Aile Büyüyor: BMW X2

BMW’nun SUV ailesi sanıyoruz en ikonikleşmiş SUV ailelerinden biridir. SUV piyasasında Jeep veya Land Rover kadar olmasa da artık oturmuş bir aileye sahip bir marka diyebiliriz BMW için. X5 ile doğan bu aile BMW’nun genişleyen coupe ve sedan ailesi ile paralel olarak büyüdü. Önce X3 modeli geldi ve X5’in küçük versiyonu olarak tanıtıldı. Ardından gelen X6 modeli ile ailenin ilk “sportif” çocuğu doğmuş oldu. İşte bununla birlikte X6 modelinin bir küçük versiyonu olan X4 modeli numarasını çok beğenilen 4 serisinden aldı ve 2014 senesinde bizlerle buluştu. X4 modelinin de bir küçük versiyonu yolda iken PistonTurkiye olarak en yeni kardeş olacak olan X2 hakkında bilinenleri toparladık.

p90232966_highres.jpg

BMW X5 ile doğan BMW SUV ailesi yıllar geçtikçe bir çok yeni üye kazandı. X3 ile başlayan bu genişleme hakkında yazımızı burada bulabilirsiniz. Bu genişlemekte olan aile 2018 senesinde bir yeni üyesine daha kavuşmayı bekliyor: X2. Crossover segmentinde olacak araba tıpkı 2 serisi gibi X1 modelinin sportif hatlara sahip coupe versiyonu (Sports Activity Coupe) olacak. X2 modeliyle ilgili çoğu bilgi 2016 senesinde BMW’nun tanıttığı X2 concept’e dayanıyor. X6 ve X4 modellerinden sonra markanın 3. Sports Activity Coupe modeli olacak olan X2 2017 senesinin sonuna doğru tanıtılması bekleniyor.

p90232965_highres.jpg

Dış Tasarım

Dış tasarım hakkında bilinen bilgiler aracın 2016 Paris Otomobil Fuarında tanıtılan Concept araçtan çok farklı olmayacağı. Bu concept araçta bulunan diğer BMW SUV ailesine nazaran daha ince ön farlar araca istenen sportif tasarım için yapılan ilk adım. Bunun yanısıra yeni ön ızgara tasarımı da X2 modeli ile gelir mi bilinmez ancak Concept araçta bulunan ızgara tasarımı daha önce görmediğimiz tarzda. BMW’nun böyle radikal bir tasarım değişikliğini X5 gibi köklü bir modelde yapmasını bekliyor olsak da sürpriz gelebilir ve yepyeni bir ızgara tasarımı ile karşılaşabiliriz. Concept araçta olduğu kadar olmasa da X1 modelinden daha büyük bir hava kanalı görmemiz şaşırtıcı olmaz. Bunun yanısıra aracın genel X1 modelinin daha bir versiyonu olacağı ise bilinen bir gerçek. X2 Concept modelinde olan ve gerçek arabada da görmeyi bir hayli istediğimiz şey ise C sütununda bulunan amblem. Daha önce hiçbir X modelinde görmediğimiz bir yenilik olan bu amblem detayı dikkatleri C sütununa çekip aracı coupe bir araç gibi göstermede büyük rol oynuyor. Bunun yanısıra Concept araçta arka tarafta gördüğümüz büyük egzozlar ise casus fotoğraflardan anlayacağımız üzere araçta bulunmayacak.

p90232988_highres.jpg

İç Tasarım

Aracın iç tasarımı hakkında çok bir detay bulunmasa da BMW’nun artık klasikleşen iç tasarımını barındıracağını düşünebiliriz. Yeni 5 serisi ile gelen iç mekandaki yeni teknolojiler ve yeni ekran X2’de bulunur mu bulunmaz mı daha tam bir bilgi yok. Ancak üzülmemek lazım çünkü zaten halihazırda bulunan X1 modelinin iç tasarımı ve multimedya ekranı fazlasıyla tatmin edici. X2 modelinde de en az X1 en çok da yeni 5 serisi gibi bir iç tasarım beklemekteyiz. Bunun yanısıra daha eğik giden tavan arka taraftaki yolcuların baş mesafesini de etkileyeceğini düşünüyoruz.

bmw-x2-006.jpg

Motor

X2 her ne kadar farklı bir araba olsa da X1 modelinin bir versiyonu. Motor olarak da X1 modelinde kullanılan motorlar ile sunulacak. Yani 1 benzinli ve 2 dizel motor ile ülkemize gelmesini bekliyoruz. X1’de kullanılan bu motorlardan benzinli 1500cc 3 silindirli motor 136 beygir güç üretirken 220 Nm tork üretecek. Dizel motorların başlangıç versiyonu olan yine 1500cc motor 116 beygir gücü ve 270 Nm tork ile en az yakacak olan motor. Bir diğer dizel motor ise 2000cc ve 190 beygir gücü ile 400 Nm tork üretiyor. Bunların yanısıra BMW’nun M departmanının da X2’ye özel bir motor yapmaya hazırlandığı dönen dedikodular arasında.

p90232962_highres.jpg

Sonuç

Aranan kan. BMW’nun X5 ve X3 modeli segmentlerinde çok satan modeller olmalarına rağmen X1 bu başarıyı hiç sağlayamadı. Model olarak X1 ve X3 arasına girecek olan X2’nin en büyük silahı tasarımı. Bu konuda ben devşirildiği araba olan X1’i geçeceğini düşünüyorum. Crossover segmentinde olmasa bile BMW’nun en çok satan Crossover modeli olmaya aday.

 

 

 

 

 

fotoğraflar autoexpress.com sitesinden alınmıştır.

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın