Alfa Romeo: Stelvio.

stelvio7

Alfa Romeo Yeni SUV’u Stelvio’yu Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Model Kompakt Crossover SUV segmentine damga vuracak nitelikler taşıyor. Alfa Romeo bu segmentte zirvede gözüken BMW X3, Audi Q5 ve Mercedes Benz GLC ‘ye meydan okuyor.

Alfa Romeo’yu yakından takip edenler bilirler, markanın ilk SUV girişimi bu değil. Marka 2003 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda Kamal isimli Kompakt Crossover SUV konsept aracını tanıtmıştı. Fakat bu SUV ; 159 ve Brera ile aynı platformu kullanıyordu, çirkindi ve konseptin ötesine geçemedi. Alfa bu sefer oyunu değiştiricek bir otomobille, rekabetin çok zorlu olduğu bir segmente bomba gibi bir giriş yapıyor.

Marka Stelvio’yu en güçlü versiyon olan Quadrifoglio Verde ile tanıttı. İsterseniz biraz rakamlara değineyim:

Alfa Romeo 2.9 lt Twinturbo V6 motor, Ferrari mühendisleri tarafından geliştirilmiş.

505 Beygir Gücü. 600 nm Tork.

Hızlanma (0/100 km/h): 3.9 saniye. Evet 3.9 !!

Maksimum Sürat: 285 Km/h

8 ileri Otomatik Şanzıman Race modunda sadece 100 ms’de geçiş yapıyor.

Tabii ki 4×4 ve Alfa Romeo’nun elektronik diferansiyel kilidi Q2 ile donatılmış.

Alfa Romeo Guilia ile geri dönmüştü. Bunu bize bir daha haykırarak kanıtladı.

Modelin teknik verilerinin Porsche’nin Macan GTS’inden çok daha iyi olduğuna da değinelim.

Tasarım

Tasarım, Guilia ile başlayan yeni,agresif ve şık tasarım dilini devam ettirir nitelikte. Stelvio’nun içi de dışı da çok agresif, çok şık ve kalite algısı yüksek.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Donanım

Donanımsal olarak rakiplerinin arkasında kalmayan bir Stelvio var karşımızda. Dinamik şasi kontrolü, Alfa’nın sürüş modları DNA (QV versiyonda Race modu da eklenmiş.), Adaptif hız sabitleyici, Kör nokta tespit ve uyarı sistemi, Çarpışma uyarı sistemi, Şerit takip ve uyarı sistemi, 6.5-8.5 inç arasında değişen Alfa’nın multimedya sistemi Stelvio’nun başlıca özellikleri. Ses sistemi noktasında ise Harman/Kardon ile iş birliği yapan firma, Stelvio’nun içini 14’lü bir sistem ile konser salonuna çevirmeye çalıştığını görüyoruz.

Motor seçenekleri

Quadrifoglio olan versiyonun verilerini yukarıda vermiştim. Şimdi de ülkemize de ithal edileceğini düşümdüğüm 2.0 Litrelik Turbo üniteye bakalım.280 Beygir Gücüne ulaşan ve 415 nm tork üreten bir üniteden bahsediyoruz. Bu dört silindirli yeni motor , Stelvio’yu 231 Km/h ‘ e kadar ulaştırıyor.

Sonuç: Alfa geri döndü.

Alfa için 2016 yılı, markayı küllerinden arındırma yılı oldu. Guilia ile 2016’ya müthiş başlayan marka, yarışçı ruhunu Stelvio’ya da taşıyarak BMW,Mercedes veya Audi kullanmaktan bıkan,şık bir otomobil arayan herkese istediği yanıtı veriyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın