Bir Spor Arabadan Daha Fazlası: Aston Martin Rapide AMR.

Günümüzde Alman otomotiv devleri arasında büyük bir spor segment rekabeti mevcut. Mercedes’in “AMG”, BMW’nin ise “M” gibi kendilerine ait ufak yan markaları var. Bu departmanların görevi standart otomobillerdeki 7-8 saniyelik yüz kilometrelik hıza ulaşma süresini 3-4 saniyelere indirerek daha sportif araçlar ortaya çıkarmak. Peki zaten yüz kilometrelik hıza 4 saniyede çıkan araçlar üreten Aston Martin’in buna gerçekten ihtiyacı var mıydı? Karşınızda Rapide AMR…

Dış Tasarım

Açılımı “Aston Martin Racing” olan AMR’nin tek bir görevi var; aracı daha da sportif hale getirmek. Zaten mükemmel spor bir görüntüye sahip bir araba daha ne kadar mükemmel olabilir diye düşünmeyin, Rapide AMR sınırları zorluyor. Yenilen ön tampon ve arka difüzör gerçekten muhteşem görünüyor. AMR’nin imzası olan sarı ve yeşil çizgiler adeta bir ressamın son fırça dokunuşları gibi. Egzoz çıkışında dahi müthiş karbon fiber  detayları mevcut. Jantlar ise tam olarak 21 inç büyüklüğünde.

Rapide_AMR_04 arka

İç Tasarım

Aracın iç tasarımında da yine AMR’nin imzası olan yeşil ve sarı renkli detaylara sıkça rastlamak mümkün. Ekstra spor koltuklar virajlarda yaşayabileceğiniz en ufak bir savrulmayı dahi engellemek için tasarlanmış. Ön konsolda kullanılan karbon fiberin yanı sıra iç mekanın her tarafında kullanılan yumuşacık malzemeler bu aracın Aston Martin için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi. Bu tarz üst düzey spor otomobillerde kullanılan ve genellikle büyük bir müşteri memnuniyetsizliği uyandıran multimedya sisteminde ise maalesef herhangi bir değişiklik yapılmamış.

rapid iç

Motor ve Performans

Rapid AMR tam 12 silindirli, 6 litrelik hacime sahip 600 beygirlik bir motor içeriyor. Üstelik egzoz ses sistemide AMR mühendisleri tarafından tamamen yenilenmiş vaziyette. Bu araç aynı zamanda saatte 337 kilometrelik maksimum hızıyla dünyanın en hızlı dört kapılı aracı olma özelliğine sahip. Her ne kadar birçok kullanıcı saatte 337 kilometreyi aracı alsalar dahi pist dışında deneyimleyemeyecek olsada, bu özellik Rapid AMR’yi kağıt üzerinde epey öne çıkarıyor.

rapid motor

Sonuç

Rapide AMR’den yalnızca 210 adet üretilecek. Dünyada bu kadar az üretilen bir araca sahip olmak için büyük bir servet yatırmak gerektiğiyse sanırım aşikar. Peki bir otomobil kullanıcısının bu derece agresif bir otomobile gerçekten ihtiyacı var mı? Bu sorunun cevabını size bırakıyorum. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim Rapide AMR, bana göre yolu adeta damarlarınızda hissedeceğiniz gelmiş geç en güzel Aston Martin olma özelliğini taşıyor.

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın