Apple CarPlay ve Android Auto neden araç alırken vazgeçilmeziniz olmalı ?

2008 Senesinde Steve Jobs’un ilk iPhone’u tanıttmasıyla beraber başlayan ve ister istemez herkesin bir taraf tuttuğu Android mi iPhone mu savaşı kızışıp araba sektörüne de sıçradı ve cebimizdeki tercihimiz artık arabamızda da belli olmaya başladı.

Arabalardaki multimedya sistemlerinin çeşidi kullanım kolaylığı açıkçası bir teknoloji delisi olarak benim arabada baktığım en önemli şeylerden birisidir. Hatta çoğu zaman arabaların motor özellikleri,sürüş özellikleri,sürüş konforu gibi özelliklerden önce multimedya sistemine göz atarım. Bana göre arabanın içindeki oyuncaklar her zaman çok ama çok önemli olmuştur ve çoğunuz buna katılmasa da benim gibi düşünenler de yok değil. Evet okuyucularımın büyük bir çoğunluğunu bu herif arabalardan anlamıyor diye kaybettikten sonra geri kalanlarımıza yeni yeni ülkemizde de satışa opsiyonel olarak sunulmaya başlayan ve multimedya sistemlerinin kullanım kolaylığı-zorluğu yönüyle araba seçimlerimizi etkilemenin önüne geçen bu Apple Carplay ve Andorid Auto’yu tanıtmaya başlayabilirim.

3510.jpg  www.eurocarnews.com/media/pictorials/747/3510.jpg

Peki nedir bu Android Auto ve Apple Carplay?

Basit olarak açıklamam gerekirse telefonumuzun arabamızdaki ekran ile bağlanması. Telefonumuzun arabanın multimedya sistemiyle wireless yani kablosuz olarak bağlanıp telefondaki müzik,navigasyon,telefon gibi özelliklerin yanında daha temiz bir multimedya arayüzünü de arabamızda kullanmamızı sağlayan bir özellik olarak tanımlayabiliriz. Telefondaki tercihimizin birnevi arabadaki hali olarak nitelendirilicek olan bu yenilik bize ilk Apple ve BMW Grubunun ortak çalışması olarak Apple CarPlay isiminde değil “IpodOut” isminde şimdiki kadar geniş kullanım alanlarından çok arabamızdaki Ipod olarak sadece müzik dinlememize fayda sağlayan bir özellik olarak tanıtıldı. Ancak dediğim gibi bu tanıtılan sistemin şimdiki yenileşmiş haliyle çok bir alakası yok. Bu sistem bize telefonumuzun arabanın multimedya ekranında kullanılmasının faydalarını gösterdi ve şimdiki halini almasında fikirler vermiş durumda. Daha sonrasında ilk kez 2014 de Cenevre Otomotiv Fuarında Volvo, Mercedes Benz gibi firmaların arabalarında tanıtılan Apple CarPlay, bundan sonra ilk kez yollara Ferrari FF ile çıkartarak resmi olarak Android-Apple savaşını dört teker üstüne bindirdi. Android tarafından çok gecikmeden gelen yanıt aslında Apple’ın yaptığının bir uyarlaması olarak geldi ve günümüze arabalarımızdaki ekranlarda telefonumuzun kolaylığını yaşamayı sadece iPhone sahiplerine değil Android telefonu olanlara da yaşamayı sağladı.Bu kolaylıkların en başında da tabiki navigasyon sistemi geliyordu.

apple-carplay-mercedes-2.jpghttp://cdn.bmwblog.com/wp-content/uploads/2015/06/apple-carplay-mercedes.jpg

Apple’ın Navigasyon sistemi her ne kadar çıktığı ilk zamanlarında çok eleştri alsa da bu eleştirilerden pozitif olarak çıkmayı başardığını söylememiz lazım. Günümüzde trafik durumlarından alternatif yollardaki başarıları ile ilk çıktığı günlerdeki fiyaskoyu atlattığını ve o zamanlar navigasyon sistemlerinin lideri olan Google Maps’i geride bıraktığını rahatlıkla söyleyebilirim. Arabalarda smartphone’ların yaygınlaşmasıyla doğru orantılı olarak satış rakamları artan ve günümüzde nerdeyse taksicilerle özdeşleştrilen telefon tutucularda navigasyonu kullandığımız günleri geride bırakma imkanı sundu ve bunu o çok sevdiğimiz arabamızın iç mekanının estetik zevkini bozmadan yapmamızı sağladı. Apple CarPlay/AndroidAuto’nun bizlere kattığı faydalar sadece bununla sınırlı kalmıyor. Bunun yanısıra arabamızdaki müziği de AUX kabloları gibi kablolarla uğraşmamızı engellemek,telefon konuşmalarımızı, gelen mail veya mesajlara cevap vermemizi arabamızın multimedya sistemindeki özelliğe göre dokunmatik veya döner mouse sayesinde halletmemizi sağlaması hem güvenlik hem rahatlık hem de estetik açıdan bize birçok fayda sağlıyor.

androidauto-8.0.0.jpghttps://cdn0.vox-cdn.com/thumbor/O02dGzefh1z2MVzaZJnJ5jZlqik=/0x107:2039×1254/1600×900/cdn0.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/46396690/androidauto-8.0.0.jpg

Peki Apple CarPlay mi yoksa Android Auto mu?

Ve geldik telefonların çıkışından beri gelen kavganın arabalardaki ”rounduna”.Öncelikle kullandığınız telefonun hangi işletim sistemini kullandığına göre tercihinizin zaten belli olduğunu söylememe gerek yok diye düşünüyorum ama yine de açıklayayım; tabiki Apple marka telefonunuz varsa sadece Apple CarPlay kullanabiliyorsunuz. Android işletim sistemli telefonunuz varsa da Android Auto kullanabiliyorsunuz; yani telefondaki tercihiniz zaten burdaki tercihinizi de yapmış oluyor.Yani Apple telefonum var Android Auto kullanmak istiyorum diyorsanız üzgünüz mümkün değil. Ancak üzülmeyin çünkü aralarındaki fark açıkçası çok fazla değil her ikisi de müziklerinizi aracınızda dinlemenizi sağlıyor; her ikisi de Spotify, IHeartRadio gibi 3. Parti uygulamaların desteğini veriyor. (Bu tarz uygulamalar şimdilik sayı bakımından kısıtlı olsa da zamanla yeni uygulamalar da arabalarımıza gelecektir). Her ikisi de; telefon, mesaj gibi gelen bildirimleri sesli olarak yanıtlamanızı sağlıyor, her ikisi de sesli komut/dikte ile çalışabiliyor ancak bunun ingilizce dilde mükemmele yakın, türkçe dilde o kadar iyi performans vermediğini söylememiz lazım. (öyle yaz kızım triplerine giremeyeceğiz yani şimdilik). Her ikisi de iyi bir Navigasyon sistemi vaat ediyor (Bu kısımda Android Autonun kendi Navigasyonu yanında Google Maps’i de sunması Apple karşısında bir tık öne geçmesini sağlıyor). İki sistemde de eğer dinliyorsanız size Seslikitap dinleme şansı bile veriyor.Yani aslında arabalardaki multimedya sisteminin yerine geçip daha tanıdık ve temiz bir arayüz sunarken aynı zamanda da birbirleri arasında fark bırakmıyorlar.

Ve karar anı. Alınmalı mı yoksa gereksiz mi?

Üç başlığımın üçünün de soru olduğunu göz önünde bulundurursak sanırım en önemli cevap bu sorununki olacaktır bu yüzden lafı dolandırmadan göze soka soka kararımı söylüyorum kesinlikle evet! Günümüzde BMW iDrive, Audi MMI, Mercedes Command, Range Rover Inconnect gibi her araba markasının kendi multimedya sisteminin artıları ve eksilerini saymaktan eğer siz de sıkıldıysanız, sadece şık bir navigasyon sistemini arabamın ekranında görmek için ekstradan ekran büyütme vs. gibi masraflara girmek istemiyorsanız bunlardan çok daha cüzzi bir miktara almak istiyorsanız Android Auto veya Apple Carplay opsiyonları tam size göre.Ayrıca bu özellikleri Lamborghini’den Hyundai’nin 2017 de satışa sunduğu araçlara, BMW’lerden Volkswagen’lere,Bentley’lerden Skoda’lara kadar geniş yelpazede birçok araçta siz de kolaylıkla telefonunuzun arayüzünü araç ekranınızda da görebilirsiniz.

1480951922_phps1qaxh-1.jpghttps://www.teknoce.com/files/images/1480951922_phps1qaxh-1.jpg

Belki kim bilir ileride yıllardır herkesin dilinde dolanan dedikodular gerçekleşir ve Apple CarPlay ile girmeye başladığı araba sektörüne ilk hedefinde Tesla olmak üzere bu yukarıdaki markalara da rakip olur ve bu CarPlay sadece bir başlangıç olarak tarihte yer alır?

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın