Beklediğimize Değdi: Audi Q5

Audi’nin SUV serisindeki başarısı inkar edilemez. Q ailesinin başarısı satış rakamlarında da kendini belli eden bir gerçek. Bu başarının tartışmasız en büyük nedeni en çok satış yapan aracı Q5 2017 senesi itibariyle yeni kasasına kavuşuyor. Q7’nin tanıtımından beri beklediğimiz yeni nesil Q5 bakalım önceki nesilin yerini doldurabilecek mi ?

Audi’nin mottosu olan “Vorspung durch Technic” markanın vizyonunu anlatan en güzel cümle sanıyoruz. Teknik ile öne geçmek anlamına gelen bu cümle Audi markası taşıyan her aracın teknik açısından rakiplerin bir adım önde olacağının bir göstergesi. Markanın bu vizyonda seneler öncesinde ürettiği Quattro aracındaki dört çekiş teknolojisinin günümüzdeki en büyük temsilcileri yine markanın SUV ailesi. Araçların başında yer alan Q harfi insanda görür görmez aracın dört çekerde diğer marka araçlara göre önde olacağını gösteriyor adeta. Q ailesinin bu kadar tercih edilmesinin sebebi, verdiği güvenden midir; aracın dış gürünüşünde verdiği prestijden midir yoksa Audi markasını gücünden midir diye sorarsanız cevabımız hiç kuşkusuz hepsi olucaktır. Son on yılın trendi olan SUV ların yollarda da en sık gördüğümüz örneği olan Q5 tam da yeni GLE,X3 gibi rakipler karşısında biraz eski kalıyor derken Audi yanıtını geç de olsa çok iyi verdi ve bizi beklentimizden kurtarıp Q5 in yeni kasasını sundu. Hatta marka aracın satış rakamlarından öyle ümitli ki sırf bu araç için Meksikada fabrika kurdu ve fabrikanın tek işinin bütün dünyaya Q5 üretmek olacağını açıkladı. Bakalım markanın da umduğu gibi bu yeni Q5 eski kasasında olduğu gibi satış rakamları açısından rakiplerini sollayabilecek mi?

01_q5_69.jpg

Motor

Daha Türkiye lansmanı yapılmadığı için ülkemize gelicek olan motor seçeneklerini tam olarak bilemesek de Audi Q5’i bir çok farklı motor seçenekleriyle satışa sunmuş vaziyette.3 farklı motor seçenekleriyle sunulacak olan araç 2 dizel ve 1 benzinli opsiyonlarıyla karşımıza çıkacak. Aracın entry-level yani giriş seviye modeli 2.0 Litre-TDI 188 beygir güç ve 400Nm tork üretecek. Bunun dışında V6 3.0 Litre-TDI motor ise 282 beygir ve 620Nm tork ile bizi bekliyor olacak.Dizel motor istemeyenlerin tercih edecekleri motor seçeneği olan 2.0 Litre-TFSİ turboşarjlı benzinli motor ise 248 beygir ve 370Nm torkla sürücülerini bir hayli tatmin edecek gibi duruyor.Bir de tabiiki güç arayanların vazgeçilmezi olan SQ5 de unutulmadı ve geçtiğimiz günlerde Detroit Araba Fuarında tanıtıldı. Aynı zamanda tanıtılan s5’de de kullanılan 3.0 Litre V6 dizel motor ile can bulacak SQ5, 354 beygir, 500Nm torku ve tabiki Quattro sistemi sayesinde 0-100 km/h i sadece 5.4 saniyede alıyor. Ancak bu motorun özellikleri sadece burada bitmiyor. Audi bu motoru üretirken verimliliği de göz önünde bulundurmuş vaziyette. Her ne kadar Volkswagen Grup oldu mu şüpheyle yaklaşsak da Audi bu aracın CO² üretimini önceki nesile göre düşürdüğünü ve 100 kilometrede sadece 8.3 litre yaktığını iddia ediyor.

a1610578_large.jpg

Dış Tasarım

Motorlarında sunduğu yenilikleri ve farklılıkları dış görünüş olarak çok fazla yansıtamasa da Audi’yi bu konuda suçlamamak lazım. Sonuçta önceki nesilde doğru giden birşeyler vardı ve bunu çok fazla değiştirmeye gerek yoktu. Ancak yine de gözle görülür bir fark yakalamış olsa da radikal değişiklikler yapılmadığını söylememiz lazım. Araç ilk kez görenlere bile bir tanıdık yüz gibi gelicektir. Bunun nedeni ise çok basit, araç şu anda satışta olan Q5 ile bu seneden beri ülkemizde satışa sunulan yeni kasa Q7 arasında bir sentez sonucu oluşmuş. Yine de önceki aracın hantal ve biraz eskimiş yüzü yeniden tasarlanılmış ve ortaya çıkan sonuç neredeyse mükemmel olmuş. Neredeyse çünkü yine de dış görünüş olarak Almanların yarışına yeni katılan F-Pace veya yeni Discovery Sport yanında biraz daha sönük kalıyor Q5. Araçta bu saydığımız rakiplerindeki yenilik ve farklılık duygusu eksik kalmış vaziyette. Yeni ön farlar, büyütülmüş ön ızgara araca açık ara bir yenilik getirirken önceki nesilden çok farklı olmayan arka stop farlar bu aracın saydığımız rakiplerinden dış görünüş olarak bir adım geride durmasına yol açıyor.

a1610600_large.jpg

İç Kabin ve Konsol

Audi önceki saydığımız rakiplerinden ve açıkçası bize göre diğer bütün rakiplerinden işte burada sıyrılıyor. Aracın iç konsolu mükemmel bir sadelikte ve şıklıkta oluşmuş vaziyette. İç multimedya ekranı baz modelde 7inç ekranla gelse de opsiyon olarak sunulan 8.3 inç ekran gerçekten gözünüzü alamamınızı sağlıyor. Kullanım açısından BMW’nin rakipsiz olarak görülen iDrive sisteminden çok az farkla daha zor olan MMI sistem diğer bütün rakiplerinden kolay kullanımıyla da öne geçiyor. Ancak Audi’nin 2015 TT modelinden itibaren sunduğu ve gerçekten herkesin dilinden düşmeyen VirtualCockpit sistemi kesinlikle alınması gereken bir opsiyon. Sürücünün tam karşısına, kadranlar yerine konulan 12.3inç ekran hem sürüş sırasında navigasyon,müzik,multimedya sistemini kolaylıkla yönetmeyi sağlıyor. Gerçekten Audi dış tasarımında yapamadığı yenilik ve farklılık hissiyatını iç tasarımında yapmış vaziyette.

01_q5_23.jpg

Güvenlik ve Sürücü Asistanları

Araç markalarının yeni birbiriyle yarıştıkları konu olan güvenlik ve sürüş asistanları konusunda Audi Q5 markanın en yeni ve en gelişmiş teknolojilerini barındırıyor. Otonom sürüş asistanı gibi kullanılan adaptif cruise kontrol sistemi artık yavaş giden trafikte,dur-kalk trafiğinde de kullanılabiliyor. Bunun dışında artık görmeye alışık olduğumuz şeritte tutma sistemi de aracı daha güvenli yapan özelliklerinden biri. Bunların dışında Audi bize “Pre-Sense City” ismiyle standart olarak çarpışma önleme sistemi de sunmakta. Bu özellik eğer bir yaya veya diğer araç ile çarpışma olabileceğini öngördüğü zaman acil olarak fren yapıyor ve araç içindekileri ve dışındakileri olası bir kazadan koruyor. Bunun dışında opsiyonel olarak da müşterilerine “cross-trafic asistanı” sunan Audi bu özellikle de sürücülerini radar sayesinde algıladığı görülmeyecek olan tehlikelere karşı da koruyabiliyor.

Sonuç

Audi kesinlikle bir efsane olarak sayılabilecek bir aracı yenilemiş vaziyette. Ancak artık rakipleri önceki kasada olduğu kadar hafif değiller. Audi evet ilk jenerasyonda doğru şeyler yaptı ve X3 ve o zamanlar ML serisinden satış olarak çok fazla sattı. Fakat artık bu klasmanda çok iddialı başka rakipleri var. Mesela dış görünüş açısından yeni ve taze kan olan F-Pace veya Discovery Sport’un çok gerisinde olan bu araç,sportif ve marka prestiji açısından da Porsche Macan’ın gerisinde kalmış vaziyette. Eğer klasik alman üçlüsü olan Mercedes-Benz/Audi/BMW arasında kalanlardansanız hiç düşünmeden Audi Q5’i tercih etmenizi öneririz. Fakat artık bu almanların da zirvede tek olmadıklarını ve rakipleri karşısında zirveyi kaptırma risklerinin olduğunu da söylememiz lazım.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın