Audi RS5: 2017.

Audi, Cenevre Otomobil Fuarı’nda heyecanla beklenen yeni hız makinesi RS5’i tanıttıktan sonra satışa geçtiğimiz günlerde sundu. PistonTurkiye olarak biz de size Audi’nin bu hız makinesini tekrardan hatırlatıyoruz. Sıradan bir A5’den daha agresif görünümü ile kendini farklı kılan bu modelin en büyük değişikliği kaputun altında gizlenmiş vaziyette. M4’ün kendine kurduğu tahttaki en büyük rakibi olan RS5 Coupe ile ilgili herşey yazımızda.

Audi-RS5_Coupe-2018-1280-01.jpg

PistonTürkiye olarak, Audi A5’i tanıttığında onu öncekine benzemekle eleştirmiştik. Fakat güzel bir tasarım olduğuna da hemfikirdik. Fotoğraflardaki güzelliğini canlı olarak gördüğümüzde de onayladığımız ve gerçekten sokakta görüldüğü zaman da gözleri üstünde toplayan bir yapısı olan A5 tasarım olarak bekleneni sunmayı başarmıştı. Ancak performans odaklı versiyonunun çıkması için gün sayıyorduk. İşte artık bekleyişimiz sona erdi ve 2. Jenerasyon RS5 karşımıza çıktı. Açıkçası tasarım açısından da tatmin edici bir araç oldu RS5. Bunun yanında performans açısından da yenilenmiş motorla karşımıza çıkan RS5 Coupe bu kadar iyi özelliklere karşı en büyük rakibi M4 karşısında çok güçlü durmaya hazırlanıyor.

Dış Tasarım

Audi-RS5_Coupe-2018-1280-1b.jpg

Dış tasarım konusunda zarif ve agresif hatlar kullanan Audi, RS5’i şık ve sportif bir görünüşe kavuşturmaya başlamış. Bu araca baktığınız anda bile sanki kaputun altında bir canavarın yattığını görüyorsunuz. Agresif ve sportif görünümlü bu araçta bu görünüm için büyük ve genişletilmiş hava kanalları kullanılmış. Aracın ön ızgarasındaki mat delikli tasarım yan hava girişlerinde de devam ediyor.Matrix LED lambaların şekli ve yine lambaların da dışında bulunan ince siyah mat boya önden baktığınızda araca gerekli sportifliği vermiş. Aracın bu sportif  görünümünü destekleyen bir diğer ayrıntı ise arka tarafta bagaj kapağının üstündeki ince spoiler ve alt taraftaki büyük egzoz çıkışları.

 

İç Tasarım

Audi-RS5_Coupe-2018-1280-1f.jpg

İç tasarımında sıradan bir A5’in halihazırda çok beğenilen iç tasarımını değiştirmeyen Audi sadece materyaller üzerinde oynamış. A5’de opsiyonel olan deri ve alcantara kaplamalar RS5’de beklendiği gibi standart olarak gelmiş. Aracın içinde ancak bir A5’de olduğunuzu düşünmeniz mümkün değil çünkü görebileceğiniz her yer RS logolarıyla donatılmış. Koltuklarda, konsolda, direksiyonda ve hatta Audi’nin VirtualCockpit kadranında bile görebildiğiniz RS logoları biraz fazla kaçmış gibi durabilir. Bir RS5’de olduğunuzu hatırlatması güzel bir unsur olsa da bunu her yerde bağırması biraz fazla olmuş gibi geliyor. VirtualCockipt’teki RS logosundan bahsetmişken RS5’deki VirtualCockpit’te anlık tork, G kuvveti gibi bilgileri de görebiliyorsunuz. Bunun dışında vites değiştirmeniz gerekinde yanan kırmızı ışık da araçta bir Formula 1 arabasında hissi vermekte büyük rol oynamış.

 

Motor Ve Performans

Audi-RS5_Coupe-2018-1280-27.jpg

Audi RS5 Coupe’nin en büyük değişikliği her ne kadar dış tasarımında da büyük değişiklikleri olsa da kozmetik değil. Kaputun altında yatan 2.9 Litrelik Çift Turbolu V6 motoru. Audi’nin sıfırdan ürettiği bu motor M4’ün Competition paketiyle ekstra 19 beygir eklenen 450 beygirli motoru ile aynı güce sahip. 450 beygir gücü ile 600Nm üreten ve 1900Rpm ile 5000Rpm arasında bu gücü sunabilen benzinli motor sunduğu geniş devir aralığıyla M4 den ayrılıyor. Ayrıca performans konusundayken bahsetmeden geçemeyeceğimiz hızlanma konusunda da baya iyi olan RS5 Coupe 0’dan 100 km/h’a 3.9 saniyede çıkıyor. M4 CS’in 3.9’lik sınıfındaki lider derecesini geçemiyor fakat , Mercedes-Benz’in 510 beygirlik C63S Coupe modelinin 0-100 hızlanmasıyla aynı saniyeyi yapıyor.

Audi-RS5_Coupe-2018-1280-23.jpg

Ancak hız bir aracın performansının belirlenmesinde rol oynayan büyük bir etken olmasına rağmen yol tutuşu ve sürüş de unutulmaması gereken bazı unsurlar. Bu konuda rakiplerinden farklı ve biraz daha olgun bir bakış açısı olan Audi zevk vermesi yerine daha iyi yol tutuşu sağlayan Quattro 4 çeker sistemi ile Rs5 Coupe’nin güçlü motorunu yere aktarıyor. Normal koşullarda 40:60 güç dağılımıyla ön ve arka akslara güç veren bir sistem var. Bunun yanında Audi’nin DRC (Dynamic Ride Control) süspansiyonu ile de birleşince yol tutuşu açısından arkadan itişli rakiplerine göre birkaç gömlek daha iyi bir performans sağladığını iddaa ediyor. Bu DRC süspansiyonlar ile sürücü kendine uygun dinamik,konfor ya da kişiye özel olan individual seçeneklerinden birini seçebiliyor. Ve araç kullanımına göre şekilleniyor.

 

Sonuç

Audi RS5’i yenileyerek BMW ve Mercedes-Benz’e yerinde bir cevap vermiş. Güç olarak, tasarım olarak(göreceli olsa da) ve yeni teknolojilere sahip olarak rakiplerini vurmaya çalışan , ringe çıkmaya hazırlanan bir RS5 var artık karşımızda. Başarılı olabilecek mi ? Sorusunu sorduk ilk tanıtıldığında araç. Audi artık ringe çıktı. Hazırlıkları tamam, kendine güveni fazlasıyla var. Ancak yine de rakibi çok güçlü ve insanlar tarafından kabullenilmiş bir model. İşi zor ancak M4’ün tahtı da güvende değil.

 

All Media Source: NetCarShow.com

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın