Subaru’nun SUV marketi anahtarı: Ascent.

Subaru, geçtiğimiz Nisan ayında New York Otomobil Fuarı’nda tanıttığı Ascent ile büyük SUV sınıfına muhteşem bir dönüş yapmayı amaçlıyor. Gelin bu 7 koltuklu ve şu ana kadar üretilmiş en büyük Subaru’yu yakından tanıyalım.

Tasarım

01-subaru-ascent-suv-concept-ny-1.jpg

Dinamik ve dayanıklı. Subaru’nun tasarım felsefesini fazlasıyla yansıtan bir tasarımı var. Dış tasarım bakımından güncel çoğu Subaru modeliyle benzeşse de bu onu sıkıcı görünen bir model yapmıyor. Ön yüzde dik bir şekilde konumlandırılan panjur, kaput üstü ve farların panjur tarafında kalan kısımlarındaki gölge oyunları ve bolca metal kullanılan ön tampon, ön yüzde tamda markanın amaçladığı felsefeyle örtüşen bir görünüm elde etmiş.

Profiline geldiğimizde ise siyah plastik kullanılan dodik ve marşpiyeler, son derece şişkin çamurluklar, bolca krom ve kapılardaki iç bükey dış bükey gölge oyunlarıyla karşılaşıyoruz. Büyük araçların kronik sorunlarından biri son derece düz bir profile sahip olmalarıdır. Ancak bu sorun Ascent’ te ortadan kalkmışa benziyor. Bu arada, şişkin çamurluklar da bu araçta Subaru’ nun tanınmasında aslan payına sahip olan simetrik dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olduğunu belirtir nitelikte.

Arkasına geldiğimizde ise bagaj kapağına entegre edilmiş bir spoyler, siyah plastik ve metalin kullanıldığı tampon, büyük tasarlanmış stop lambaları ve stopları tam ortadan kesen kocaman bir krom bagaj çıtasıyla burası, fazlasıyla dinamik ve güzel görünüyor.

Subaru-Ascent-SUV-concept-cabin.jpg

İç mekan ise, tasarım anlamında alman rakiplerinin gerisinde kalsada, son derece fonksiyonel ve kaliteli malzemeler kullanılmış gibi görünüyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Teknik Özellikler

Ascent, 5.050 metre uzunluğunda, 1.990 metre genişliğinde, 1.84 metre yüksekliğinde olucak ve 2016′ da tanıtılan Subaru Global platformu üzerinde yükselecek.

Motor namına elimizdeki tek bilgi, Subaru’ nun yeni geliştirdiği 2.4 litrelik benzinli bir turbo boxer motor kullanacağı yönünde. Şanzıman olarak ne yazıkki bir bilgi yok ancak tahminimizce, Subaru’ nun diğer modellerinde olduğu gibi bu modelinde de bir CVT şanzımana yer vereceği ve bu modelin şuanlık sadece Kuzey Amerika pazarında satışa sunulacağını düşünürsek manuel şanzıman opsiyonu koymayacağı yönünde. Eğer kafanızda ‘CVT şanzıman da neyin nesi?’ diye bir soru işareti oluştuysa buraya tıklayarak şanzıman yazımıza gidebilirsiniz.

Subaru’ nun ABD’ deki fabrikasında üretilecek olan Ascent’ in seri üretime hazır versiyonu 2017 sonunda Los Angeles Otomobil Fuarı’ nda sergilenecek ve büyük ihtimalle 2018 yılında yollarda olacak.

Sonuç

Başarılı olma potansiyeli olacak bir model. Özellikle koccaman SUV’ ların revaçta olduğu Kuzey Amerika pazarında. Ülkemize gelmesi pek de olası değil. Umarız ki Subaru, geçmişte B9 Tribeca ile yaşadığı hayal kırıklığını bu modelde yaşamaz.

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın