Aile Babası: Peugeot 5008

Peugeot SUV-MPV kategorisindeki en büyük ve geniş arabası olan 5008 modelini yeniledi. Araç Peugeot’un 3008’de gördüğümüz yeni çizgisini taşıyor. Modernleşen iç ve dış tasarımın yanısıra bir çok yeni teknolojik özelliklerle gelen araç geniş aileler için bakalım olmazsa olmaz konumuna gelebilecek mi?

Fransız markasının 2009’da ilk karşımıza çıkardığı ve o günden itibaren 7 koltuğu ve geniş bagajı ile tam bir aile arabası olmuştu. Ancak aile arabalarının illa sıkıcı olmayacağını kanıtlayan model ise markanın rakibi Citroen’den gelmişti. Citroen C4 GrandPicasso modeli tasarım açısından eski 5008’in önündeydi. Ancak herşey 2016’da Paris Otomobil Fuarında değişti. Peugeot yeni 5008 ile ilk modeldeki tasarımdaki eksiklerini tamamladı ve aile araçlarının da heyecanlı ve güzel tasarıma sahip olabileceğini kanıtladı. Ancak bununla birlikte teknolojik açıda da birçok yenilik sunan modele detaylı bakalım.

5008-suv-gt-line-interior-welcome-page.108868.19.jpg

Motor

Aile arabalarının performans açısından çok parlak oldukları söylenemez. Bu araç için de aynı özellik geçerli. Ancak yeni Peugeot 5008 performans açısından değil aile ekonomisine katkısı açısından çok iddialı.6 farklı motor seçenekleri ile sunulacak olan 5008’de en fazla 2.0 Litrelik motor kullanılacak. Ancak en fazla beygir üreten versiyonu dizel motorlu 1.6 Litre BluHDi modeli olacak. Bu motor 180 beygir ile en fazla beygir gücü üreten model olacak.  Modelin en ekonomik versiyonu olan 1.6 Litre dizel motor 100 beygir üretecek ve sadece manuel şanzıman ile satışa sunulacak. Bunun dışında modelin 1.2 Litrelik ve 1.6 Litrelik benzinli motor seçenekleri de bulunacak.

peugeot-new-5008-suv-exterior-rear-view-gallery.110764.17.jpg

Dış Tasarım

Araç daha önce çıkan ve bu kategorideki küçük kardeşleri olan 2008 ve 3008 modellerindeki tasarım çizgisini koruyor. Genel olarak eski modeldeki sıkıcı tasarım yerini daha modernize olmuş ve daha keskin çizgili bir tasarıma bırakmış. Aracın yenilenen ve daha genç gözüken ön ızgarası ve daha büyük çamurlukları araca daha sportif bir hava katmış vaziyette. Aracın arka stop farları ise gerçekten çok şık duruyor. Araç dış tasarım açısından önceki modele göre çok büyük ilerleme kaydetmiş ve önceki modelde arkasında kaldığı Citroen Grand C4 Picasso’dan daha güzel göründüğünü söyleyebiliriz.

peugeot-new-5008-suv-exterior-gallery-110760-17

İç Tasarım

Aracın dışındaki radikal değişiklikler iç tasarımına da yansımış vaziyette. Zaten önceki jenerasyonda da Peugeot’un 5008 modelinde teknoloji olarak cömert davrandığını söyleyebilirdik. Bu durum bu jenerasyona da yansımış vaziyette. Peugeot’un yeni modellerinde kullandığı İ-Cockpit ve geniş 8″ inç mutlimedya sistemi araç içinde fütüristik bir hava yaratmış vaziyette. Onun dışında sanki savaş uçağından alınmış gibi duran tuşlar içeride lüks olmasa da sportif bir araçtaymış hissiyeti vermeyi başarıyor. Zaten genel olarak araç bir lüks segmentten daha çok sportif ama ekon0mik bir aile aracı izlenimi veriyor. Bir Mercedes-Benz veya Discovery gibi sizi lüksle şımartan yapıdan daha ziyade güzel sade ve sportif bir hava var arabanın içinde.

peugeot-new-5008-suv-roof-gallery.110766.17.jpg

Diğer Özellikler

Araçtaki yenilikler ve özellikler sadece tasarımdan ibaret değil. Araç aynı zamanda güvenliği ve arka koltukta , daha çok çocuklar için kullanılacak , özellikler ile geliyor. Araç hem Euro-NCAP’ten aldığı 5 yıldız ile hem de çeşitli güvenlik sistemleri ile güvenliği de ön plana koyuyor. Araçta bulunan çarpışma önleme ve otomatik fren sistemi hem yayaları hem de araçları tespit edip otomatik fren yapabiliyor. Bunun dışında şerit takip sistemi, adaptif cruse control gibi sistemler de arabayı daha da güvenli yapan özellikler.

Bunların dışında araç genel olarak çocuklu aileler için düşünüldüğü için arka koltuklarda katlanabilen masalar, yatırılabilen koltuklar uzun yolculuklarda arka koltuklardaki yolculara rahatlık sağlamak için olan bazı özellikler. Ayrıca geniş tavan da içerisini daha aydınlık yaparak çocuklar için zor olabilen araba yolculuklarını daha kolay hale getiren dokunuşlar olmuş.

Sonuç

Peugeot ilk kez karşımıza 3008 modelinin yeni jenerasyonu ile geldiğinde açıkçası bu tasarımın 5008 ile de karşımıza çıkmasını heyecanla bekliyorduk. Araç genel olarak önceki jenerasyona göre daha sportif bir yapıya bürünmüş. Hatta daha da yükseltilen araç için Peugeot artık bir SUV diyor. Araç hakikaten de boyut olarak bir SUV gibi dursa da hala daha adil bir rakiplendirme için MPV dememiz daha doğru olur. Ford C-Max veya yazı boyunca sık sık karşılaştırdığımız Citroen Grand C4 Picasso karşısında çok daha iyi bir tercih olacaktır. En önemlisi ise aracın hedef kitlesine karşı olan bütün sorumluluklarını yerine getirmiş olması. Geniş aileler ve çocuklarla birlikte yapılan uzun yolları kolaylaştırmak için olan özellikleri, ön koltuktaki heyecanı, geniş bagaj hacmi, ailesini korumak isteyenler için olan tonla güvenlik sistemleri ile bu kategoride bütün işaretlenecek kutucukları işaretleyen ve bunu çok da güzel bir tasarımla buluşturan Peugeot 5008 kesinlikle ama kesinlikle kategorisinin birincisi.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın