Asi Jön: Opel İnsignia Country Tourer

Opel yeni tasarım hattıyla ve geliştirdiği teknolojileri ile gerçekten son zamanlarda çıkardığı her araba ile büyülemeyi başarıyor. Astra K ile başladığı tarz değişikliğine amiral gemisi İnsignia ile devam etmişti. Hem tasarımsal hem de içerdiği teknoloji ile şimdiden ülkemizde satışa sununmamasına rağmen büyük ilgi çeken İnsignia’nın 3. versiyonu da yolda.

Opel’in başarısının son 10 yılın zirvesinde olduğunu söylersek sanıyoruz yanılmış olmayız. Yeni tasarım çizgisi ile modenleşeceğini ve daha güzel tasarımlı arabalar üreteceğinin ilk sinyallerini AstraK ile vermişti. O zamanlarda da akıllarda olan soru acaba Astra gibi bir modeline bu kadar önem veren Opel esas amiral gemisi olan İnsignia’da neler yapacak? olmuştu. Cevabını verelim : Rakiplerine göre daha rekabetçi satış rakamları. Opel İnsignia modelinde 2017 senesini rekor satışlarla kapatmaya ve sonraki senelerde de sınıf  liderliğine oynayacak gibi duruyor. Araçlarına bakılırsa da bu hedefe rahatlıkla ulaşabileceklerini tahmin ediyoruz.

Gelelim Opel’den İnsignia modeline. Ülkemizde bir hayli gördüğümüz İnsignia’nın yenilendiğini ve yeni tasarım çizgisini ne kadar beğendiğimizi anlatmıştık. O yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Opel bu sene gerçekleşen Cenevre Motor Fuarında İnsignia ile beraber İnsignia Sports Tourer modelini de tanıttı. Sports Tourer modelinin biraz daha arazi ve zorlu yollara dayanabilmesi için tasarlanan modeli olan Country Tourer ise Frankfurt Motor Fuarında tanıtılmaya hazır.

2018-opel-insignia-country-tourer-3.jpg

Dış Tasarım

Dış tasarım açısından Opel tasarımcılarına hak vermemiz lazım. StationWagon-SUV arası bir arabanın olabilecek en elegant hali Opel İnsignia CountryTourer. Diğer markalar gibi StationWagon modelini gereksiz büyük çamurluklar veya sanki her gün araziye çıkarmışçasına asi bir görünüm sergilemiyor araç. Çamurluklar hala var ancak büyüklük ve renkle olan konstrast açısından E-AllTerrain’de olduğu gibi bağırmıyor. Araç şehirde de evindeymiş gibi duruyor, karlı çamurlu yollarda da. Bunu yapmaları ise Opel tasarımcılarının bir başarısı.

opel-insignia-country-tourer-2017-2.jpg

Araçta dikkat çeken bir diğer dış tasarım özelliği ise yan taraftan baktığınızda ön kapıların altından başlayıp yolcu kapısının ortalarına kadar gelen “J” görünümlü çizgi hem gölgelendirme hem de estetik açısından çok güzel duruyor. Araçta tasarımın öne çıktığı ve güzel gözüken bir diğer ayrıntı ise arka farların içine kadar giren krom sırt çizgisi. Farklı olmasıyla ve detaylara verilen önemi hissettirmesi ile bu sırt çizgisi aracın dış tasarımında en beğendiğimiz özelliklerden birisi. Ön kaput tasarımı ve ızgara olarak yeni İnsignia’dan bir farklı ise bulunmuyor.

İç Tasarım

Araç iç tasarım açısından yenilenen İnsignia ile aynı şeyleri sunuyor. Zaten StationWagon versiyonunu yaparken sedan modelinden faklı bir iç tasarım yapılması alışılagelmiş bir şey değildir. Ancak yine de söyleyelim araç hakikaten Premium his veriyor içine oturunca. Elinizin değdiği neredeyse her şey ya deri ya da yumuşak kaplama. Sert bir yer bulmak araçta çok zor. Bunun dışında sürücü önünde bulunan 8″ ekranın da çok güzel göründüğünü söylememiz lazım. Artık her markanın dijital kadran yapma huyuna uyan Opel’in bu özelliği ise yurtdışında standart olarak geliyor. Daha ülkemizde tanıtılmayan Country Tourer modelinde yurtdışında gelen standart donanımlar ise çok cazip duruyor. 360 görüş kamerası,Android Auto ve Apple CarPlay destekli 8″ multimedya ekranı ve Head-Up display gibi özellikler yurtdışında standart olarak gelse de ülkemizde opsiyonel olabilir.

2018-opel-insignia-country-tourer-2.jpg

Araçta aynı zamanda arka yolcular ve taşıma kapasitesi de düşünülmüş. Tabii ki de bir StationWagon olarak bagaj hacminin büyük olması beklenen bir durum. İnsignia County Tourer modelinde ise önceki modele göre 135 litre artan bir bagaj bulunmakta. Araçta arka koltukları indirdiğinizde 1665 litreye varan bir yükleme alanı sunmakta. Arka koltuklarda ise ısıtma opsiyonel.

Opel_Insignia_Head_Up_Display_1024x440_ins18_i01_057.jpg

Motor Seçenekleri

Motor seçenekleri olarak İnsignia’nın motor seçenekleri ile gelecek olan Country Tourer iki dizel iki benzinli motor seçenekleri ile sunulacak. Ülkemize ise gelecek motor seçenekleri ve bu motorların özelliklerini ise İnsignia yazımızda detaylıca bulabilirsiniz.

opel-insignia-country-tourer-1.jpg

Teknolojiler ve Yenilikler

Sürüş açısından söylenmesi gereken tek şey 4×4 özelliğinin standart olarak geliyor olması. Bu da her ne kadar çamurluklar olabildiğince küçük yapılsa da bu araç zorlu koşullara göğüs germeye hazır. Araçta bahsetmemiz gereken teknolojik yenilik ise Opel’in PistonTurkiye olarak hayran kaldığımız LED far teknolojisi. AstraK testimizde özellikle dikkatimizi çeken Opel’in İntelliLux LED Matrix far teknolojisi gerçekten far teknolojileri açısından en ileri seviyelerden birini sunuyor. Güvenlik açısından da bir çok yenilikle gelen İnsignia Yaya Algılama özelliği, Şerit takip sistemi, gibi özelliklerle gelecek olan İnsignia Country Tourer güzel olduğu kadar da akıllı olacak.

Opel_Insignia_Opel_Eye_1024x440_ins18_t01_119.jpg

Sonuç

Opel son zamanlarda Volvo ve Alfa Romeo’dan sonra marka kimliğini bir anda çok ileriye taşıyan marka. Adeta dokunduğunu altına dönüştüren ve son çıkardığı araçlarında yanlış yapmayan bir marka. Bu başarısını Country Tourer modelinde de göstermiş. Önceki modelini çok sık sokaklarda göremediğimiz İnsignia Country Tourer yeni modeliyle artık bunu değiştirecek gibi duruyor. Auto Show’da da gördüğümüz üzere yeni İnsignia Türk halkı tarafından çok beğenilmiş gibi duruyor. İnsignia ailesinin en asi jön’ü Country Tourer da ülkemizde tanıtıldığı günden itibaren nasıl bir tepki alır bilinmez. Ancak şunu söyleyelim en yakın rakibi olan Volvo CrossCountry ve Audi A4 Allroad’dan çok daha makul bir fiyat etiketi ile geleceğini; Türkiye içerisinde dağ yolu, patika yol gibi zor zeminlerde sunacağı başarı; tasarımı ve sunduğu teknolojileri göz önünde bulundurarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: İnsignia ailesinin her ferdi bir başarı hikayesi.

 

 

 

 

bütün fotoğraflar  autozeitung.de ve opel.com.tr sitelerinden alınmıştır
Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın