BMW: 5 Serisi G30

BMW, ilk 5 serisinden beri Mercedes-Benz’den sürüş keyfi unsurunda ayrılmaya çalıştı. Sürüş keyfi için iyi bir yol tutuş şarttı, bu da sert süspansiyon sistemleri demekti. Bu sert süspansiyon sistemlerinin sürüşe artısı olduğu gibi aslında konfor tarafında kayıpları da vardı. Bu sebeple halk içerisinde Mercedes-Benz daha konforlu, BMW daha keyifli bir araba olarak zikredildi. BMW bu algıyı şu an satışta olan BMW 5 serisi F10 (2010-2016) ile bu algıyı kırmaya çalıştı,büyük oranda başarılı da oldu. Peki yeni 5 serisi de bu algıları kırmaya devam edecek mi?

Sorunun cevabı çok basit. Evet. BMW bu algıyı kırmaya devam edecek. Bunun temel sebebi artık BMW’nin artık adaptif süspansiyon kullanması. Adaptif (yani yol şartlarına göre değişken) süspansiyonlar , konfor ihtiyaç olduğu zaman yumşuyorlar. Performans istendiği zaman ise gerginleşip sportif sürüş sağlıyorlar. Yol tutuş ve konfor anlamında dengeyi böyle bulduğunu söyleyen BMW, 5 serisini Mart 2017’de ülkemize satışa sunacak.

Motor

BMW 5 Serisi aşağıda yazılı olan motorlar ile üretilecek, aşağıda yer alan motorların ülkemize gelebileceğini düşünüyoruz.

530i: 2 Litre benzinli, sıralı 4 silindir Turbo . 252 Beygir Gücü

520d: 2 Litre dizel, sıralı 4 Silindir Turbo, 190 Beygir Gücü

520i: 1.6 litre benzinli, sıralı 4 silindir Turbo, tahmini olarak 184 beygir gücü.

BMW güncel 520i’sinde kullandığı N20B16 kodlu 1.6 litrelik 170 beygir gücü üreten motorunu optimize edip yine aynı isimle piyasaya sürecek.

İç mekan

BMW bu sefer 5 serisiyle kalite hissini arttırmış gibi gözüküyor, kullanılan malzemelerin uyumu dışında teknolojik malzemelerle donatılmış bir 5 serisi ile karşılaşıyoruz. 10.2 inçlik dokunmatik bir ekran, iDrive ile kombinasyonu ile artık sürücüye daha akıcı bir multimedya deneyimi sunuyor. 7 serisinde olduğu gibi parmak hareketleri ile bu sisteme hükmedebiliyorsunuz.

Direksiyon tasarımını da elden geçiren BMW, M paket otomobiller için de yeni bir direksiyon hazırlamış. Kalın ve iyi malzeme kullanılmış malzemeler, sürücünün en çok dokunduğu yer olan direksiyonu özel kılmış.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yeni Platform

Yepyeni bir platform üzerine kurulan 5 serisi, eski modele göre uzunluğu koruyarak 100 kilo daha hafiflemiş. Bu hafifleme, hem yakıt tüketimi hem de performans açısından birer artı.

Tasarım

BMW tasarım olarak önceki modeliyle genel hatlarını korumuş. Bu hatlar korunmuş fakat, aerodinamik açıdan çok daha iyi bir kasa elde edebilmişler. Sınıfının en aerodinamik otomobili olan 5 serisi, bu konuda da yakıt tüketimini olumlu bir yöne çekmiştir diye umuyoruz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sonuç

BMW bu sefer gerçekten E serisine her anlamda karşı koyacak bir otomobili piyasaya sürmek için gün sayıyor. Tabii ki her modelde olduğu gibi bu modelde de en son sözü müşteri söyleyecek. 7 serisiyle başlayan tasarım, 5 serisine taşındığı gibi 3 serisine de taşınacak gibi. Yani kocaman böbrek ızgaralı bir 3 serisini görürsek şaşırmamalıyız.

 

Yazıyı Top Gear dergisinden Doğan Kabak’ın ilk izlenimlerini anlattığı bir videoyla sonlandırayım. Kendisi ve Koray Kodal’ın doyurucu anlatımı, sizin BMW 5 serisiyle ilgili sorularınızı büyük ölçüde yanıtlayacaktır.

Bizi takip edin!

BMW: 5 Serisi G30” üzərinə 2 şərh

Bir Cevap Yazın