Ailenin Yeni Çocuğu: Range Rover Velar

Range Rover Classic karşımıza geldiğinde bir Off-Road arabasının şehirde kullanılabileceğinin ilk göstergesi olmuştu. O günden bugüne Range Rover ailesi çok fazla model skalası sunmasa da çıkardığı her araba akıllarda kaldı. İlk 2 kapılı Range Rover Classic’ten 2004 den itibaren yollarda gördüğümüz Range Rover Sport’a her araç çıktığı andan itibaren “Lüks Off-Road” arabası denince akıllara gelen ilk ve tek araba olmuştu. Bu aile ikonik iki modelinden farklı ilk arabası Evoque’u piyasaya sürdüğünde daha da büyüyeceğinin sinyallerini verdi. Bu büyüyen ve artık çekirdek aile sayılamayacak kadar büyük olan Range Rover ailesinin en yeni dördüncü üyesi Velar resmi olarak 2017 Cenevre Motor Fuarında tanıtıldı. Boyut olarak tam olarak Evoque ile Sport arasına giren model taşıdığı Range Rover genlerinin getirdiği sorumlulukları yerine getirebilecek mi?

rr_velar_18my_039_glhd_studio_010317.jpg

Range Rover her arabasını tasarlarken belli bir ihtiyaç veya bir fikir ile başlar. İlk Range Rover şehirde de kullanılabilecek bir arazi arabası fikrinden doğmuştu. Range Rover Sport ise bu aracın perfomans odaklı olabilmesini ve hemen hemen her yer koşulunda yüksek performans sunabilecek bir araba yapma fikri ile doğdu. Range Rover Evoque ise bize arabanın bir moda aksesuarı gibi kullanılabileceğini gösterdi. Range Rover’lar kısacası her biri bir kelimeyle anlatılabilecek kadar özlü ve başarılı arabalar olmuştur. Yeni Range Rover’da ise bu kelime “sadelik” diye seçilmişe benziyor. Araba dış tasarımı, iç tasarımı, kullanılabilirliği tek kelimeyle “sade” olarak özetlenebiliyor. Ancak ilk bakışta kulağa bir hakaret gibi gelen bu kelime Range Rover’ın bakış açısıyla fazlasıyla güzel bir araba karşımıza çıkartıyor.

rr_velar_18my_031_glhd_pr_studio_010317.jpg

Dış Tasarım

Aracın dış tasarımı söylediğimiz gibi ne kadar sade ve basit görünüyorsa o kadar da şık ve asi bazı detaylara sahip. Büyük ızgara ve biraz daha inceltilmiş Range Rover Sport farları arabaya sanki hayat bulmuş bir çizim gibi geliyor. Arabaya ön tarafından bakınca ızgara, farlar, ön çamurluklar ve hava kanalları hepsi hem çok tanıdık gelirken aynı zamanda da bir o kadar göze değişmiş geliyor. Range Rover tasarım ekibi sanki en sevdiğimiz modellerin en sevdiğimiz parçalarını toplayıp biraz boyutlarıyla oynayıp bu arabayı yaratmışa benziyor. Ön farlar Range Rover Sport’taki farlarla aynı tasarımda olmasına rağmen kocaman ızgara yanında çok farklı geliyor. Arka farlar yeni Discovery modelinden alınmış gibi dursa da inceltilmesi ile daha sportif bir hava katıyor. Dış tasarımda dikkat çeken bir diğer nokta ise aracın yandan bakınca bazı şeyler eksik gibi görünmesi. Sadelik konseptini burada da sürdüren marka kapı kolları gibi küçük görünen bir detaydan kurtularak araca çok daha şık bir sadelik vermiş. Son zamanlarda moda olan Tesla, Aston Martin gibi araçlarda da kullanılan elektronik olarak çıkan kapı kolları Range Rover ailesinde ilk kez Velar ile karşımıza çıkıyor.

range-rover-velar-asdf4-1005_1.jpg

İç Mekan

Aracın içinde de dış tasarımdaki sadelik ön plana çıkmış vaziyette. Aracın içine girdiğiniz anda ilk başta kocaman ekranlardan oluşan orta konsol gözünüze çarpıyor. Kapalı halde durduğunda orta konsol deri ile siyah cam ile dokunmuş bir şekilde göze çok güzel geliyor. Hemen hemen hiç tuş bulundurmayan Velar’ın iç kabini araç başlamadan bile size çok şık bir arabada olduğunuzun hissini veriyor. Kabinde görebileceğiniz herşey ya deri ya cam ya da metalden oluşuyor. Aracın içinde Evoque’da olduğu gibi bazı yerlerde plastik kullanılmamış. Araç tam bir Range Rover kalitesinde. Boyut açısından ön tarafta çok olmasa da arkada biraz sıkıntı yaşanabilir. Tam olarak 5 kişilik bir araba sayılamayacak olan Velar arka tarafta 3 kişi ile seyahat ederken biraz rahatsızlık verebilir. Bu konuda hala abileri Sport ve Range Rover’dan eksikleri var. Ancak hakkını vermemiz lazım bu araba tasarım konusunda Range Rover ailesinde başları zorlayacak durumda

rr-velar-geneva_016.jpg

Motor

3 farklı seçenekle tanıtılan Velar giriş modeli olarak P180 modeli belirlenmiş 180 beygir gücüyle gelen bu motor 365Nm tork üretecek. Bunun yanısıra aynı 2 Litrelik motordan beslenen P240 ve P250 modelleri de isimlerinde olduğu gibi sırasıyla 240 ve 250 beygir gücü üretecek. Bu motor dışında 3 Litrelik motor ile de satışa sunulan Velar P300 ve P380 modelleri ile de alınabilecek. Bu modellerden en güçlüsü olan P380 adından da anlaşılacağı gibi 380 beygir üretirken 450Nm tork gücü ile de zorlu koşullarda güçlü kalabilecek.

rr_velar_18my_382_glhd_pr_010317.jpg

Peki Gerçek Bir Off-Road Arabası mı?

Range Rover ismini taşımak kolay değildir. Çıkan her model her zaman iki araba niyetine geçmelidir. Şık olabilir, lüks olabilir asfaltta hız yapabilir ancak eğer çok iyi bir Off-Road arabası değilse Range Rover standartlarında bir araba olamamış demektir. Bugüne kadar üretilen her Range Rover arazi yetenekleri barındırarak satışa sunuldu sık kullanılmayacak olsalar bile. Bu özellik en çok 2013 senesinde karşımıza çıkartılan kompakt-SUV modeli Evoque ile sorgulandı. Evoque tanıtıldığı andan satışa sunulana kadar tam bir arazi aracı olmamakla suçlanmıştı. Ancak Range Rover’ın zeki All Terrain Progress Sistem’i, Terrain Control Sistem’i gibi özellikler sayesinde “narin” görünümlü Evoque bile arazi yetenekleri ile herkesi şaşırtmıştı. O yüzden Evoque’dan daha büyük ve daha güçlü olan Velar’ın arazi yeteneklerini sorgulamak biraz gereksiz geliyor. 4 çeker ve opsiyonel olarak sunulan havalı süspansiyon sayesinde çok ekstrem durumlar haricinde yeterli olacak kadar geliştirilmiş olan Velar bu konuda tam bir Range Rover olma ünvanını alıyor.

rrnewrrfamilylinedrawingteaseimage220217

Sonuç

İlk çıkacağı söylendiği zaman PistonTurkiye olarak kendi içimizde gerekliliğine dair yaşadığımız tartışmalara rağmen sonuç olarak tam yerinde bir model boyutu ve seçimi diyebiliriz Velar için. Range Rover Sport’un kalitesinden ödün vermeden boyut olarak küçülen Velar fiyat olarak da tahminen X5, GLE modellerine yakın olacaktır. Range Rover Sport’tan daha düşük bir fiyata o kaliteyi verebildiği için bize göre tam yerinde bir model olmuş.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın