Ailenin Küçüğü Büyük Özelliklerle Geldi: Jeep Compass

SUV araçların satış rekorları kırdığı dönemde yaşıyoruz. Maserati gibi köklü İtalyan spor arabası markaları bile yüzlerini büyük güçlü SUV marketine yöneltti. Bizim de sitemizde her iki yazımızdan biri SUV olmaya başladı. Böyle bir dönemde sektöre ilk başladığı günden itibaren SUV tarzı araçlar üreten Jeep markası 2006’da ilk kez tanıttığı Compass modelini yeniledi. Bir sürü yeni donanım ve özelliklerle gelen Compass bize ilerleyen senelerde çıkabilecek olan Jeep modellerinin özellikleri hakkında ipuçları veriyor. Ancak onun da doldurması gereken büyük bir geçmiş var.

2017-Jeep-Compass-VLP-Gallery-Limited-and-Trailhawk-Front-Three-Quarter.jpg.image.1440.jpg

Jeep marka araçlar her zaman arazi arabalarının sembolleri olmuştur. SUV kelimesi ağzımıza sakız gibi yapışmadan önce de zaten bu tarz araçlara jeep (cip) demiyor muyduk?  Jeep, araçları bakımından değil markasının yaşadığı zorluklar nedeniyle günümüzde çok yaygınlaşamadı. Hala çok fazla satmasına rağmen Chrysler Motors’un 2008 yılındaki krizden ağır etkilenmesi, sonrasında işçilik maaliyetini düşürmek amacıyla araçlarını alışılagelmiş güvenlik ve sert Jeep standartından indirmesi, yedek parça tedariğindeki aksaklıklar gibi bir çok talihsiz olaylar sonucu günümüzde orta karar bir marka olarak gözükmekte. Grand Cherokee gibi lüks sınıf modeli bile çoğumuz tarafından el üstünde tuttuğumuz Range Rover’larımıza, Porsche Cayenne’lerimize yaklaşamaz gibi algılanır. Fakat markayla tutkusu olanlar bilirler ki Jeep sadece bir araba değildir, bir yaşam tarzıdır. Sokakta gördüğümüzde %90 ihtimalle çamurla kaplanmış olan bu Jeep’ler gerçek anlamda bir arazi aracıdır ve satın alanlar genellikle tutkusu olanlar olur. Bu insanlar Jeep’lerini asfaltlardan çok arazi koşullarında zorlu yollarda kullanmak için alır. En azından Jeep’in krizden sonra kimlik değiştirmeye başlamasından önce bu böyleydi.

Şimdilerde daha kompakt araçlarla karşımıza çıkan Jeep markası 2008 yılında tanıttığı markanın en ucuz yani giriş modeli olarak değerlendirilen Compass modelini yeniledi. Ancak bazı şeyler hala aynı kaldı: O da Jeep ruhu.

2017-Jeep-Compass-170-876x535.jpg

Motor

Bir tek motor seçeneğiyle satışa sunulacak olan Jeep Compass 2.4 Litrelik TigerShark motoruyla can bulacak. 180 beygir gücü ve 175 lb/ft tork üreten bu motor Jeep Compass’a yeterli Off-Road ve On-Road özellikleri verecek gibi duruyor. 4 farklı seçenekle gelecek olan Jeep Compass; Sport,Latitude,Limited ve tamamiyle Off-Road için tasarlanmış versiyonu olan TrailHawk olarak karşımıza çıkacak. Hepsinde aynı motor kullanılacak ve TrailHawk hariç diğer bütün versiyonları 4×2 ve 4×4 olarak gelicek. TrailHawk modelinde ise sadece 4×4 bulunacak. Latitude modelinin 0-100km hızlanması 8.8 saniye sürerken daha ağır olan TrailHawk modelinde ise bu süre 9.2 saniye olarak belirtiliyor. Bunun dışında araç Jeep tarafından en gelişmiş Off-Road teknolojileri ile donatılmış. Yani asfalttaki hızlanma süreleri bu araç için çok belirleyici olmuyor.

2017-Jeep-Compass-VLP-Gallery-Limited-Interior-Dash-Left-Side.jpg.image.1440.jpg

İç Tasarım

Araç iç kabinde Jeep’in en gelişmiş araçlarından biri durumunda. Bahsetmeden duramayacağımız Jeep’in en son teknoloji Uconnect multimedya sistemi aracın en büyük farklarından biri. Diğer Jeep modelelerinde gördüğümüz Uconnect’ten daha seri geçişler ve daha net görüntü alınan bu 8.7 inçlik ekran tabiki de opsiyonel olarak geliyor. Fakat verilen paranın değerini de veriyor. Bunun dışında Renagade modeliyle paylaştığı biraz daha ucuz gözüken kapı kolları, vites topuzu aracın tam anlamıyla herşeyiyle bir lüks şehir arabası yapmasa da bu segmentte önceki modelde göremediğimiz cömertçe kullanılan deri çok güzel bir hava yaratmış durumda. Araç ekstra olarak yıllardır gizlice sürdürülen Beats-Fiat partnerliğiyle de süslenmiş vaziyette. Opsiyonel olarak alınabilen BeatsAudio® Premium Audio System aracın içinde 9 hoparlör ve bir subwoofer sunuyor. Fakat bu aracın içinde çok da olmasına gerek olan bir opsiyon değil.

2017-Jeep-Compass-VLP-Gallery-Limited-Front-Head-On.jpg.image.1440.jpg

Dış Tasarım

Dış Tasarımda önceki modele göre çok farklılık gösteren araç için bir nevi küçültülmüş Grand Cherokee diyebiliriz. Tam olarak öyle olmasa da ön farların şekli ve aracın genel yuvarlak hatları Grand Cherokee’yi andırır vaziyette. Fakat arka farlarda yepyeni bir tasarıma gidilmiş ve bizce güzel bir dokunuş olmuş. TrailHawk modelinde olan kaputtaki siyah detay,daha şişirilmiş çamurluklar araca daha sert bir görünüş katmış.

2017-Jeep-Compass-VLP-Gallery-Limited-Rear-Three-Quarter.jpg.image.1440.jpg

Sonuç

Jeep Compass ile tam olarak bir geri dönüş yakalayabilecek durumda bizim açımızdan. Araç belki bir Wrangler gibi ikonik bir arazi aracı olamasa da sunduğu şehirsel bazı özellikleri ve çok yönlü arazi özellikleri ile bizce Jeep tutkunlarını tatmin etmeye yetecek bir araç. Kompakt SUV sınıfında çok fazla rakibi olmasına rağmen bu araç özellikle TrailHawk modelindeki arazi arabası ile şehir arabası arasındaki dengeyi bulmasıyla diğerlerinden bir adım daha öne çıkıyor.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın