BMW M5 F90 :2017.

Herkesin otomobillerden beklentileri farklıdır. Bazıları konfor, bazıları lüks, bazıları hız ister. Fakat bazıları da bunların hepsini ister. Peki bu isteklere cevap nerden gelecek? BMW M5’ten. Hemen başlayalım:

İlk başta M5’in hedef kitlesinden bahsetmek istiyorum. Bu kitle asla arabasıyla track day kovalayan bir kitle değil. Bu kitle konfor arıyor, lüks arıyor, teknoloji arıyor. Aynı zamanda eğlenmek de istiyor.  Eğlenceden kasıtları ise otobanda gaza bastığınız zaman zıpkın gibi fırlayacak, virajları alırken yanlışlıkla  🙂 gaza fazla basmanız sonucu arkadan kaymaya (drift yapmaya) başlayacak. Agresif gözükecek, ama öyle spoiler falan olmaz. Bu arada bir de şu var, gaza bastığınızda giden araba frene bastığınızda hakikaten duracak.

Bu beklentileri karşılamak tabii ki kolay değil, ihtiyacımız olan şeyler:

  1. Çok çok iyi bir 5 serisi kasası
  2. Kocaman, torklu torklu, beygirine dolgun bir motor.
  3. Güzel frenler
  4. Arkadan itiş

Şimdi ihtiyaçlarımızı öğrendiğimize göre, bakalım F90 M5 bunları karşılıyor mu ?

  1. Yeni 5 serisi inanılmaz. 7 serisi müşterilerini bile kıskandırıyordur belki.
  2. 4.4 litre, 740 nM’lik bir V8 , tam 608 beygir gücüne sahip.
  3. M Performance tarafından yapılmış

Buraya kadar her şey güzel, fakat 4. seçenekte kafamızı karıştıran bir şey var. Şu ana kadar M arabalarında hiç görmediğimiz bir şey. Garip, hem de çok garip.

     4. 4 çeker sistemi ile donatılmış.

Nasıl yani? İlk defa bir M arabasında gaza bastığımızda arkanın çılgınca salınması yerine, koltuğa daha çok mu yapışacağız! Tamam da bu BMW genlerine ters! Nasıl drift yapacağız biz?

Bu sorulara ise BMW cevabı çok net bir şekilde vermiş. Sürüş modları arasında ”arkadan itiş” seçeneği koyarak herkesin  gönlünü alan BMW, aynı zamanda arkadan itişi de güzel bir şekilde kullanmış.

0/100: 3.3 saniye.

Son hızı bilmesek de muhtemelen 280 km/h civarlarında olacağını düşünüyoruz.

Şanzıman ise muhtemelen yine M-DCT olacaktır. Çift kavrama.

Tasarım ve görünüşte çok farklı bir durum yok. M paket bir G30 ile farklı görünmeyecek gibi duruyor. Resimlere aşağıda bakabilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Onun hakkında bildiklerimiz bu kadar, kişisel görüşüm ise; E39 M5 kadar iyi olacağı.

Nedeni ise çok açık, uzun zamandır iyi 5 serileri markette geziniyordu. Fakat bu seferki 5, çok çok iyi. G30’un iyiliğini iyi değerlendiren M departmanı, sanırım tarihe F90 M5 ile bir kez daha adını yazdırıyor olacak. BMW M5 ile ilgili görseller ve bildiklerimiz arttıkça bu yazıda güncelleyeceğiz.

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın