Araç ses sistemlerinin bilinmeyenleri.

Arabalardaki ses sistemleri en lüks segmentlerden en alt segmentlere kadar her arabada müşterilerinin aradığı bir özellik olmuştur. İster sonradan modifiyelerle, ister aracın standart sistemi ya da opsiyonel geliştirilmiş ses sistemleriyle yaşayabileceğimiz muzik sistemleri bilinmeyenler veya az bilinenleri bu yazımda sizlere açıklayacağım.

Arabalarımızın hepimizin en uzun ve keyifle zaman geçirdiğimiz yer olduğunda hemfikir olduğumuzu düşünerek, hepimizin arabalarımızda güzel ve kaliteli müzik dinlemek istediğimizi varsaymam da çok absürt kaçmayacaktır sanırım. Sonuçta evimize alacağımız bir 40 inç televizyon fiyatını genelde 10 küsür inçlik ekranlara opsiyonel olarak vermeyi biliyoruz. Bunun yanında ekranda yaptığımız bu yatırımı ses sistemine de yapmayı bir çok kişi yanlış bulmuyor. Belki biraz el yakan fiyatlarının olması, belki de standart gelen ses sisteminin araba gibi küçük bir mekana hayli hayli yeteceğini düşünmemizden dolayıdır, fakat lüks segmentlerde ekran boyutunun öneminin muzik sistemine verilmediği gayet açık.

Bowers-and-Wilkins-diamond-speakers.jpg

 

Her üretici opsiyonel ses sistemlerini aslında marka kimliğiyle örtüşen firmaları tercih ediyor.

Ses sistemlerinin sesini sonuna kadar açıp sokaklarda insanları rahatsız etmekten,araçta çalan bir müziği kaliteli bir şekilde duyulmasını sağlamaya kadar geniş kullanım amaçları var. Çoğumuz için ”Müziği duyayım yeter” gibi bir düşünce de olsa özellikle lüks segmentte opsiyonel geliştirilmiş ses sistemlerinin artık markaların kimlikleriyle parelellik gösterdiğini görüyoruz. Yani Mercedes-Benz otomotivde nasıl bir kimlik oluşturduysa, Burmeister ses sistemleri de kendi sektörlerinde aynı algıya sahip. Evet belki fiyatları bakımından biraz el yakan oyuncaklar olabilirler ama bu yine de boşa para harcamak gibi düşünülmemeli. Çünkü standart donanımlı araçlardaki ses sistemleri ile opsiyon olarak alabileceğiniz aracın iç mekanına uygun geliştirilmiş ses sistemleri arasındaki farkı emin olun duyabiliyorsunuz. Bu kadar önemli olan ses sistemlerinin kalitesine her üretici; kendisiyle aynı vizyona sahip, benzer tarih ve gelenekleri paylaşan markalarla ortaklık yaparak önem göstermeye uzun zaman önce başladı.

Mercedes Benz/Burmeister

Ses sistemi ve marka arasındaki parelelliğe en iyi ve en bilindik örnek Mercedes-Benz ve Burmeister . Belki de bu marka Mercedes-Benz S serisi W116 kasa kodlu araçlarında lüks bir ses sistemi olarak ilk kez kulağımıza çalındı. Belki arabalar ve ses sistemleri arasındaki bu ortaklıklarla ilgiliyseniz bu markanın Mercedes-Benz’ten önce Porsche ile bir ortaklık yaptığını duymuşsunuzdur. Ancak markanın tarihi bundan çok daha köklü. Sonuçta ses sistemlerinde birden çok ilke imza atan Burmeister hala bugüne kadar geleneğiyle ve alman mühendisliğiniyle müşterilerine saf bir ses deneyimi vaat ediyor. Eğer cümlenin ortalarına gelirken siz de benim gibi Burmeister’ın değil Mercedes-Benz’in vizyonundan bahsettiğimi düşündüyseniz, bu ikilinin yaptığı ortaklığın neden bu kadar ikonik olduğunu anlamışsınızdır. Ayrıca estetik olarak dönen tweeter’ların Burmeister 3D hoparlörünü simgelediğini anlamışsınızdır sanırım. Mercedes-Benz neredeyse her kataloğunda bu detaya yer veriyor. Hala Mercedes’inizde eğer 60.000 liralık bir ses sistemi istemiyorsanız Burmeister dışında SUV  gibi modellerde Harman/Kardon veya Bang&Olufsen gibi seçenekler de bulunduğunu da hatırlatmakta fayda var..

tst_DSC00504.jpg

Audi-Bang&Olufsen

Mercedes-Benz, ses sistemi markalarının marka vizyonlarıyla örtüşen ilk marka değildi. Bang&Olufsen de yıllardır bilinen ve Audi gibi sevilen bir marka. Halk arasında da premium olarak kabul edilen bu iki marka .Bang&Olufsen’in sistemleri Audi araçlarının konsolunda hem ses deneyiminizi hem de göz zevkimizi tatmin ediyor. Bang&Olufsen’in ilk Tweeter tasarımını da Audi araçlarda kullanması da iki markanın birbirlerine verdiği değeri simgeliyor. Audi’nin lüks sedanı A8 modelinden tutun, teknolojinin sınırlarını zorlayan yeni A4 modeline kadar geniş skalada bu opsiyon olan sistemi bulabiliyoruz. Ancak Audi’si olan hiç kimse ”Ses sisteminde kalite istiyorsak tek seçenek 10.000 euroluk Bang&Olufsen” diye düşünmemeli. Audi kendi standart ses sistemiyle yetinmeyip böyle bir ücret ödemek istemeyenlere BOSE kalitesini de daha cüzi bir miktara müşterilerine yaşatıyor.

b_a6.jpg

BMW/Bowers&Wilkins

BMW de modern ses sistemleri kervanına ilk kez yeni 7 serisine opsiyon olarak sunduğu Bowers&Wilkins’ın sistemiyle katıldı.Bunun yanında Bowers&Wilkins ses sistemlerini birkaç gün önce yorumladığımız yeni 5 serisinde de  görmeye başladık. Öncesinde Audi gibi Bang&Olufsen’ın gelişmiş ses sistemini 5 serisinde kullanan BMW, Audi ile olduğu gibi bir ikonik ortaklık kuramadı. G11 kasa kodlu 7 serisinden itibaren Bowers&Wilkins ile yeni bir ortaklıkla rakiplerinin diğer ses firmalarıyla kurduğu paralelliği yakalamaya çalışıyor. Markanın yeni vitrini olarak 5 serisini hedef gösteren firma 7 serisinden getirdiği bu ses sistemi ile rakiplerine ses kalitesi bakımından da dişli bir rakip olmaya bir adım daha yaklaşıyor. Bir de buna araçtaki mükemmele yakın akustik ve kabin sessizliğini (sırf bunun için bütün camlarının özel tasarlandığını hatırlatalım) ekleyince ortaya başka hiçbir yerde bulunamayacak kadar keskinlikte ve netlikte bir müzik deneyimini sunuyor. Bize göre marka tarihi ve genel olarak birbirine benzer olan bu markalar yaptıkları ortaklık ile başarıya ulaşıcaklar gibi gözüküyor. Sonuçta Mercedes/Burmeister da işe yaramıştı değil mi…

02_1_BMW_7Series.jpg

Bu arada belirtmeden de geçmeyelim BMW, araç içi ses sisteminde Bowers&Wilkins’e güvenen ve müşterilerinin memnuniyetini emanet eden tek marka değil. Bowers&Wilkins, aynı zamanda İskandinavya firması Volvo’nun dev SUV’si XC90 bir de İtalyan tasarımını teknolojiyle buluşturan Maserati ile de ortaklıklar yaparak marka değerini yükseltme peşinde.

Volvo-S90-Video.jpg

Jaguar,Land Rover/Meridian

Alman markalarının işbirliklerini aratmayacak bir işbirliği de Meridan ve Jaguar Land Rover  gruptan geldi.Yıllardır alman araçlarıyla rekabet eden İngiliz cephesi temsilcileri aynı hoperlör sistemini kullanıyorlar. Ayrıca multimedya sisteminden tutun aynı çevirilen vites koluna kadar arabalarında aynı teknolojilere yer verdiler. Bu olay tabiiki de araç içi ses sistemi konusunda da farklı olmayacaktı. Her iki marka da Meridian markasını tercih etti. Bu tercihlerinde hata etmediklerini Meridian çok radikal şekilde kanıtladı. Her araç için özel tasarladığı 20 hoparlör ve 2 subwoofer gibi hayret edilecek bir sistemle Meridian, Range Rover Vogue serisinin yeni modellerinde 7.1 Surround sistem sunabiliyor. Mercedes,Audi,BMW yerine Jaguar tercih edenlere de seçtiği marka Meridian yakışırdı öyle değil mi? Tabi yine bu konfor ucuza sandıysanız yanıldınız çünkü diğer rakiplerinde olduğu gibi böyle bir arabaya özelleştirilmiş adeta “özel dikim takım” gibi bir ses deneyimi için yine kesenin ağzını biraz açmanız gerekiyor.

14052.jpg

Peki bu ses sistemi sadece premium araçlara mı?

Az önce saydığımız markalar lüks tanımını yeniden yazan markalar olmalarına rağmen öyle herkesin alabileceği markalar değiller. Bu marka arabalar adeta bir statü sembolü olmalarından dolayı ve en ince detaylarıyla bile kişiye özgün olduklarından dolayı pahalılar. Ancak üzülmeyin. BOSE, Bang&Olufsen gibi markalar biraz daha uygun fiyata arabanıza kendi hoperlörlerini yerleştiriyorlar. Bununlar birlikte yine güzel bir müzik deneyimi yaşayabilliyorsunuz.

BOSE’un sitesinin linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.boseautomotive.com

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın