BMW: Z4 Consept.

Bir spor otomobil kullanmak birçok insanın hayalidir. Ancak konu bu otomobillerin fiyatına geldiğinde pek çoğumuz çaresiz bir durumda kalmaktayız. İşte bu yüzden BMW ve diğer birçok premium marka daha ufak motor hacmine sahip olmalarına karşın gerek cabrio versiyonlarıyla gerek tasarımlarıyla sizi bir süper otomobilde hissettiren ara modeller üretmekte. Z4 bunlardan birtanesi. ilk iki nesiliyle beklentilerin biraz altında kalmış olan Z4 bu sefer klasmanının en iddialı arabası olma yolunda.

Dış Tasarım

P90273625_lowRes_bmw-concept-z4-08-20.jpg

BMW geçtiğimiz hafta Z4 konseptinin üçüncü nesline ait ilk resmi görselleri yayınladı. Yayınlanan bu resimlerin “Z4 concept” başlığı altında yayınlanması sebebiyle; 2018 yılının sonlarına doğru yollarda göreceğimiz Z4 ile büyük benzerliklere sahip olacağını fakat tam olarak aynı olmayacağını söyleyebilriz. Z4 yine önceki modellerinde de olduğu gibi uzun bir burun ve oranlarına göre geniş bir gövdeyle karşımıza çıkacak. Yenilenen her spor otomobil modelinde olduğu gibi daha agresif farlar ve gövde detaylarıyla daha spor bir görünüm elde edilmeye çalışılmışa benziyor. Ancak şunu söyleyelim belirttiğimiz gibi bunun bir konsept otomobil olması sebebiyle resimlerde gördüğünüz model belli açılardan biraz abartılı ve uyumsuz diyebileceğimiz hatlara sahip. Örneğin klasikleşen BMW ön ızgaralar bu modelde fazlasıyla büyük ve Mercedes’in bazı modellerinde kullandığı AMG ön ızgarasına benzer bir tasarımla çizilmiş. Aracın yan aynalarının da sürüş güveniği sebebiyle kesin olarak daha geniş bir tasarımla karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Yeni Z4’ün, Toyota Supra ile hemen hemen aynı parçaları paylaşacağını da söylemekte fayda var.

İç Tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

BMW’nin artık bir çok kişiye göre eskimiş olan iç tasarımının aksine Z4’te kullandığı iç tasarım oldukça modern ve lüks bir görünüme sahip. Yüksek kalitede deriye sahip spor koltuklar bel destekleriyle sizi yerinizde tutmak ve aynı zamanda rahat bir konfor sunmak amacıyla yeniden tasarlanmış. BMW’nin paylaştığı görsellerdeki direksiyonun aksine güncel M direksiyonunun kullanılacağını söylememiz Heads up display ve dijital gösterge paneli gibi özelliklerin ekstra olarak sunulacağı araçta; hareketle kontrol özelliğine sahip dokunmatik bir ekran sunulacak. BMW’nin i-drive sisteminin ne kadar başarılı bir sistem olduğunu göz önünde bulunduracak olursak mutlimedya konusunda aracın beklentileri fazlasıyla karşılayacağını söyleyebiliriz. Ayrıca isteğe bağlı olarak muhteşem bir Harman Kardon ses sistemi ekstra olarak alınabilecek.

 

Motor ve Performans

BMW-G29-CV-exterior-slide-04.jpg.resource.1502712827022.jpg

Geldik BMW’nin en iddialı olduğu yere; sürüş zevki ve performans. Z4, dört çeker ve arkadan itişli olmak üzere iki versiyon ile karşımıza çıkacak. 8 ileri otomatik ve 6 ileri manuel vites seçeneklerine sahip olacak aracın ülkemizde hemen hemen herkes tarafından otomatik versiyonuyla tercih edileceğini söyleyebilriz. Şuan için 2 ve 3 litrelik alternatifler ile satışa çıkacakmış gibi görünsede; ülkemizdeki pazar payını arttırmak amacıyla BMW’nin düşük vergi diliminden faydalanmak amacıyla 2 litrenin altında bir model çıkarmasını da beklemekteyiz. BMW’nin böyle bir hareketi, sokaklarda göreceğimiz Z4 sayısında ciddi bir artışa sebep olacaktır. Çıkacak motorların gücüne ait verilerin ise şuan için bilinmediğini ancak muhtemel olarak BMW’nin halihazırda kullandığı motorlara çok yakın verilere sahip olacaklarını söyleyebiliriz. Bunun haricinde ileride M departmanıyla yapılacak ortak bir çalışma sonucunda daha performanslı bir Z4 M görme imkanımız olabilir.

 

Sonuç

BMW-G29-CV-exterior-slide-05.jpg.resource.1502886155302

BMW Z4 yenilenen kasasıyla eskiyen görüntüsünden kurtulmuşa benziyor. Yeterli performansı ve daha alınabilir bir otomobil olması sebebiyle spor otomobil severlerin ilgi odağı olacak gibi. Ancak bir spor otomobile nazaran uygun bir fiyata sahip olacak olması ülkemizde 100.000 euroya yakın bir fiyata satılacağı gerçeğini değiştirmiyor. Hal böyle oluncada Z4 yerine BMW 218i ve Fiat 124 Spyder modelleri daha avantajlı bir konuma geliyor. BMW, Z4 ile Türkiye pazarında başarı hedefliyor ise mutlaka ufak motorlu bir model çıkarmak zorunda…

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın