BMW X3 2018 (G01)

İlk çıktığı 2003 yılında, içinde bulunduğu premium kompakt SUV (BMW her ne kadar SAV desede) sınıfının yaratıcısı oldu. Günümüze kadar üretilen iki jenerasyonuyla toplam 1.5 milyon satış adedini geçti ve en sonunda o çok ihtiyacı olan yenilemesi tamamlandı. Karşınızda yepyeni BMW X3. 

DIŞ TASARIM

 

Ön kısımda, ikinci jenerasyon x3’ ten farklı olarak böbrek ızgaralar iyice büyütülmüş ve farlar ile arasına bolca boşluk konmuş ve farlar arkaya doğru gidildikçe uzayan bir yapıya kavuşmuş. Ön tamponun alt kısmında yer alan hava girişleri ise klasik BMW dinamizmini fazlasıyla hissettiriyor. Tamponun altındaki metal parça ise aracın sportif olduğu kadar hafif araziye de uygun olduğunu gösteriyor.


 

Profile geçip yukarıdan aşağıya doğru inelim. Krom tavan rayları ve camların etrafına yerleştirilen krom çıtalar zaten bu segmentin olmazsa olmazlarından. Yüksekteki omuz çizgisi ve iç bükey dış bükey ışık oyunlarına yer verilmiş. İyice şişirilen çamurluklar ve etrafındaki plastic dodikler ve artık en küçüğü 18 inç olucak jantlar ile X3, heybetini sergilemekten çekinmemiş.


 

Arka tarafına geldiğimizde ise stop lambalarının birazcık daha farklı olan tasarımı, arka cam üstündeki spoiler, krom egzoz çıkışları ve öndeki metal parçanın çok benzeri, sade bir gösterişe sahip.

 

Buraya kadar hiçbir sorun yok ama asıl sorun zaten burada başlıyor. Bu tasarım, artık pek de küçük olmayan kardeş X1 ile birebir aynı.

 

İÇ MEKAN

 

Güncel 7 serisi ile başlayan tasarım dili, burada da kendini fazlasıyla hissettiriyor. Burada, özellikle orta konsolda vitesin önündeki gözün kapağında yer alan X3 yazısı ile, daha özgün bir hava katılmış. Peki ya malzeme kalitesi, işçilik ve tasarım? 10 üzerinden 10.
 

TEKNİK ÖZELLİKLER

 

Yeni X3, selefinden daha büyük, 55 kg daha hafif ve sınıfında şuanda rakipsiz olduğu 0.29’ luk sürtünme katsayısı ile de daha ekonomik bir araç olarak öne çıkıyor. Ayrıca BMW, X3’ te kullandığı yeni nesil xDrive teknolojisi ile ön tekerleklerden ziyade arka tekerleklere daha fazla güç gönderildiğini de belirtiyor.

 

Herkesin merak ettiği motorlar kısmına gelelim. Şuanda elimizde olan bilgiler ışığında söyleyebiliriz ki yeni X3, minimum 2.0 litre motorlara sahip olucak. Bunlardan ilki 184 beygir ve 290 nm güç üreten sDrive20i adıyla piyasaya sürülecek olan unite. Bu unite 8.3 saniyelik 0-100 ve 215 km son hız gibi güzel değerler veriyor. Bu motoru 2018 yılının başlarında xDrive20i olarak da göreceğiz.

Efsaneleşen 2.0 litre dizel ünite bilindiği üzere artık 6 beygir ve 20 nm daha fazla üretiyor. 190 beygir ve 400 nm tork üreten bu motorla X3, 8 saniyede 100 km’ ye çıkabiliyor ve 213 km ye kadar çıkabiliyor. Bu motorun ne kadar ekonomik olduğunu da duymayanın olmadığını tahmin ediyorum. Bu motor xDrive20d ismiyle ülkemize gelecek ve sadece dört çeker sistemiyle birlikte alınabilecek.

Öte yandan yeni 5 serisi ile tanıdığımız 30i kodlu 258 beygir güç üreten 2.0 litrelik benzinli motorun da ülkemize getirilmesi planlandığını da ekleyelim.

 

Tüm bu kombinasyonları kusursuza yakın olan ZF 8 ileri otomatik şanzımanla alabilirsiniz.

 

SONUÇ

 

Avrupa satışları sonbahar itibariyle başlıyor ve ülkemize de tahminen 2018’ den önce girecektir. Ancak yüksek hacimle beraber gelen daha da yüksek vergiler o zamana kadar ne düzeye çıkacak, otomobil fiyatları böyle iken nasıl bir fiyat politikasıyla giriş yapacak, ne kadar satacak onu zaman gösterecek.

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın