Audi A4 Allroad:2017.

Audi, A4 modelini geçen sene satışa sunmuştu. Allroad modeli ise daha geç geldi. Türkiye’de SUV’lar kadar rağbet görmeyen yerden yüksek station wagonların teknolojik, sportiflik ve tarihsel açıdan öncülerinden olan allroad’a sizin için bir bakış atalım dedik. Dilerseniz hemen başlayalım…

Hemen bir video ile girişi yapalım:

 

 

Tasarım ve boyutlar

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Tasarımsal anlamda Audi’nin A4 allroad’u önceki nesli ile pek de değiştirmediğini söyleyebiliriz. Sert tasarıma kavuşan hatlar, artık modeli Volkswagen grubunun diğer otomobilleri ile benzerliğine neden oluyor. Bunu beğenenler tabii ki olacaktır. Boyutlar herhangi bir A4’ten farklı değil. İz genişliği ve boyu hala sedan bir A4 ile aynı. Fakat yerden yüksekliği farklı. Bu da onun arazide daha rahat ilerlemesini sağlıyor. Dağlara çıkarken, kumda sürerken veya hafif arazide gezinirken tamponlara gelebilecek zararlar düşünülerek plastik parçalar eklenmiş. A4 allroad bu sayede SUV’lere daha da meydan okur düzeyde.

Çamurluklarda, marşpiyellerde ve tamponlarda kullanılan bu parçalar aracı normal bir Station Wagon A4’den ayırıyor. Ayıran tek faktör bu da değil. Audi bagaj kapığının ve çamurlukların üzerine bir de allroad amblemi yerleştirmiş.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Allroad, Quattro.

Audi A4 allroad almak için bir sürü sebebiniz olabilir. En büyük sebeplerden biri ise, aracın sadece 4×4 ile satılıyor olması.

A161621_large.jpg

Audi’nin gelişmiş Haldex 4 çeker sistemi ile gelen ”Quattro” size virajlarda ralli arabası kullanıyor hissi vermenin yanında, hafif arazi ve değişken zemin koşullarında güven vermek üzere tasarlanmış. Aynı zamanda tekerleklere ayrı ayrı tork göndermeyi sağlayan bir sistem de bu araçta mevcut. (Torque Vectoring).

 

İç mekan

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Audi A4’deki iç mekandan bir farkı yok. Ön tarafta Audi’nin MMI adlı sistemi mevcut. 7 inçlik ekran vitesin hemen önündeki yuvarlak joystick ile kontrol ediliyor. Ekran maalesef dokunmatik değil ve navigasyon sistemi opsiyon olarak geliyor. Koltuklarda deri koltuk standart. Rahat ve geniş gözüken koltukların dış yüzeyleri deriyken, oturduğunuz kısım alcantra materyal ile donatılmış. Direksiyon ise airbag kısmının küçüklüğü ile dikkat çekiyor. Fakat bunun bir güvenlik zaafiyatı olduğunu  söylemek yersiz olur.

 

Teknoloji ve donanım

A161623_large.jpg

Telefonunuzla kontrol etme kabiliyeti edebileceğiniz bir sistem de araçta sunulmuş. Bunun dışında ilginizi çekebilecek noktaların bile işaretlendiği bir navigasyon sistemi mevcut. Ön koltuklarda ısıtma mevcut. Bunlar dışında telefonunuzu kablosuz sarj etme özelliğini de satın alabilirsiniz. Internet bağlantısı ile yolculara hotspot açıp arkada çocuklarınızın seslerini daha az duyuyor olmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz 🙂

 

Peki, ya sürüş namına neler var ?

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Audi A4 allroad Quattro modelinde teknolojilerinin neredeyse hepsini modele entegre etmiş. Gelişmiş bir 4×4 sistemi kullanan allroad, offroad modu sayesinde bulunduğu zemini daha iyi seziyor, ona göre reaksiyon veriyor ve arazilerin çoğuna çıkma imkanı sağlıyor. Bunun yanında adaptif süspansiyon opsiyonu ile aracı konfor modu, spor modu ve offroad modu arasında geçişler yaptırarak, süspansiyonların optimum çalışma düzeylerini yakalamak sadece bir tuş uzağınızda oluyor. Adaptif cruise control özelliği ise öndeki araçla aranızdaki mesafeyi korumanıza yardımcı oluyor, sizin yerinize fren bile yapıyor. Geri dönüş kamerası, android auto ve apple carplay desteği gibi önemli özellikler de araçta mevcut.

Motor

Audi A4 allroad quattro

 

Audi A4 allroad ülkemize sadece 2.0 litrelik 4 silindirli 190 beygir gücüne sahip bir dizel motor ile ithal ediliyor. VAG grubundan tanıdığımız bu motor ile allroad yeterli güç sunarken, dizel olması ile ekonomi yapmanıza da yardımcı oluyor. 400 nM’lik tork ise arazide gereken torku sağlıyor. Bu motorun Volkseagen grubunun yaşadığı emisyon skandalı ile yakından uzaktan alakası olmadığını söyleyelim.

 

Şanzıman

audi-7-vitesli-s-tronic.jpg

7 ileri yaş kavrama bir DSG ile karşılaşıyoruz. Bu çift kavramalı şanzıman size spor bir kullanım opsiyonu tanıyor. Ayrıca vitesin arkasındaki paddleshift (kulakçık) ‘lar ile kendinizi F1 pistinde gibi hissedebilirsiniz. DSG’nin bu DQ250 kodlu şanzımanının Audi’deki adı S-Tronic. Bu şanzımanların önceki süreçlerde sorun çıkardığını yakından biliyoruz. Fakat artık VAG grubunun bu tür sorunları büyük oranlarda aştığını da aklınızda bulundurun. Ayrıca müşteriden kaynaklanmayan hatalarda otomobilinizin garantisinden şanzımanı değiştiren bir distribütöre sahip olmak da güzel.

 

Sonuç

Ülkemizdeki Station Wagon arabaların pek de sevilmeyen bir yüzü olduğu gerçek. Fakat aslında çok da güzel gözüken bu araçları sevmemek için neden yok. Hele bir de fahiş fiyalara SUV’lar satılırken, dopdolu bir A4 allroad’a 304.000 TL vermek bazı insanlara daha makul gelebilir. Ülkemizde bu tür araçların daha çok görmek istesek de, bu algıyı değiştirmenin sadece distribütörlerin elinde olduğunu söylemek şart.

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın