AdBlue nedir?

”Nedir bu AdBlue ya? İkidebir yol bilgisayarında çıkıyor?” Bu soruları hiç duydunuz mu? Bizim için çok tanıdık. Cevapları ise basitçe bir yazı ile açıklamaya karar verdik. Hemen başlayalım…

maxresdefault.jpg

SCR (seçici katalitik indirgeme teknolojisi) sistemi bulunan araçlarda kullanılan, havaya salınan zararlı gazları zararsız hale getiren ve egzoz borusunda amonyağa dönüşen bir üre çözteltisidir. Otomobile binen insanların belli bir kısmı adblue ticari araçlarda kullanılıyor, kendi otomobilinde veya çoğu binek otomobilde yol gibi düşünse de, adblue otomobilinize serviste yeterince doldurulur siz de bu sayede adblue uyarısıyla karşılaşmazsınız. Yani haberiniz olmasa bile otomobilinizin adblue kullanması olası.

Sistem nasıl çalışıyor?

Peugeot.jpg

Katalizöre ulaşmadan egzoz gazına püskürtülen adblue seyreltisi amonyağa dönüşür, ardından amonyak ve karşıt nitrojen oksitleri katalizörde reaksiyona girer, su buharı ve nitrojene dönüşür.

Yakıt tüketimine %7’ye varan olumlu etkisi bulunsa da kullanım amacı yakıt tüketimini düşürmek değil, otomobillerin atmosfere saldığı zararlı gaz miktarını minimuma indirmektir.

Ayrıca SCR teknolojisi otomobilin bakım periyodunda değişikliğe yol açmaz, yani nadiren bakım yapılması yeterlidir ve ömür boyu kullanılabilir, yüksek motor gücüne ve kötü yakıta elverişlidir. Euro 4 ve 5’e uyumlu sistemler içerisinde en yüksek yakıt tasarrufunu sunan sistemlerden biridir.

Adbluw.jpg

Peki bu adblue hangi otomobillerde kullanılıyor?

Aracın adında geçen “blue” kelimesiyle bunu anlayabiliriz. Örneğin Volkswagen’de Bluemotion, Mercedes’te BlueTech, Peugeot ve Citroen’de BlueHDi, Opel’de Blueinjection, adblue kullanan motorlara verilen isimlerdir.

Peki tanktaki adblue bitti, o zaman ne olur?

Tekrar adblue doldurana kadar otomobili çalıştıramazsınız. Fakat tabi ki azaldığını anlayabilirsiniz, yol bilgisayarında adblue miktarı azaldığında size 2000 kilometrelik adblue yakıtınız kaldı vs. şeklinde uyarı verir. Adblue tankı ise ya motor kaputunun altında, ya da depo kapağının altında bulunur ve kapağın üzerinde Adblue yazar, bu şekilde anlayabilirsiniz.

Peki kaç kilometrelik periyotlarla doldurmanız gerekir?

Bu otomobilinizin Adblue deposuna bağlı olarak değişir fakat ortalama otomobillerde Adblue tüketimi 1000 kilometrede 1 litre civarıdır. Bu tabi ki sizin kullanım stilinize göre değişir fakat 25 litre Adblue ile 20-30 bin kilometre arası yol gidebilirsiniz.

Peki Adblue fiyatları ne kadar?

Markadan markaya değişmekle birlikte genellikle litre fiyatı 2,5 ile 4 lira arasındadır.

Peki AdBlue nerelerde satılıyor?

Genellikle benzin istasyonlarında bulabilirsiniz. Bunun yanında internetten sipariş edilebilir. Uzun yol dinlenme tesislerinin bazılarında da bulunabilir.

 

Yani Adblue otomobilinizde SCR sistemi varsa kullanmanız gereken, otomobilin ömrüne veya performansına hiçbir zararı olmayan bir yakıt. Adblue veya başka konular hakkında sormak istedikleriniz varsa lütfen bizimle paylaşın. Kendinize iyi bakın, bol pistonlu günler!

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın