Audi A3 2018 hakkında bildiklerimiz.

Audi A3 sınıfındaki diğer rakiplerine göre satış rakamları olarak hali hazırda bir hayli önde gidiyor. Ancak ufukta yeni BMW 1 Serisinin görünmesiyle ve Mercedes’in A serisindeki başarısını da yeni bir modelle taçlandıracağı düşüncesiyle Audi ARGE çalışmalarına hız vermiş gibi duruyor. Pek çok bilgi olmasa da yeni A3’ün rakiplerine karşı en büyük kozunun teknolojik gelişmelerde yattığını anlayabiliyoruz.

Audi A3 kompakt araç sınıfında en çok satan araçlardan biri vaziyetinde. BMW 1 serisinin bu sınıf araçlar içinde arkadan itiş olması her ne kadar insanları cezbetse de Audi A3 yine de tahtını korumayı başarıyor. Mercedes’in de son dönemde A serisini daha genç sürücülere odaklı yapmasıyla A3’ün yine sallanan tahtı yine de yıkılmıyor. Ancak birincilerin her zaman büyük bir sorumluluğu vardır. O da doldurmaları gereken yerin büyüklüğüdür. 2019 senesinde tanıtılıcak A3 hakkında gelen bilgiler de bu doğrultuda bize fikir veriyor ancak sanıyoruz haberler o kadar iyi değil.

audi_a3_rearquarter_copy-2.jpg

Dış Tasarım

Aracın dış tasarımı hakkında çok bir bilgi gelmese de o bir Audi. Audi’nin son dönemlerde kasa değiştirirken her modelinde biraz tembel davrandığını biliyoruz. Her modeli bir önceki kasanın izlerini taşıyor. Yeni A3’ün fotoğraflarından da anlayacağımız üzere çok bir değişiklik yapılmamış araç üzerinde. Araç ilk A4 modeli ile görmeye başladığımız Audi çizgisinde kurulmuş. A4,A5 modellerinde kullanılan ızgara ve ön far tasarımının bir benzeri de A3’de uygulanmış. Biraz tasarım açısından tembel olsa da aracın genel olarak güzel göründüğünü söyleyebiliriz.

audi-a3-interior_040616050126.jpg

Not: Görseldeki güncel A3’ün iç mekanıdır.

İç Tasarım

İç tasarımda da dış tasarımda olduğu gibi araçta bir önceki modele göre radikal değişiklikler yapıldığını söyleyemeyiz. Aracın içinde göze çarpan en büyük özellik diğer Audi modellerinde de olduğu gibi minimalistlik. Aracın içi sade olmasına rağmen şık ve fonksiyonel ve kullanışlı. Aracın içinde her zamanki gibi dikkati üzerine toplayan şey ise Audi’nin Virtual Cockpit tasarımı. Hali hazırda A3’de opsiyonel olarak satılan Virtual Cockpit’in 2019 yılına kadar standart donanımda olmasını ise şimdilik sadece umuyoruz.

Teknolojiler ve Motorlar

Audi’nin 2019 A3 modelindeki gizli silahı işte bu. Şu ana kadar yazımızda da anlaşılacağı üzere çok büyük tasarımsal değişikliğe uğramayacak olan A3 için teknoloji açısından aynısını söylemek doğru olmaz. 2018 senesinin içerisinde görmeyi beklediğimiz A8 modeli dedikodulara göre sınıfının en iyi otonom sürüş teknolojilerine sahip olacakmış. 2019 A3 modelinde de bu teknolojileri kullanması beklenen Audi tasarımsal değişiklik yapmamasını burada telafi etmeye başlıyor. Bir hayli komplike güvenlik ve otonom sürüş asistanları bulunacak olan A3’de teknolojik “oyuncaklar” burada bitmiyor. BMW’nin 7 serisinde tanıttığı bir dokunmadan multimedya kontrolü özelliğine benzer bir özellik de A3 ile Audi ailesine gelebilir. Dudak okuma sensörü ve göz takip sensörü gibi sürücü odaklı bir çok sensöre sahip olacağı beklenen özelliklerden. Kısacası A3 kabininde oturup gaza bile basmadan sadece oyuncakları karıştırıp eğleneceğiniz bir araba olacak gibi duruyor.

Audi-A3-Illustration-560x373-232f237fb269a6cf.jpg
Source: Autobild.de

Peki gaza basarsanız ne olacak? Hemen söyleyelim, hiçbir şey. Daha doğrusu duyacağınız ses açısından hiçbir şey. Yeni A3’ün baya iddialı bir “e-tron” yani hibrit modelinin gelmesi bekleniyor. Tabiki de Alman arabalarında hibrit yeni bir şey olmasa da bu modellerde görülecek en iyi hibrit aracın A3 olacağı söyleniyor. Zaten kardeş markası olan Skoda’nın da 2025’e kadar 5 yeni elektrikli model çıkartacağını açıklaması Volkswagen Grup’un hibrit araba konusunda kararlı olduklarını gösteriyor.

Sonuç

Biraz rehavet biraz rahatlama. Audi şu anda satış olarak rakiplerinin çok daha önünde. Mercedes yeni A serisi ile özellikle gençlerde popüler olmaya başlasa da yine de genel olarak Audi daha çok satan bir araba durumunda.

Kaş yaparken göz çıkarmaktan biraz korkan Audi tasarım ve kabin içi yeniliklere çok fazla girmemiş. Açıkçası şimdiden 2 sene sonraki arabayı konuşuyoruz ve şunu söyleyebiliriz ki şimdiki arabadan çok da bir farkı yok. İç kabin olarak 2016 A3 modelinden minör farklar bulundurucak olan A3 dış tasarımda da biraz tembel davranmış. Seneye gelmesi beklenen veya bu senenin ilerleyen zamanlarında beklenen bir arabadan bahsetsek affedilebilir sorunlar.Ancak 2 sene sonranın arabasına şimdi de binebiliyor olmak biraz markanın vizyon ve estetik yargılarını sorgulamamızı sağlıyor. Audi ARGE çalışmaları ve teknolojik yenilik konusunda çok çalışmalar yapmış gibi dursa da tasarım bölümünü de unutmamaları lazımdı. Ancak tabii ki de bunlar sadece şimdilik olan dedikodular. Umuyoruz aracın resmi tanıtımı olduğunda içinde bulunan özellikler kadar tasarım açısından da bizi heyecanlandırmayı başarır.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın