Araçlarımızdaki Oturma Odaları

Koltuklar aslında araçlarımızın bize konforu esas yaşattıkları yerlerdir. Sonuçta araç her ne kadar adaptif süspansiyonlarla da donatılsa en kalın yanaklı lastiklerle de kullasak koltuğumuzun kalitesi ve özellikleri bize konforu yaşatır. Bugünkü yazımızda da uzun yollarda veya trafikte beklerken bizi karşılayan en önemli şeye yani araç koltuklarına biraz göz atalım dedik.

2015_mercedes-benz_s600_guard_13_1920x1080.jpg

Ön girişte belirttiğim gibi araç koltuğunun konforu bize aracın rahat bir sürüş keyfi vermesinde çok ama çok önemli bir yeri vardır. Sonuçta evimizdeki koltuktan bile daha uzun süre vakit geçirdiğimiz bir yer arabamızın koltuğu. Bunun da farkında olan araç markaları bize standart olarak gelen kumaş koltuklardan özel dikim el işi kaplamalara sahip çeşitli gerçek derilerden yapılma koltuklara kadar geniş bir yelpaze sunuyor bizlere.

Ucuzlar, işe yarıyorlar, ve konfor konusunda da taviz vermiyorlar: Kumaş koltuklar

Araba denildiğinde herkesin aklına farklı şeyler gelmesi doğal. Sonuçta araçlarımızdan beklentilerimizin farklı olması kadar doğal bir şey yok. Bazılarımızın araçlarımızı bir statü göstergesi olarak kullanırız, bazılarımız araçlarından konfor bekler, bazılarımız araçlarından çeviklik ve sportif olmalarını bekler, ve hiç de azımsanmayacak bir grup da araçlarına sadece bir yerden bir yere gitme amacıyla binerler. Bu grup genellikle araç seçimlerinde en düşük motorları seçip, standart donanımları tercih ederler. Fakat bu kötü birşey değil çünkü gün geçtikçe arabalarımızın standart donanımları da gayet bize zevk verebilecek ve yeterli olmaktan daha öteye geçen bir hal almış durumda. Günümüzde premium markalarının lüks sedan kategorilerinde standart donanım olarak bile sunulan deri koltuklar haricinde hemen hemen her araçta standart donanım olarak kumaş koltuklar sunulmakta. Peki bu kötü bir şey mi. Tabiki de hayır. Evet deri koltuklardaki hissi ve konforu göremesek de bu koltuklar araç alırken fiyat odaklı tercihler yapanlara iyi bir tercih oluyor.

peugeot-5008-interior-13-2.jpg

Klasik opsiyon:Deri koltuklar

Şimdi kumaş koltuklar her ne kadar işe yarayan ve açık konuşmak gerekirse ‘idare eder’ olsalar da her premium marka araç deri koltuğu hakeder. Premium markaların dışındaki her araçlar da artık çoğu arabalarında deri koltuk opsiyonuyla müşterilerine rahatlığı sunuyor. Ancak bu işin bir lideri varsa o da demin söylediğimiz gibi premium markalardır. Audi,Mercedes,BMW,Land Rover gibi markalar araçlarında deriyi kullanmaktan hiç çekinmeyen markaların başında geliyorlar. Sonuçta bu markaları tercih eden insanların prestij ve rahatlarına olan düşkünlükleri markaların da gözünden kaçmamış olmalı ki çoğu araçlarında deri koltuk seçeneğini standart olarak koymaya başladılar. Ancak bu markaların müşterilerine konfor seçenekleri burada bitiyor mu?

maxresdefault-4.jpg

Lüksün Sınırı Yok

Bir önceki paragraftaki soruya cevabımız tabiki hayır. Bu markalar ve daha da üst markalar araçlarının sahiplerine ,pek cüzzi sayılmayan, bir ücret karşılığı her türlü konforu sunmaktalar. Örnek vermek gerekirse Mercedes-Benz önceleri Rolls Royce, Benley gibi markalarda görülen gerçek deriyi araçlarına Designo deri ismiyle sunmakta. Bu opsiyonu seçen müşteriler el işlemesi gerçek deri ile karşılaşıyorlar. Sonuçta bu araçları satın alanlar büyük ihtimalle özel dikim takımlarına uyacak bir deri istemişlerdir ki Mercedes-Benz’de bu isteklerine karşılık vermiş. Bu arada özel dikim takımlardan bahsetmişken. Maserati de özel olarak kendisi gibi İtalyan olan ünlü takım elbise markası Ermenegildo Zegna ile yaptığı bir ortaklıkla Quattreporte aracını özel el işlemesi deriyle sunmakta olduğunu da hatırlatalım. Bu araçları satın alan seçkin müşteriler Ermenegildo Zegna’nın özel ustaları tarafından dikilmiş deriyle karşılaşıyorlar araçlarının içinde. Tabiki bu bütün bunları almak istiyorsanız biraz geç kaldınız. Geçen sene yapılan ve sadece 100 adet üretilen bu Maserati Quattreporte EZ adlı araçlar çoktan tükenmiş vaziyette. Dolayısıyla ya ikinci el bulmaya çalışabilirsiniz ya da ileride başka ortak ürünler üreteceklerini açıklayan bu iki İtalyanın yeni ortak çalışmalarını bekleyebilirsiniz. Yine hatırlatmadan geçmek olmaz İtalyan denince akla gelen iki markaları Vespa Motors ve Giorgio Armani de iki sene önce bir ortaklık yaptıklarını duyurmuşlardı. Giorgio Armani ustaları tarafından “giydirilen” bu motorlar her ne kadar bizim ilgi alanımıza girmese de moda-araç sektörünün bir ortaklığı olarak kayıtlara geçti.

Maserati-Quattroporte-Limited-Edition-by-Ermenegildo-Zegna-02-1024x767.jpg

Koltuklarımızdaki Teknolojiler

Peki koltuklarımızdaki bu rahatlık keyfi sadece deri kalitesince mi yükselebiliyor? Hayır, araçlarımızın koltukları artık ısıtma,havalandırma,bel desteği,masaj ve hatta spor yaptırma gibi özelliklere de sahipler. Mercedes-Benz,BMW gibi markalarda artık görmeye şaşırmadığımız bu özellikler geçen jenerasyonundan beri Renault’un Latitute (şimdiki adıyla Talisman) modelinde karşımıza çıktığında PistonTurkiye ailesi olarak şaşırmıştık. Fakat Latitute’un Mercedes-Benz gibi konfor odaklı bir markada bulunan özellikleri bu aracında bulundurması sadece bizi şaşırtmamış olması lazım. Ancak yeni modellerinde Mercedes-Benz,BMW masaj özelliklerini “sıcak taş masajı” bile yaptıracak kadar ilerletmiş bulunmaktalar. Hatta geçen sene tanıtılan yeni 7 serisinin arka koltuğunda Executive paketi alan müşteriler koltuğa karşı baskı uygulayarak değişik spor hareketleri bile yapabiliyorlar. BMW’nun söylemine göre uzun yolda kan akışını düzenleyen bu hareketler sanırız ki koltukların sadece oturmaktan daha fazlasını yaptığını kanıtlamakta bizlere.

2016-bmw-7-series-wallpaper-1900x1200-12.jpgwww.bmwblog.com

Alınmalı mı alınmamalı mı?

Her yazımızda olduğu gibi bir sonuç belirlememiz lazım. Evet bu teknolojiler,yenilikler çok heyecan verici gelse de çok da küçük olmayan fiyatlarla geliyorlar. Finalde sonuç yine sizin araç seçiminizdeki kriterlere kalıyor. Eğer lüks meraklısı değilseniz kumaş koltuk tercih edebilirsiniz fakat bizim önerimiz en azından deri koltukları tercih etmeniz. Eğer araç alırken fiyattan daha çok konfor ve lüks peşindeyseniz Mercedes-Benz,BMW gibi markalardaki özel gerçek deri seçenekleri gerçekten hem göze hitap ediyorlar hem de başka yerde deneyimlenemeyecek kadar rahatlık sağlıyorlar. Ancak eğer opsiyon olarak bulunuyorsa ısıtmalı koltuklardan taviz vermemenizi öneririz. Çünkü özellikle şu yazıyı yazdığımız kış aylarında araçtaki konforu çok fazla yükselten bir seçenek.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın