BMW 2 Serisi Active/Gran Tourer: 2018.

BMW, MPV çıkarttığında herkes çok şaşırmıştı. Hatta 2 serisi Active ve Gran Tourer’ın önden çekişli olacağını duyduğunda herkes şok olmuştu. BMW tarihinde ilk olan bu otomobiller, sürüşlerinde MINI otomobillerine yakın hisler verdi ve herkes onlara olan önyargısını biraz törpüledi. Hatta o kadar iyi bir satış başarısı yakaladılar ki, 2014’ün 2.çeyreğinde satışa sunulan 2 serisi Active Tourer tam 215 bin adet sattı avrupada. Peki küçük bir makyaj operasyonu sonrasında neler oldu? Hemen başlayalım…

 

P90289981-the-new-bmw-2-series-active-tourer-the-new-bmw-2-series-gran-tourer-01-2018-600px.jpg

Ön ve arka yüzden çok önemli değişimler yok. Opsiyonel adaptif LED farlar, LED sis farları ve ön spoiler yenilikler arasında. BMW’nin ikonu olan böbrek ızgaralar ise biraz daha büyümüş, fakat gözle anlaşılmaya pek de müsait değil gibi.  Arka spoiler ve egzoz çıkışları yenilenmiş. Artık 4 silindirli olan 2 serileri 2 egzoz çıkışına sahip olacak.

P90289984-the-new-bmw-2-series-active-tourer-the-new-bmw-2-series-gran-tourer-01-2018-600px.jpg

İçeride ise değişimler biraz daha fazla: BMW’nin güncel 1 serisindeki siyah kadranlar yerleştirilmiş. Navigasyon sistemi ise G30‘un o güzel sistemiyle aynı. Vites topuzu konusunda ise BMW’nin joystick kervanına 2 serisini de nihayet katıyor. Çünkü aslında şanzım… yok yok oraya sonra geleceğim.

Bunun yanında koltuklar için yeni kumaşlar gelmiş.

P90289985-the-new-bmw-2-series-active-tourer-the-new-bmw-2-series-gran-tourer-01-2018-600px.jpg

6 tane, gerçekten şık jantlar makyajla sunulmuş. 17 inch ve üstü jantlar, muhtemelen giriş seviyesinde sunulmayacaktır. Tabii kesin de konuşmamak gerek.

Motorlar

BMW, 3 silindirli motorlarınla devam kararı almış. Belli revizyonlar ile 136 beygir ve 220 nM torktan daha da iyi veriler alınmış. Yeni motorun bloğu aynı, strokları aynı. Fakat alınan güç daha fazla: 140 beygir, 220 nM tork.

Dizeller konusunda ise 1.5 litrelik 3 silindirli dizelin değerleri aynı. Bir güncelleme dizel konusunda mevcut değil.

Şanzıman

Önden çeker platformlar için kullanılan 6 ileri Aisin marka tork konvertörlü şanzımana veda edilmiş. Bunun yerine Getrag marka 7 ileri bir çift kavrama gelmiş. Hem benzinli, hem de dizel motorlar için bu şanzıman vitesleri değiştiriyor olacak.

Aldığımız yorumlara göre, yeni DCT aslında korkulması gereken bir çift kavrama değil. Aksine, tork konvertörlü Aisin’in kötü yanlarını atıp, geçiş hızı ve yakıt ekonomisi adına önemli bir hamle. Fakat yine de BMW’nin o efsane arkadan itiş+ ZF8 ilerisinin tadını vermez diye düşünüyorum.

Bunu BMW’de biliyor olacak ki, 220d’de hala 8 ileri ZF markalı Steptronic şanzımanı kullanıyor.

218i için otomatik şanzımanlı son hız değeri 205 Km/h, 0-100 ise 9.3 saniye. Bir MPV için gayet başarılı değerler.

 

Sonuç

BMW 2 serisi MPV ailesi, başarılı olduklarını gerçekten satış rakamları ile kanıtladılar. Dünya üzerinde toplam 215 bin adet satan 2 serisinin başarısını devam ettirmek için küçük bir makyaj gerçekten gerekliydi. Bunun yanında çift kavramaya geçilmesini avrupa için olumlu, ülkemiz içinse olumsuz buldum. Bu kadar sıkışık ve dur-kalk ilerleyen trafikte çift kavramalı şanzımanların sorun yaşadığını hepimiz VAG otomobillerinde gördük. bakalım yeni DCT neler yapacak. Yorumlar gayet sağlam olduğu yönünde. Bu arada, BMW 2 serisi Active Tourer muhtemelen ilk çeyreğin ortalarında kendine showroomlarda yer edinecektir. Fiyatı ise muamma, Euro arttıkça fiyat tahmin etmek bizim için de zorlaşıyor!

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın