BMW 3 Serisi G20: 2019.

Daha önce size G20 gövde kodlu 3 serisiyle ile ilgili bildiklerimizi anlatmıştık. Şimdi ise, BMW tarafından aktarılmış resmi bilgilerle karşınızdayız. İşte Paris’te tanıtılan, BMW’nin D segmentindeki yepyeni temsilcisi, BMW 3 Serisi…

G20-3.jpg

Dilerseniz motorlarla başlayalım:

Screen Shot 2018-10-07 at 16.00.53.png

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Motorlar, F30’un makyajlı haliyle aynı durumda. Genel olarak başarılı motorlar, zaten ülkemizde de tanınıyorlar. Düşük hacimli bir 3 serisinin şu ana kadar tanıtılmadığını belirtelim. İleride muhtemel olarak 1.5 litrelik 3 silindirli bir benzinli motor da gelecek. Bu model ise 318i olarak satışa sunulacak. Çok çok az bir ihtimal olsa dahi Türkiye için özel olarak 1.6 litrelik 170 beygirlik bir turbo benzinli motor da gelebilir. Bu vergi avantajı ile ülkemizde iyi satış rakamları yakalayabilecek bir model olacaktır.

Bütün motorlar 8 ileri ZF şanzımanla kombinlenecek. İstenilen takdirde 6 ileri manuel de alınabilecek. Audi gibi markalarda sunulmayan manuel vites seçeneği 3 serisini bu yönde de öne çıkaracak.

Tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Ön farlar daha da büyümüş, göz formunu kaybetmiş. Arka stoplar ise ince bir hal almış. G30’dan daha farklı bir tasarıma sahip olan 3 serisi, Audi ve Mercedes-Benz’in her modeli aynı tasarım yapma furyasından ayıran özellik olmuş. M paket oldukça güzel gözüküyor…

İç mekan

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

G20’nin iç mekanı oldukça değişmiş. Önceki modele göre daha sportif olması ve kaliteli malzeme kullanımı göze çarpıyor. Bunun dışında yoğunlukla kullanılan alüminyum sınıfının en iyi iç mekanına sahip olan A4’e yaklaşılmasını sağlıyor. Yep yeni koltuklar, yepyeni kadran ve yepyeni vites topuzu ile BMW 3 serisi, iç mekanı 2019 standartlarına göre güzel kotarmış.

Yakıt Tüketimi

Yeni 3 serisindeki aerodinamik iyileştirmeler, daha az yakıt tüketimi sunmak için olumlu bir hamle olmuş. Sürtünme katsayısı 0.23 cd ile sınıfında en iyi değerlerden biri. Yakıt tüketimi için bir diğer iyileştirme ise otomobilin F30’a göre daha hafif olması. Yeni G20 F30’a göre tam olarak 55kg hafiflemiş. Günümüz şartlarında bu çok çok iyi bir değer.

Sürüş geliştirmeleri 

G20-5.jpg

Sürüş anlamında da yenilikler var, ağırlık oranı tam olarak 50-50’ye sabitlenmiş. Bu sayede çok daha dengeli bir sürüş bizleri bekliyor olacak.Bunun dışında şasi rijitidesi artmış. Artık %50 oranla daha rijit(sağlam, sert) bir 3 serisi olacak.

Konfor

Konfor anlamında ise, BMW süspansiyonlarında yeni görmeye başlayacağımız Shock Absorber teknolojisi gelmiş. Yayların muz formuyla daha da konforlu bir sürüş sizi bekliyor olacak.

Adaptif M süspansiyon ile sürüş modunuza göre otomobil yumuşaklığını kendi ayarlayabilecek, bu sayede sportif sürüş istediğinizde sportif konforlu bir sürüş istediğinizde ise konforlu bir sürüş sunulmuş olacak.

4.1 cm artan aks açıklığı ile arka diz mesafesi daha iyi hale gelmiş. Aks açıklığının artışıyla muhtemelen 3 serisinin konforu da artacaktır.

Sunroof ise eski modele göre tam 10 cm daha fazla açılabilir bir hale getirilmiş. Bu sayede gittikçe daha da fazla cabrio otomobil hissi verilmeye çalışılmış.

Koltuklar 40-20-40 oranında yatabiliyor, bu sayede bagajda taşıyacağınız uzun nesneleri arka koltuğu yatırarak daha rahat taşıyabileceksiniz.

Bagajdan bahsedersek, 480 litreye ulaşmış. Bu da neredeyse 5 serisi kadar büyük bir bagaja sahip olacaksınız demek.

Teknoloji yenilikleri

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

BMW 3 serisinde sunduğu yeni LaserLight teknolojisi ile uzun farlarda 530 metrelik bir menzile ulaşmış. Bu sınıfının en iyi değeri diyebiliriz.

Head-Up Display tam olarak %70 büyümüş. Artık gözlerinizi yoldan ayırmadan çok daha hızlı bir şekilde sürüşle ilgili bilgileri okuyabileceksiniz. Kablosuz sarj özelliği sunulmuş. Kadran artık dijital olarak sunuluyor. Adaptif Cruise Conrol ile ayağınızı gaz veya fren pedalına değdirmeden yol alabileceksiniz.

Yep yeni bilgi-eğlence sistemi artık ses tanıma fonksiyonuna sahip. ”Hey BMW, yoruldum!” dediğiniz zaman otomobil sizin için klimayı en soğuğa alıp size yüksek sesli müzik dinletecek. Bu sayede ayılmanızı sağlayacak.

Bilgi-eğlence sistemi de büyümüş. Artık en küçük ekranlı modellerin bilgi eğlence sistemi tam olarak 6.5 inç olacak.

Telefonunuza yükleyeceğiniz ConnectedDrive app ile telefonunuzu bir anahtar gibi gösterebileceksiniz. Kapı koluna telefonunuzu yakınlaştırdığınız zaman otomobil otomatik olarak kapıları açacak, bu sayede elinizi cebinize veya çantanıza atmak zorunda kalmadan rahatça otomobilinize girebileceksiniz.

Park yerine girdiğinizde, geri geri çıkmak bir çile olabilir. Ne mutlu ki yeni 3 serisi, park yerine girdiğinizde nasıl girdiğinizi hatırlıyor olacak. Siz çıkmak istediğinizde ise işlemi ona bırakabileceksiniz. Yalnızca gaz ve fren yaparak, otomobilin direksiyonunu kendi çevirmesine izin vererek park yerinden sorunsuz olarak çıkabileceksiniz, anlamadınız mı? Çok normal, sizi hemen video’ya alalım:

 

Sonuç:

BMW yeni 3 serisiyle D segmentindeki imajını yeniledi. G30’dan sonra G20, BMW’nin satış başarısını daha da ileriye taşıyacak gibi. Ülkemiz için fiyatlar hakkında konuşmak zor, yine de en ucuz 3 serisinin 350 bin TL bandından başlayacağını öngörebiliriz. Yollarda ise 2019’un ikinci yarısından ihtibaren görebileceğiz.

 

 

 

 

 

Bizi takip edin!

“1” için bir yorum

Bir Cevap Yazın