SUV Alternatifi: Volvo V90 CrossCountry

SUV ile Station wagon arasında bir araç istiyorsanız eskiden çok az seçenekleriniz vardı. Audi A6 Allroad SUVlaştırılmış station kategorisinde tek başına lider olarak duruyordu. Bu tabiki de diğer rakiplerinin dikkatini çekmiş olmalı ki bu seneden itibaren öncelikle Mercedes Benz E serisinin Allterrain versiyonunu tanıttı. Şimdi de Volvo başarılı giden 90 serilerinden V90 modelini bu kategoriye uyarlayıp V90 CrossCountry modelini sundu.

Volvo’nun XC90 modeliyle başlayan yeni yüzü ve yeni imajı markayı artık lüks araç kategorilerinde Mercedes Benz, Audi, BMW gibi markalar seviyesine taşımayı başardı. Bu yeni Volvo imajını sürdüren ikinci araç ise ülkemizde yeni yeni sokaklarda gördüğümüz S90  modeli oldu. Bu “90” serisine yeni eklenen V90 da aynı şekilde rakipleri E serisi Estate, A6 Avant modellerine tehlike yaratıcak kadar güçlü gelirken bu modelin biraz değiştirilmiş olan versiyonu V90 CrossCountry karşımıza çıktı. Bu model aslında yıllardır alternatifsiz 0lan Audi A6 Allroad modeline bir rakipti. Yıllardır Audi’nin bu sertleştirilmiş ve daha asi görünümlü Station Wagonuna ne Mercedes Benz’ten ne de BMW’den cevap gelmemişti ki bu seneden itibaren öncelikle E AllTerrain ardından da V90 CrossCountry, A6 Allroad için tehlikeli rakipler olduklarını kanıtladılar. Bakalım bu yarışa geç katılan Volvo, Audi’nin tahtına ne kadar yaklaşabilecek?

198297_New_Volvo_V90_Cross_Country_Studio.jpg

Dış Tasarım

Geçen sene tanıtılan V90 serisinin biraz daha sertleştirilmiş versiyonu olan V90 CrossCountry dışarıdan  baktığınızda tıpkı A6 Allroad gibi asfaltta evinde değilmiş gibi hissettiriyor. Siyah büyük çamurlukları, standart bir V90’dan ilk bakışta farkedilen ilk farklılığı. Sportif görünüm sağlayan yeni daha büyük havalandırma kanalları ve arkasındaki çamurluğa yazılı büyük Cross Country yazısı yine ilk bakışta dikkatimizi çeken bazı özellikler. Araç aynı zamanda standart bir V90 a göre yaklaşık 6 cm daha yüksek bu da aracın arazi arabası kimliğini gösteren bir özelliği. Bütün bunları bir araya koyduğumuzda arazi için üretilmiş olduğu her halinden belli bir araç karşımıza çıkıyor.

201020_Android_Auto_phone.jpg

İç Tasarım

Aracın içi ise standart bir V90 dan farksız. Yani aracın dışında gördüğümüz o sportif arazi aracı görünümünün aksine daha şık ve lüks bir iç tasarım çizgisi izlenmiş. Araç her ne kadar dışarıdan bakıldığında şehirli bir araç gibi durmasa da içerisi tam tersini söylüyor. XC90 da ilk kez gördüğümüz aracın bütün fonksiyonlarını kontrol eden orta ekran sayesinde de minimalist bir çizgi yakalanmış içeride. Bu konsol sayesinde araç içindeki tuş sayısı azaltılmış ve kullanıcı dostu bir iç kabin sağlanmış. Bütün iç kabinde kullanılan deri ve opsiyonel olarak alınabilen ahşap konsol ise araca çok lüks bir hava katmayı becermiş vaziyette.

VOLVO V90 CC-2.jpg

Motor Özellikleri

Araç Volvo’nun bütün 90 serilerinde kullandığı T6, T5 benzinli ve D4,D5 dizel motor seçenekleriyle geliyor. Ancak isimlerden şaşırmayın çünkü her biri aslında 4 silindirli motorlar. Ancak birbirlerinden farklı beygir ve tork üretiyorlar. Giriş modeli olarak sunulan D4 motor 190 beygir gücü ve 400 Nm tork üretiyor. İkinci ve en güçlü dizel motor olan D5 motor ise 235 beygir ile 480 Nm tork ile karşımıza çıkıyor. Aracın en güçlü motoru ise T6 ismindeki yine 4 silindirli turbo ve superşarjlı 320 beygirlik ve 400 Nm torklu motoru. Şunu da söylememiz lazım ki bütün modeller 4 çeker özellikle satışa sunuluyor yani bütün motor seçenekleriyle gönül rahatlığıyla arazi veya karlı yollarda seyahat etmek hiç sorun değil.

VOLVO V90 CC-4.jpg

Sonuç

Yıllardır Premium Crossover-Station Wagon kategorisindeki alternatifliğin yokluğundandır belki markalar bu kategoride araçlar ürettiklerinde PistonTurkiye olarak heyecanlandık. Ancak her ne kadar dışarıdan şimdilik daha yeni kasası çıkmayan ve eskimiş olan A6 Allroad karşısında iyi bir alternatif gibi duran V90 CrossCountry yine de Mercedes-Benz E AllTerrain karşısında biraz daha sönük kalmış vaziyette. Bize göre son söz olarak bu kategoride şimdilik zirve E Allterrain’de ancak şunu da söylememiz lazım ki bu sene içerisinde yeni A6 tanıtıldıktan sonra bu dengeler kesinlikle değişecektir.

Bizi takip edin!

“1” için bir yorum

Bir Cevap Yazın