Audi A6: 2019.

Audi’nin, Cenevre Otomobil Fuarı’nda nihayet tanıttığı C8 kasa kodlu olan A6, değişen tasarımı, yepyeni bir iç mekan ve multimedya sistemi ve yeni motor seçenekleriyle segmentindeki dişli rakipleri BMW 5 Serisi ve Mercedes E Serisini alaşağı etmeyi hedefliyor. Peki asıl merak edilen: Bu sefer başarılı olabilecek mi?

Tasarım

Yerini aldığı modelden çok az daha büyük olan (12 mm daha geniş, 7.5 mm daha uzun, 2.5 mm daha yüksek) yeni A6’da Audi’nin yeni tasarım dilinden nasibini almış durumda. Genişletilen ön ızgara ve daha keskin hatlar ağabeyi A7′ yi anımsatıyor olsada dış tasarımdaki benzerlikler bunlarla son buluyor. Diğer Alman rakiplerinden farklı olarak (bkz. BMW, Mercedes) otomobillerini aynı tişörtün üç farklı bedeni gibi birbiriyle aynı tasarlamayan Audi, övgüyü hakediyor. Profilden önceki kasa A6 ile fazlasıyla benzeşen otomobil, sahip olduğu daha büyük çamurluklar sayesinde olduğundan biraz daha alçak görünüyor. Arka tarafında ise, otomobilin yanlarına doğru uzatılan stoplar ve onların arasına yerleştirilen krom çıta ve formu değiştirilen bagaj kapağı gerçekten güzel görünüyor. Arka tampona konuşlandırılan iki adet egzoz çıkışı, estetik bir görüntüsü olmasına rağmen ne yazıkki sadece dekorasyon amaçlı konulmuşlar. Ha bu arada, önceki versiyonda 7 farklı renk seçeneği olan otomobilin, bu versiyonunda bu sayı 14’e çıkarılmış.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İç mekanda önceki versiyona hiç benzemeyen bir tasarım karşımıza çıkıyor. Dijital çağına ayak uyduran kabindeki en önemli detay abisi A7′ den de tanıdığımız 10.1 inçlik MMI multimedya ekranı. Onun altında ise 8.6 inçlik ikinci bir ekran yerleştirilmiş ve o ekrandan da klima, ısıtmalı koltuklar gibi konfor unsurlarını kumanda ediyorsunuz. Yenilenen direksiyon simidinin arkasında ise diğer yeni Audi modellerinden tanıdığımız 12.3 inçlik Virtual Cockpit dijital gösterge paneli bulunuyor.

MMI navigasyon artık sürülen rotayı öğrenerek tavsiye verebiliyor. Audi’nin çevrim içi hizmet sistemi ise araç ile altyapı arasında bağlantı kurarak trafik durumunu bildiriyor; bu da rota oluşturulmasında etkili oluyor. Sürüş destek sistemlerine baktığımız zaman yeni A6’da 5 radar sensörü, 5 kamera, 12 ultrasonik sensör ve Park Assist paketiyle birlikte gelen lazer tarayıcı gibi ekipmanlar bulunuyor. Park Assist paketi Parking Pilot ve Garage Pilot özelliklerini kapsıyor ki bu iki sistem de araç içinde birisi olmadan A6’nın kendi kendini park edip, park yerinden çıkmasını sağlamakta.

Malzeme ve işçilik kalitesinin iyiliğinden bahsetmeye bile gerek yok. Hacim bakımından ise özellikle diz ve baş mesafesi bakımından iyileştirmeler yapılmış.

Bagaj: 530 litre. E Serisi’nden 10 litre daha az, 5 Serisi ile aynı. Hacim bakımından önceki versiyonla aynı ancak değişen bagaj kapağı sayesinde bu alanın kullanımının daha da kolaylaştığı belirtilmiş.

Motorlar

tfsi

İlk etapta A6 Avrupa’ ya iki adet 3.0 motorla giriş yapacak.

55 TFSI Quattro: 3 litre V6 benzinli. 340 hp, 500 nm tork. 7 ileri S-Tronic. 0-100: 5.1 saniye.

50 TDI Quattro: 3 litre V6 dizel. 286 hp, 620 nm tork. 8 ileri Otomatik.

Bu arada, tüm motor seçeneklerinde 55 km/s ile 160 km/s arasında salınma olanağı sağlayan hafif hibrit sistem bulunuyor. 22 km/s hızın altına düştüğünüzde motorun kapatılmasını sağlayan start-stop sistemi ve Quattro 4 tekerlekten çekiş sistemi ise standart.

Sonuç

Güncel A6 ülkemizde 428 ile 688 bin TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Bunu dikkate aldığımız zaman, Haziran ayında Almanya’ da 58 bin Euro’ dan başlayan fiyatlarla satışına başlanacak olan A6, ülkemizde en az 500 bin TL civarında olucak. Küçük hacimli motor seçenekleri hakkında herhangi bir bilgi olmamakla beraber ülkemizde ne zaman satışına başlayacağı da şuan için belli değil. Umarız ki daha küçük hacimli motorlar da kullanılır ve biz de bu güzel sedanı ülkemiz yollarında görebiliriz.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın