4 çeker kralı: Subaru.

Subaru’nun her zaman özel bir alıcı kitlesi olmuştur. Muhtemelen ralli başarıları sayesinde… Neydi peki onları rallide bu kadar başarılı yapan? 4 Çeker sitemi tabii ki. Bir de bu sistemi sokaktaki arabalara taşıdıkları zaman, marka 4 çeker sistemlerinin kralı oldu.

Neden mi? Hemen açıklayalım.

Subaru’nun sistemi sürekli dört çeker bir sistem. Ayrıca 4 çeker olmasının yanında tork yönlendirici sisteme de sahip olan Subaru’lar mükemmel bir offroad performansı sergiliyorlar. Haa offroad diyince yanlış anlamayın, öyle çamurlu veya çayır çimenin arasındaki yerlerden bahsetmiyoruz. Sizin karlı havalarda çıkamadığınız dağlardan bahsediyoruz. Zincirsiz çıkamayan diğer tüm BMW, Mercedes-Benz, hatta bazen Audi’lerin yanından zorlanmadan geçen Subaru’ları bu yüzden seviyoruz…

BMW, Audi, Mercedes-Benz, Nissan vs. gibi markaların çoğu her zaman 4 çeker olarak çalışan sistemleri kullanıyorlar fakat Subaru’nun onlardan ayrıldığı bir konu var :

Simetrik 4 çeker sistemi.

subaru-impreza-wrx-sti-transsmision-third-generation.jpg,
Source:awdwiki.com

Kısaca açıklayalım, bu sistem simetrik. Yani sağ ve sol tarafı aynı ağırlıkta, bu da stabilite sağlıyor. Bunu yapmak için motorun da simetrik olması gerekmiyor mu? diye soranlar için hemen yanıtlayalım: Subaru araçlarında Boxer motor kullanıyor, yatay dizilimli bu motor sayesinde aracın sağının ve solunun ağırlık dağılımı eşit.

Subaru_Boxer_1.jpg

 

subaru-forester-third-generation

Şu güzelliğe bakın, araç sağ-sol ve ön-arka açısından tam dengede. Tork yönlendirme sistemi ile de birlikte çalışan sistem mükemmel sonuçlar çıkarıyor.

 

Peki Subaru’nun bu sistemi gerçekten farklı mı? Yani işe yarıyor mu? Yoksa tamamen gereksiz ve maliyeti artıran bir seçenek mi? Hemen video ile yanıtlayalım.

 

İzlediğiniz gibi diğer tüm sistemler çuvallarken simetrik 4 çeker sistemi ve tork yönlendirme sistemi ile Subaru Forester diğer rakiplerinin çok daha ilerisinde. İzleyeceğiniz videoların çoğunda Subaru araçlar birinci çıkacaktır. Eğer çıkmazsa video hatalıdır:) (bize güvenin…) .

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın