Başlangıç Noktası: Mercedes Benz A sınıfı Concept

Concept arabalar hemen hemen her araç tutkunun hayran olduğu arabalardır. Markaların gelecekle ilgili planlarını, yeteneklerini konuşturdukları bir alandır. Bilimkurgu filmlerinden çıkmış gibi duran bu araçların esas amaçları ise gelecekte kullanılacak teknolojiler ve tasarım çizgileri için bir baz nokta oluşturmaktır. Mercedes Benz de bize Şangay Motor Fuarında gelecek A sınıfı arabalarında neler görebileceğimizin bir tanıtımını yaptı.

 

A serisinin günümüzde kullanılan modelinin başlangıcına bakarsak herşeyin bir konsept araçla başladığını söyleyebiliriz. Yıl 2011 yer ise New York. Mercedes Benz New York Otomobil Fuarında o zamana kadar sıkıcı bir küçük aile arabası olan A sınıfının adı ile bir konsept araç tanıtıyor. Ancak tanıtılan bu araç hem o zamana kadar alışılmış A sınıfından çok daha heyecanlı hem de o tarihe kadar Mercedes Benz fabrikasında hiç konuşulmayan iki kelimeyi akıllara getiriyor: Hot Hatch. 2011’de tanıtılan bu araç 3 kapılı tasarımı, yepyeni bir ızgara görüntüsü ve tasarım çizgileriyle gelecek nesil A sınıfının nasıl olacağı hakkında bilgi vermişti. Nitekim ki Mercedes Benz’in 2012 Cenevre Otomobil Fuarında tanıttığı A sınıfı bu konsept araçtan çok ilham almıştı. Öyle ki önceki nesil ile Cenevre otomobil fuarında tanıtılan nesilin tek ortak yanı isimleri olmuştu.

Mercedes-Benz-Concept-A-Class-61.jpg

Mercedes Benz A serisini güncelleyeceğini ve yeni kasa boyutları ve yeni özellikleriyle çok yakında karşımıza çıkacağının ilk sinyalini ise geçtiğimiz günlerde verdi. Şangayda tanıtılan A sedan Concept araç hiç de uzak olmayan bir gelecekte A serisini bir sedan formunda görebileceğimizi ve yeni A serisinde nasıl bir tasarım formu izleneceğini sezdirdi.

01-mercedes-benz-design-concept-cars-concept-a-sedan-2560x1440px-1-1280x720.jpg

Dış Tasarım

Araç dış tasarım açısından halihazırda A serisinin sedan modeli olarak görülen CLA modelini andırıyor. Ancak Mercedes Benz’in yeni isimlendirme sistemine göre CLA daha spor sedan A serisi olarak geçmesi planlanıyor. A serisi sedan ise A3 sedan’ın rakibi olması bekleniyor. Dış tasarımda ilk dikkat çeken şey ön farlar. Daha incelmiş olan farların içinde kullanılan LED farların örümcek ağını andıran yapısı ise aracın çok farklı durmasını sağlıyor. Arka farlarda ise makyajlanmış A serisinin yan T şeklinde bulunan farlarının biraz daha uzatılmış versiyonu bulunmakta. Bunun yanısıra araçta son dönemlerde çok gördüğümüz içe giren kapı kolları da A sınıfı sedan konseptte bulunan özelliklerden.

05-mercedes-benz-design-concept-a-sedan-2560x1440-1280x720.jpg

Bunun yanısıra araçta bulunan ön ızgara tasarımına ise ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. İlk kez AMG GT modelinde karşımıza çıkan dikey çizgili “Panamerikana” ön ızgara tasarımı kesinlikle bulunduğu aracın çok sportif durmasını sağlıyor. AMG GT ile başlayan bu akımın yine Şangay’da tanıtılan GLC 63,GLC 63 Coupe araçlarında görmemizin ardından bu araçta da görmemiz bize tek bir şeyin habercisi oluyor. O da önümüzdeki senelerde AMG departmanın üreteceği bütün arabalarda bu ızgara tasarımını görebileceğiz. Bu da bizi çok ama çok heyecanlandırıyor.

İç Tasarım

Aracın iç tasarımı hakkında verilen resmi bir bilgi henüz olmasa da güncel A serisinin iç tasarımının kalite açısından artmasını bekliyoruz. Teknoloji açısından da bir çok yenilik sunması beklediğimiz yeniliklerden.

04-mercedes-benz-design-concept-a-sedan-2560x1440-1280x720.jpg

Sonuç

Mercedes A sedan Consept gelecek A,B,GLA,GLC,CLA,CLA Shooting Brake ve iki tane daha açıklanmayan araca ilham kaynağı yapacak. Bu açıklanmayan iki araçtan birinin A serisi coupe ve A serisi cabrio olması bekleniyor. Mercedes bu sayede hem A serisi gamını genişletmiş olacak hem de BMW 2 serisinin rakipsiz ilerlediği segmentte bir alternatif oluşturacak. Kısacası başarılı olan A sınıfı hem büyüyecek hem de yeni ve agresif tasarım çizgileriyle müşteri kitlesi olan gençleri etkilemeye devam edecek. Bu esnada Mercedes Benz’in modellerinde neler yapacağı bilinmese de bilinen tek şey bundan sonra bütün kompakt arabaları A Sınıfı Sedan Concept izleri taşıyacak.

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın