Bir Elmanın İki Yarısı : Mazda Mx-5 ve Fiat 124 Spider.

Merhabalar, bu yazıda size son zamanların belkide en merak edilen kıyaslamalarından birini yapacağım. Bir tarafta 1989 Aralık ayından beri kesintisiz üretilen ve üretildiği ilk yıllardan beri araba tutkunlarının gözdesi olmuş, güncel olarak 4. Nesli üretilen Mazda Mx-5 nam-ı diğer Miata, diğer tarafta ise en son üretildiği yıl olan 1985′ ten sonra bu sene, pazara hızlı bir giriş yapmayı amaçlayan Fiat 124 Spider. Sake, şaraba karşı.

Çıkış Hikayesi

Takvimler 2012′ yi gösterdiği zaman Mazda ve Alfa Romeo arkadan itişli, hem Mazda hem Alfa’ nın kendi istediği tarzda şekillendirebileceği, ikonik ve markaların olmazsa olmazı olan küçük bir roadster üretmek için ortak bir girişimde bulunacaklarını açıkladılar.

2014 yılına gelindiğinde ise Fiat-Chrysler CEO’ su Sergio Marcionne: ‘Bazı şeyler bir yere özel olmalıdır. Alfa Romeo’lar İtalya’ya özeldir.’ diyerek üretilecek otomobilin bir Alfa olmayacağını belirtti ve aracın Alfa olmasa bile onların markalarından birinin armasına sahip olacağını sözlerine ekledi. Nitekim 2015 yılına gelindiğinde FCA, Mazda’nın ND platformu üzerinde şekillenmiş olan Fiat 124 Spider’ı tanıttı.

mx-5 vs 124-2.jpg

Tasarım

Dış tasarımda profil haricinde fazla bir benzerlik görülmüyor. Miata daha agresif ve köşeli. Ön tarafında son derece kızgın bakışlı bir çift far grubuna ve aracın arkasına doğru yükselen bir kaputa yer verilmiş bu da sportiflik duygusunu perçinlemiş. 124’e gelirsek, kardeşi gibi kızgın bakmadığı ve kaputunda bombe olmadığı için araç ikisini yanyana koyduğunuz zaman Miata’dan daha büyük gözüküyor. Aynı zamanda daha da oturaklı göründüğünü de söylemeden geçmeyeyim.

miata vs 124-3.jpg

Arka tarafa geldiğimizde ise 124’te olan oturaklılık ve rahatlık algısının burada da devam ettiğini söyleyebiliriz. Miata ise amacına uygun. Sade ve şık. Doğrusunu söylemek gerekirse, Miata virajlı dağ yollarına adeta saldırmak için tasarlanmış. 124 Spider ise keyifli bir şekilde dolaşmak için. Bu algı sadece dış tasarımda da kalmamış. İkisini de test edenlerin anlattıklarına göre, Miata tam bir roadster sürüş karakterine sahipken, 124 roadsterdan ziyade cruiser olmaya daha yatkınmış.

miata vs 124-4.jpg

İç mekan

miata vs 124-5.png

İç mekan konusunda yorumu size bırakıyorum çünkü, burada direksiyonlardaki ufak değişiklikler dışında hiçbir fark yok.

Kaputun Altı

Miata: 4. neslinde 2 tane güzel motor seçeneği sunulmuş. SKYACTIV teknolojisine sahip 130 hp güç ve 150nm tork üreten 1.5 litre  ve 155 hp güç ve 200nm tork üreten 2.0 litrelik atmosferik benzinli üniteler yaklaşık 1000 kilo olan Miata’ yı sırasıyla 8.3 ve 7.3 saniyede 100 km/s’ e ulaştırıyorlar. 6 ileri manuel veya 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman seçeneği var. AMA TURBO HALA YOK!!

124 Spider: Benim ve benim gibi birçok insanın isyanını duymuş olacaklar ki adamlar kalkmışlar, İtalya’ nın Turin kentindeki fabrikadan ilk olarak 2012 model Fiat 500 Abarth’ta kullanılan 1.4 Multiair 160 hp güç ve 200nm tork üreten turbo motorları almışlar, Hiroşima’daki Mazda fabrikasına getirmişler. Peki ya sonuç? 0′ dan 100km/s’ ye 6.5 saniyede ulaşan bir cep roketi!

miata vs 124-6.jpg

Sonuç

Biri birinden daha iyi gibi bir durum kesinlikle yok. Hangisini seçeceğiniz tamamen sizin böyle bir arabadan beklentinize ve araba zevkinize kalmış ancak şunu söylemeliyim ki, ikisi de son derece iyi arabalar ve benden kesinlikle fiyatına bakmadan birini seçmemi isteseydiniz inanın ki seçemezdim. Ancak işin içine fiyatlar girince sonuç kesinleşiyor. Miata, ülkemizde 117.000 TL’ den başlayan fiyatlarla satılıyor. Gelgelelim 124 Spider için kesin bir bilgi olmamakla beraber, 150.000 TL civarından başlaması bekleniyor. Altyapı bakımından aynı olan kardeşine 117.000 TL’ ye sahip olabiliyorken ekstra 33.000 TL verip neticede aynı arabayı almak ne kadar mantıklı orasını size bırakıyorum.

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın