Ağabeyinin İzinde: A1 2019

Audi’nin henüz kesinleşmemiş olsa da 2018 yılı içerisinde giriş sınıfı aracı olan A1’in yeni kasasını tanıtması bekleniyor. Araçta çok büyük değişikliklerin olmayacağını şimdiden söyleyebiliriz. Volkwagen’in MQB A0 platformunun kullanılması beklenen araç bakalım Polo’nun büyük kardeşi Golf’te yaptığı gibi A3’ten müşteri çalabilecek mi? 

Tasarım

Casus kamerasına yakalanan fotoğraflara bakıldığında yeni A1’in daha köşeli bir dizayna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak beklenildiği gibi tasarımda büyük değişikliklere yer verilmemiş. Araç büyük olasılıkla VW Polo ile aynı platformu paylaşacak ve bununla beraber boyutlarında ufak bir artış olacakmış gibi gözüküyor. Boyutlardaki artış iç yaşam alanında da ferahlamaya sebep olacaktır. Aynı platformu kullanan Polo’nun özellikle arkadaki yaşam alanının sınıfının ilerisinde boyutlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yine casus kameradan alınan görüntülere bakıldığında yeni A1’in donanım seviyesine göre LED veya halojen farlara sahip olacağın anlaşılıyor. Ayrıca ön ızgaranın da şeklinde ve boyutunda yaşanan değişiklikler göze çarpıyor.

Aracın iç tasarımıyla ilgili şuan için çok bir bilgiye sahip olunmasa da, donanımsal anlamda Audi’nin en yeni MMI multimedya sistemine sahip olacağı ve opsiyonel donanım olarak Virtual Cockpit seçeneğininde sunulacağını şimdiden söyleyebiliriz. Araçta güncel A3’e benzer sportif bir iç tasarıma yer verilmesi çok büyük bir olasılık.

Motor ve Performans

Audi’nin yeni A1’i ülkemizde 3 ve 4 silindirli motorlarla satışa sunmasını bekliyoruz. Bu motorlar 1 ve 1.5 litrelik 2 adet benzinli ve 1.6 litrelik bir adet dizel motor olacaktır. Fiyat performans anlamında en avantajlı olacak olan motor ise kuşkusuz Audi’nin halihazırda A3’te kullandığı 116 beygir 1 litrelik motor. Ülkemizde satışı yüksek vergiler sebebiyle pek mümkün olmayacak olsa da Audi’nin spor segmentine yönelik 200 beygir civarında bir güce sahip 2 litre benzinli bir S1 modeli de çıkarması bekleniyor.

a2

Sonuç

A1’in resmi tanıtımı henüz yapılmamış olsa da casus kameradan alınan görüntüler ve araçtaki boyut artışı, bu araca yollarda artık daha sık rastlayabileceğimizin sinyalini veriyor. Bakalım daha sportif ve konforlu bir yapıya sahip olacak A1 ülkemizdeki yüksek vergi oranlarının da etkisiyle Golf, A3 ve BMW 118 gibi araçların bulunduğu üst segmentten de müşteri çalabilecek mi…

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın