Ailenin Yeni Üyesi: Skoda Kodiaq.

Oldukça ilgi çeken ve pazara oldukça iddialı giren Skoda Kodiaq, çarpıcı tasarımı ve büyük boyutlarıyla fazla iddialı görünüyor, fakat oldukça büyük SUV pazarında, tasarımdan daha önemli şeyler var. Skoda’nın ilk SUV tecrübesi Kodiaq bu pazarda kendine yer bulabilecek mi, gelin bundan bahsedelim.


Tasarım

Geniş ızgaranın bitiminde başlayan ince uzun farlarıyla ön yüzü oldukça keskin, farların hemen altına konumlandırılan sis farlarıyla da otomobilin ön yüzü çok farklı. Arka yüzü ise daha sade ve Superb’e çok benzeyen farlarıyla gayet tanıdık. Tüm otomobili kaplayan keskin hatlar ise zaten büyük olan bu aracı daha sert gösteriyor.

source: motor1.com

İç mekan diğer Skoda’lardan gayet tanıdık fakat büyük multimedya ekranı ve yanına konumlandırılan hava menfezleriyle ön konsol çok geniş gözüküyor.


Donanımlar Ve Teknik Detaylar

Büyük boyutlar otomobile geniş bir iç hacim sağlıyor, baş ve diz mesafesi konusunda bir problem olacağını zannetmiyorum. Zaten arka koltuklar ileri-geri ayarlanabiliyor. Ve otomobil 720 litre bagaj hacmi sunuyor. Zaten 4.7 metrelik bir devden daha azı da beklenmez.

Kapıların altında bulunan plastik parçalarla uç kısımların hasar görmesini (özellikle ülkemizin yüksek kaldırımlarında) engellemeye çalışan, uzun yolculuklar için geliştirilen koltuk kafalıklarıyla uyku konfor pakedi gibi opsiyonlar sunan Skoda, otomobil için en ufak detayların bile üzerinde durduğunu bence kanıtlamış.

Apple CarPlay ve Android Auto gibi sistemleri de bulunduran Kodiaq, kablosuz şarj desteği, 360 derece kamera sistemi, sürüş destek asistanları ve üst donanımlarda Columbus gibi sistemlerle kablosuz internet desteği de verecek.

5 veya 7 koltuklu olarak alınabilen Kodiaq, 8 inçlik dokunmatik ekranı standart sunuyor. Orta donanım pakedi olan Style donanımda adaptif farları, en üst donanım olan Prestige’de ise elektrikli bagaj kapağını ve 360 derece kamera sistemini stamdart sunuyor.

Motor

Otomobilin 1.4 litre 125hp benzinli ile başlayan ve 2.0 litre 190 hp dizel motora uzanan VAG grubundan alıştığımız motor seçenekleri, 4×2 veya 4×4 çekiş sistemleri ve 6 ileri manuel veya 6 ve 7 ileri DSG opsiyonlarıyla alınabiliyor. Ayrıca ilerde güçlü bir dizel motorla (tahminen 2.0 240 hp-500 Nm tork) vRS versiyonunun gelmesi de bekleniyor. Fakat otomobil ülkemize şimdilik sadece 1.4 benzinli motor seçeneğiyle geliyor. Merak edenler için fiyat listesi:

http://www.skoda.com.tr/models/kodiaq/fiyat-listesi

Sonuç

Skoda cephesinde durum bu şekilde. Pazara oldukça iddialı giren Kodiaq ne kadar başarılı olacak, Volkswagen Tiguan ve Seat Ateca gibi kardeşleriyle rekabet edebilecek mi hep beraber öğreneceğiz. Otomobil showroomlarda yerini almaya başladı, yavaş yavaş yollarda görmeye de başlayacağız. Kendinize iyi bakın, bol pistonlu günler!

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın