BMW 1 Serisi: 2018.

BMW, 1 serisi ile bu sınıfta sürüş keyfi yönüyle ayrılıyor. En azından 2018’in son çeyreğine kadar öyle olmaya devam edecek. Şu anki jenerasyonu ”son arkadan itişli hatchback” yaparak klasik olmaya itti Bavyera’lılar. Peki arkadan itişten vazgeçen BMW, bu açığı nasıl kapatmayı planlıyor ?

BMW 1 serisi-7.jpg

Kabul edelim ki, şu anki jenerasyon F20 aslında hatchback liginde hacim olarak rekabetçi değil. En büyük rakibi Audi A3 arka yaşam alanında yolculara BMW’den daha konforlu bir yaşam alanı sunuyor. Bagaj? O da büyük değil. Deri koltuklar opsiyon, 1.6 litrelik motorun yakıt tüketimi pek başarılı değildi, yeni gelen 3 silindirli 1.5 litrelik ünite de çok mutlu etmiyor sahiplerini ekonomik açıdan. Peki neydi bu aracı sınıfının belki de en özeli kılan? Tabii ki arkadan itişe sahip olması. Bu keyif katan unsur ile müşterilerinin şu ana kadar kalbini çalan marka, 2018’deki aracı önden çekerli yapacağını duyurduğunda, tüm fanları BMW’ye karşı pek de olumlu olmayan bir tavır aldı. Bu tavırlara karşı BMW’nin çok ama çok büyük kazanımlarla gelmesi gerekiyor. Çünkü önden çekerler ligi zor, hem de çok zor…

 

Hemen başlayalım:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

3.jenerasyon 1 serisi MINI’lerin platformunda yükselecek. MINI’nin sürüş keyfindeki GoKart hissi  BMW’ye taşınmış olacak diyebiliriz. Bu sürüş keyfi için ”kötünün iyisi ” olma adına iyi bir haber. MINI’nın platformuna taşınacak 1 serisinin boyutları artacak, yani uzayıp genişleyecek. Bu da daha geniş yaşam alanı demek. Arka diz ve baş mesafesinin artması muhtemel. Bunun dışında hafif bir yapıya sahip olacağı için de verimlilik vaad edecek. Ağırlık dağılımı ise eskiyi aratıyor : %59 ön,%41 arka 🙁

 

Tasarım anlamında ise LED farlar ön ve arka yüzde daha da incelecek. Ön yüzde yeni 5 serisinde gördüğümüz gibi böbrek formlu hava girişleri büyüyecek. Böbrekler aynı zaman da aktif de olacak. Tıpkı 5 Serisi gibi. Ayrıca A sütununun altında, lastiklerin arkasında aerodinamiyi geliştirmek için yapılan bir hava girişi de var.

Motorlar

BMW 1 serisi-6.jpg

116d: MINI-BMW işbirliği’nin B37 kodlu 1.5 litrelik 3 silindirli dizel motoru yer alacak.  116 beygir gücüne sahip olacak.

118i: Yine BMW-MINI işbirliğinin B38 kodlu 1.5 litrelik 3 silindirli benzinli motora yer verilecek.

120d: BMW’nin 2.0 litrelik 190 beygir gücüne sahip dizel motoru ile birlikte gelecek. Bu motorun xDrive ile gelmesi muthemel.

120i: 2.0 litrelik 252 beygirlik benzinli motora da sahip olacak.

M140i: Sıralı 6’dan, sıralı 4’e geçiş olacak. Bu düşüş tüm BMW fanlarını bir daha yıkıyor. Motor ise 330 beygir gücüne sahip olacak. Bu bizim tahminimiz. BMW’nin bir söylemi yok.

Ayrıca M sport olan 1 serisi 4 çeker ile gelecek. Bu da sürüş keyfi için olumlu bir adım.

Bunların dışında ise BMW 1 serisi i performance gelecek. Plug-In Hybrid teknolojisine sahip bu otomobil yakıt ekonomisi ve performans için elektiriğe başvuracak.

 

Sonuç

Bildiklerimiz sınırlı olsa da, bize yetti. Bunun dışında daha bir çok teknolojiyi beraberinde getirecek 1 serisi ile ilgili size sadece belli olan ve güçlü tahminlerimizin olduğu verileri verdik. Peki sonuç ne?

BMW, 1 serisinin en büyük kozunu elinden aldı. Artık 1 serisini tercih etmek için gerçekten çok büyük yenilikler gelmeli. Audi A3 ve Mercedes-Benz A serisi karşısında artık sürüş keyfi unsuruyla yükselen bir BMW yok. Hacim, rahatlık, konfor , teknoloji… Bunların hepsini sunmak için BMW grubunun sadece ”1” tanecik şansı var.

Nedense ben iyi kullanacaklarına eminim. Neden mi? Çünkü MINI’yi de onlar yapıyor… MINI’yi diğerlerinden ayırt eden unsurların bir kısmını 1 serisine aktarırlar, süslü bir şekilde bize Detroit otomobil fuarında sunarlar. Biz de ”önden çeker ama yine de güzel” diye bakarız. En üzüldüğüm konu ise artık M140i gibi bir aracın artık arkadan itişli olmayacağını ve sıralı 6 yerine çift turbolu bir sıralı 4’e sahip olacağını bilmek.

 

Türkiye’de satar mı? Tabii ki de. O bir BMW, marka değeri ile yine premium markalardaki rekabetçiliğini koruyacaktır.

 

Eğer yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki butonlar ile sosyal medya hesaplarında paylaşabilirsiniz!

 

 

Source: All photos from 2018 BMW 1 series are taken by: Autoexpress.

Others: Google.

Resim kaynakları: 2018 1 serisi ile ilgili olanlar: Autoexpress.

Diğerleri: Google.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın