Atom Karınca: Peugeot 205.

Peugeot 205. 1983 yılında, süpermini modeli 104 kadar küçük, kompakt sedan 305 kadar büyük bir araba almak istemeyenler için yaratıldı. Peugeot’ un, ürettiği 15 senede 5.3 milyondan fazla satarak tarihinde adeta bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan modelin ta kendisiydi. Bu yazımızda ise onun çok daha performanslı ikizi, en az onun kadar çığır açıcı olan, otomobil endüstrisinin Naim Süleymanoğlu’su 205 GTI’ ı yazıyoruz.

Tasarım

Döneminin genel tasarım anlayışından farklı değil. Sade, gösterişten uzak, köşeli ve fonksiyonel. Özgüven dolu duruyor. İç mekanda Paul Bracq, dışarda ise Gerard Welter imzası var. GTI’ ı diğer 205’lerden ayıran tek şey ise arka taraftaki ve direksiyondaki GTI logoları.

İç mekan için ise farklı şeylerden bahsetmek zor. İnce sayılabilecek bir direksiyon, okunaklı bir gösterge paneli var. Günümüzdeki dizilimin aksine orta konsolun üst kısmında havalandırma kumandalarına yer verilmiş. Hemen altında dörtlü flaşör ve sis farı düğmeleri, altında dijital bir saat ve küllük, en altta ise kasetli bir radyo yer alıyor. Aslında aracın iç mekanı tam da aracın üretiliş amacına göre yapılmış. Zaten bu aracı almak isteyenler için iç mekanın hiçbir zaman önemli bir nokta olmadığını tahmin ediyorum.

Kaputun Altı

İşler işte burada son derece keyifli bir hal alıyor. 1984 yılında üretimine başlanan ilk 205 GTI’larda 1.6 litrelik bir motor kullanılmaya başlandı. 2 sene sonra ise 1.9 litrelik bir motor seriye eklendi. Bu motor 1.6 motorun daha uzun stroklu, yağ soğutmalı ve daha farklı tipte enjeksiyona sahip versiyonuydu. 1.6 motor başlangıçta 105 hp gücündeydi. 1986′ da ikinci motor çıkınca bu motorun gücü 115 hp’ ye çıkarıldı. 1.6 motora sahip 205 GTI’ lar 900 kg’lık ağırlıklarının da etkisiyle 8.7 sn’ de 100 km’ ye ulaşabiliyorlardı. 130 hp güce sahip 1.9 motorlu 205′ lerde ise değer 7.8 saniye gibi son derece iyi değerler yakalanabiliyordu.

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı: 205 Turbo 16.

Peugeot-Talbot Yarış Takımı bu başarılı araçtan mükemmel bir ralli otomobili üretebileceklerine karar verip 205 T16’yı ürettiler. Bu zamanki Grup A otomobillerden bile hızlı olan Grup B klasmanında yapılan bu araç 1.8 litre hacmindeki küçük motorundan 425 beygir güç verebiliyordu. Dört tekerlekten çekişli bu küçük canavar sadece 900 kg ağırlığındaydı. 200 beygirlik cadde versiyonu ise 1.6 motorlu GTI’dan sadece 20 kg ağırdı. 425 beygirlik bu ralli otomobili ile Peugeot takimi bir çok başarı elde etti. Şişik çamurlukları, büyük boyda ralli jantları ve arka camın üzerindeki spoyleri, dış görünümde 205 T16’yı ayırt etmeye yarayan özelliklerdi. Peugeot 205 T16’nın rallilerde yarışabilmesi için gerekli olan ve üretilen 200 araç satılır satılmaz koleksiyoncuların garajını süsledi. Zamanının Grup B otomobilleri arasında güç olarak baştaydı fakat 205 T16’nın tekerlek arası açıklığının ufaklığı yüzünden yüksek hızlı rallilerde aracı yolda tutabilmek gerçekten çok zor oluyordu ve bu zorluk zaman kayıplarına neden oluyordu. 405 Peugeot’un üretime çıkması ile ve Grup B ralli otomobillerinin FIA tarafından yasaklanması üzerine 205 T16 üretildikten üç sene sonra klasik bir araba olma özelliğini kazandı..

Sonuç

Bu araç tek kelimeyle devrimdi. Peugeot’ un devrimiydi. Adamlar, yanlışlıkla kusursuz bir araba yaptılar. Öyle kusursuzdu ki, yıllarca Group B’ de Audi Quattro’ ya ter döktürdü, 34 yıl önce çıkmış olmasına rağmen günümüzdeki birçok hatchbackten daha iyi sürüş dinamiklerine sahip oldu, 1990 yılında 10 yılın arabası ödülünü aldı, Golf GTI ile birlikte en çok rağbet gören segmentlerden birini yarattı ve en önemlisi Peugeot’ un ürettiği en iyi GTI oldu.106 GTi’da dahil olmak üzere başka hiçbir GTI modeli bu derece ikonik bir araç olarak anılmadı ve bu gidişle de anılmayacak gibi görünüyor. Sunduğu saf sürüş zevki ve sadelik ile yarış geçmişi onu sadece Peugeot içerisinde değil ayrıca tüm markalar arasında da en önemli GTI modellerinde birisi haline getiriyor diyebilirim.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın