BMW’nin SUV Bombardımanı.

SUV. Aslında ismi Sport Utility Vehicle’dan geliyor, yani spor amaçlı taşıtlar. Tabii ki bu sporun içinde araziye girmek de var..dı. Artık yok. Nedeni çok basit; SUV’lerin görüş açılarının büyüklükleri, yukarıdan bakma hissi, büyüklük hissi … Bu özellikler onları Offroaddan (Araziden) şehirlere getirdi. Bu aslında bir Alman Kurdunu evde beslemek gibi bir şey, doğası orası değil, fakat yaşıyorlar ve genellikle mutlular. SUV’ler için de aynısı geçerli. Büyükler,şehir içi kullanıma genellikle uygun değiller, çok yakıyorlar. Fakat diğer arabalardan daha heybetli gözüküyorlar, daha güvende hissettiriyorlar ve bu üreticileri her boy SUV üretmeye teşvik ediyor.

BMW de bu isteklerin farkında ve bize 2019 yılına kadar tam 5 yeni SUV çıkaracaklarını söylediler. Tam 5 tane.

X ailesinin ilk ve en büyük üyesi.BMW X5

1999 yılında üretimine başlanan bu SUV, şu sıralar 3. jenerasyonu ile bizlerle. Ailenin en büyük ve en yakışıklı SUV’si, yakın zamanda koltuğunu başka bir ağabeyine bırakacak olsa da yine de BMW onu da yenilemeye karar verdi. BMW X5 2017 senesinin sonuna doğru yenilenecek. Bu yenilenme, LCI (Life Cycle Impulse) yani Facelift olarak karşımıza çıkacak.

bmw-x5

BMW X3

Ülkemizde 1.6 Litre motora sahip olan tek Premium SUV X3, 2017 yılında G01 kasa kodu ile yenilenecek. Daha hafif olacak olan X3, büyük ihtimalle 1.6 mototuyla ülkemize ithal edilmeye devam edilecek, fakat güncel olan ve 170 beygir gücü üreten motor, güncellenecek ve tahminimce 150 kW (184 BG) sınırlarına getirilecek. Ayrıca ülkemize getirileceğini hiç sanmadığım ama bahsetmekte fayda gördüğüm bir detay daha var. M3’ün ve M4’ün 430 beygir gücü üreten 3 Litrelik turbo beslemeli sıralı 6’sını hatırladınız mı? X3 de onlar gibi bu motora sahip olacak. BMW bu sayede, Porsche Macan GTS, Alfa Romeo Stelvio gibi rakiplerine BMW X3 M ile meydan okuyor olacak.

2017-BMW-X3-rendering-750x500.jpg

Source: Autobild.de

BMW X2

X2 mi? Evet doğru duydunuz. BMW X2.

Audi’nin Q2’sine ve Mercedes’in GLA’sına karşı BMW’nin sessiz kalacağını düşünmediniz herhalde değil mi ? 2017’nin sonuna gelecek bu modelle ilgili az bilgiye sahip olsak da, hemen paylaşalım. Önden çekiş veya 4 çeker olarak karşımıza çıkacağı kesin. Ülkemize 1.5 Litre 3 silindirli 136 Beygir Gücü üreten motorla ithal edileceğini düşünüyoruz.

bmw_x2_frontquarter_copy

 

BMW X4

Yazının başında bahsettiğim onları doğalarından alma durumu, bu SUV’nin varlığını kanıtlar derecede önemliydi. Coupe bir SUV. x3 tabanlı bu coupe SUV, 2018’de bir Facelift ile yanı bir bakış kazanacak. X4’ün en son çıkan X serisi olduğunu ve rakibi Mercedes GLC ile iyi baş ettiğini düşünürsek, 2018’e kadar bir değişiklik yapılmamasını normal bulmak gerek.

 

bmw-x4

 

BMW X7

X7 mi? Yok artık yaaaa abarttılar bunlar. Aslında bu sözler herkesin ağzından dökülmeye hazır. Fakat Bentley Bentayga gibi bir SUV’ye meydan okumak gerekiyor, BMW’de VW grubuna gerekli cevabı BMW X7 ile verecek. Modelin 2019 yılında çıkması bekleniyor.

bmw_x7_copy

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın