2. Şans: Audi A8 2018 hakkında bilinenler.

Kabul edilmesi gereken bir gerçek varsa o da Audi’nin arabalarının sportif duruş, kompaktlık, yol tutuşu gibi artıları olsa da lüks bunlardan biri değil. Belki de bu yüzden lüks limuzin kategorisinde rakipleri Mercedes-Benz S serisi ve BMW 7 serisi yanında sönük bir alternatif olmuştu. Audi mühendisleri ve tasarımcılarının da yeni A8 modelini üretirken hedefleri belli: Mercedes Benz S serisinin tahtını elinden almak. Daha resmi tanıtımı yapılmayan A8 hakkında bildiklerimiz az. Bakalım Audi hedeflediği başarıyı yakalayacak çalışmalar mı yapıyor, yoksa sönük alternatif olmaktan ileri gidemeyecek bir model daha mı geliyor?

Lüks limuzin kategorisinde çok oturmuş rakipler var. Eğer rahatlık ve prestij arıyorsanız  Mercedes Benz S serisi alırsınız. Eğer gelecekten gelen teknolojiler ve araç içinde oyuncaklar sizi mutlu ediyorsa BMW 7 serisi sizin içindir. Audi’nin ise bu rakipler karşısında çok sarsıcı etkiler yaratamadığı bir gerçek olsa da A8 alan müşteriler bir lüks limuzin almak amacıyla A8 almaz. En iyi Audi’yi almak için A8 alırlar. Audi’den şaşmak istemeyen ciddi bir çoğunluğa yönelik bir arabadır A8.

Gelelim günümüz şartlarına.BMW 7 serisinde arka koltuğa özel tabletler, açılır kapanır ön ızgaralar, dokunmadan kontrol edilebilen orta konsollar ile teknolojiyi çok iyi kullanıyor. Mercedes-Benz ise hali hazırda oturduğu tahtını kişisel Wellness Center, ön konsolda yepyeni iki ekran, daha iyi otonom sürüş asistanları ve yeni motorlarla koruyacağının sinyallerini vermişti. Audi’nin ise bütün bu yeniliklere ve eskimiş görünen modelini yenilemesini dört gözle beklemekteyiz. Gelen duyumlar ise ümit verici.

2018-Audi-A8-5.jpg

Dış Tasarım

Audi’nin yeni A4 ile tanıttığı ve sedan arabalarında kullandığı tasarım çizgisinin değişmesi bekleniyor. A8 günümüzdeki modelden daha ince bir ön far tasarımına sahip olması bekleniyor. Daha önemlisi güncel Audi modellerinden tanıdığımız altıgen ızgara formunu değiştirmesi ve yine altıgen ancak daha ince ve yanlara doğru uzayan bir formda olması bekleniyor. Aracın ön tasarımı ile ilgili olan beklentilerin kaynağı ise Audi’nin 2014 de tanıttığı Audi Prologue Concept arabası. Aracın ön tasarımı bu konsept araç baz alınarak yapılacağı gelen söylentiler arasında.

audi-prologue-concept-2014-los-angeles-auto-show_100490907_m.jpg

İç Tasarım

Aracın iç tasarımı hakkında çok bilgi olmamakla birlikte Audi fanlarını mutlu edebilecek bir tahmin var. Bu da A8’de        fiziksel tuşların azalmış olması. Bu beraberinde bir eksi tarafı da getiriyor ki o da fazla sade olabilmesi. Örnek olarak baktığımızda Audi Q7’nin iç kabini çok boş ve sıkıcı olmasıyla eleştirilmişti. Ancak Audi yeni A8 modelinde tuşları ekran ile değiştirmesi bekleniyor. Elimizdeki bilgiler çok yeterli ve kesin olmasa da artık eski A8’de olduğu kadar tuş görmeyeceğimiz kesin.

2018-audi-a8-interior.jpg

Teknoloji ve Sürüş Asistanları

Audi burada rakiplerinden sıyrılmak istiyor ve bu yöne çok ağırlık vereceği söyleniyor. Otonom sürüş konusunda araca çok büyük yeniliklerin geleceği dolaşan söylentiler arasında. Araç söylentilere göre H-Tron konsept aracında tanıtılan “Piloted Driving” teknolojisi ile gelecek. Bu teknoloji aracı 0-60 km/h hıza kadar otonom kullanıp, kendi kendine park etmesine yarayacak. Şehir içerisinde “Trafic Jam Pilot” teknolojisi sayesinde dur-kalk trafik veya yoğun trafiğin olduğu yerlerde arkanıza yaslanıp kontrolü arabaya bırakabileceksiniz. TLIS teknolojisi de opsiyon listesinde mevcut. Audi otonom sürüş dışında bir büyük teknolojik yenilik daha yapıyor. İlk kez yine bir A8 ile karşımıza çıkan MMI arayüzü yenileniyor. MMI Touch Response ismiyle yenilenecek olan sistem hakkında ise yenileneceği dışında detaylı bir bilgi bulunmamakta.

 

Sonuç

Hayal kırıklığı. Audi markası çok büyük bir markanın alt kuruluşu. Bu VW Group içerisinde benim beklediğim artık biraz Bentley markası ile iletişime geçip A8 tasarımında yardım istemeleriydi. Yan markalarında böylesine lüks arabalar yapılırken Audi’nin diğer yanda BMW 7 serisi, Mercedes Benz S serisi karşısında bu kadar sönük kalması bir Audi hayranı olarak üzücü bir durum.

Audi gelen bilgilere göre şimdilik hala iyi bir lüks limuzin yapmaktansa iyi bir Audi yapmak konusunda iyi adımlar atmış. Otonom sürüş, yeni infotainment sistemi, yeni ızgara ve ön tasarım gibi özellikler rakipleri karşısında çok büyük bir artı sağlamayacak gibi görünse de gelecek Audi modellerinde kullanılması beklenen bir şey.

Ancak çok karamsar olmamız gerekir mi? Hayır. Çünkü hala bu arabaların en önemli özelliği olan arka koltuk özellikleri hakkında bir bilgimiz yok. Bu arabalar şöförle kullanılan ve arka koltuktaki kişiyi şımartması beklenen arabalar. O yüzden verilen bilgiler bizi mutlu etmiyor olsa da bütün bilgilerin elimizde olmamasıyla ve gelecek olan bilgilerin iyi haber getirmesi umuduyla bekliyoruz.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın