Bütün isteklerin cevabı: Mercedes Benz GLC 63 ve GLC 63 Coupe

Mercedes Benz’in ünlü çılgın mühendis takımı AMG departmanı en son çalışmalarını sundu: GLC 63 ve GLC 63 Coupe. New York Otomobil Fuarında karşımıza çıkan GLC 63 daha önceki AMG modeli olan GLC 43 modelinde kullanılan V6 motor ile yetinmiyor. İşte GLC serisinin en güçlü ve en hızlı modeli: GLC 63

SUV araçların eski anlamını yitirdiği günlerde yaşıyoruz. Eskiden dağ sporları, kampçılık gibi sporları temsil eden SUV ismindeki S artık motor sporlarını temsil eder hale gelmiş durumda. Şehirli SUV’lerin çoğaldığı ve çamur, kar gibi zorlayıcı zeminler yerine asfaltta kendini bulan SUV sayısının arttığı günlerdeyiz. Bu tarz asfaltta kendini bulan SUV’lerin en yeni üyesi ise Mercedes Benz mühendislerinin stres atma yeri olan AMG departmanından geldi. Bilmeyenler için söyleyelim bu departman sıradan Mercedes Benz araçlarını alıp içlerine inanılmaz motorlar koydukları bir yer. Tek amaçları ise biz araba sevdalılarını mutlu etmek.

mercedes-amg-glc-63-grey-rear-driving-1.jpg

İşte bu AMG özel ilgisinin en yeni sahibi de GLC ve GLC Coupe oldu. Daha doğrusu zaten bu ilgiyi görmüşlerdi şimdi daha güçlü olacak şekilde ikinci kez AMG logosuyla buluştu. Her ne kadar SUV olsalar da GLC 63 ve GLC 63S pek ellerini kirletmeyi sevmeyen araçlar. Yanlış anlamayın 4Matic+ 4 çeker sistemini kullansalar da bu araçların kalkışını hızlandırmak ve yol tutuşunu arttırmak için yapılan bir işlem. Tabii ki diferansiyel kilidi gibi bazı arazi özellikleri de var ancak dediğimiz gibi bu araçlar asfaltta kendilerini evinde hissediyorlar.

17c217_07.jpg

Motor ve Sürüş

GLC 63 hem Coupe hem de SUV kasa tarzında aynı motorla geliyor. C63 modelinde de gördüğümüz 4 Litre turboşarjlı V8 motor ile sunulan araçlardan GLC 63 469 beygir gücü ve 650Nm tork üretiyor. Tabii eğer bu rakamlar yeterli görünmüyorsa AMG mühendisleri tam da sizi düşünerek GLC 63S modelini yapmış. Bu model ise 503 beygir gücü ile 700Nm tork üretmekte .Aynı zamanda GLC63 E63 modelinde gördüğümüz 9 ileri otomatik vites ile geliyor. Bu şanzıman standart bir çift kavramalı şanzımandan daha hızlı geçiş ve hızlanış sağlıyor. Bu motor ve şanzıman sayesinde yeni GLC 63’ün 0-100 hızlanması ise spor arabaları aratmıyor. Gaza bastığınız andan itibaren 4.0 saniye sonra ibre 100km/h gösteriyor. GLC 63S modelinde ise bu süre 3.8 saniye

17c174_122.jpg

GLC 63 aynı zamanda 3 ayrı sürüş seçenekleri ile geliyor: Comfort, Sport, Sport+. Aracın süspansiyon ayarlarından egzoz sesine kadar bir çok ayarını değiştiren bu seçenekler GLC 63 modelini kullanım amacınıza göre ayarlıyor. Örneğin Comfort seçeneği ile sesi kısılan egzoz ve yumuşayan süspansiyonlar aracın daha günlük kullanımda rahatlık sunmasına önem verirken, Sport+ seçeneği daha dinamik kullanıma hazırlıyor aracı. GLC 63S modeli ise bunların yanında bir sürüş seçeneği daha barındırıyor. O da Race seçeneği. Bu seçenek tam anlamında aracı bir yarış aracı hissiyatına bürüyor Araç bu sürüş seçeneği ile bir SUV kullandığınızı unutturup pisti en hızlı şekilde bitirmeyi amaçlamanızı sağlıyor. Bunların yanısıra BMW’nin yeni 5 serisinde kullandığı gibi bir kişinin kullanımına göre şekillenen sürüş modu ise şimdilik hala bir hayal olarak duruyor.

Mercedes-AMG-GLC-63-S-7.jpg

Dış Tasarım

Tasarım açısından GLC 63 iki kasa tipi ile geliyor: Coupe ve SUV. GLC 63 Coupe ve SUV modellerinin normal bir GLC modelinden en büyük farkı ise E63 modelinde kullanılan ön çamurluklar. Büyük hava girişlerine sahip bu çamurluklar aracın hem büyük motorunu soğutmayı sağlıyor hem de önden daha agresif bir duruşa sahip olmasını sağlıyor. Bunun dışında GLC Coupe modelinde bulunan karbonfiber lip spoiler ise aracın Coupe görünümünü tamamlayan bir detay. Bunların yanısıra araçlarda beklenildiği üzere normal GLC modellerinde kullanılan sahte egzoz çıkışları yerine gerçek kare şeklinde 4lü egzoz yerleştirilmiş. Bu da aracın ilk bakışta standart bir GLC modelinden ayrılmasını sağlayan bir detay

Mercedes-AMG-GLC-63-S-22.jpg

Bütün bu eklemelerin dışında aracın en büyük farkı olan ön ızgara tasarımına ise ayrı bir parantez açılması gerektiğini düşünüyoruz. Mercedes Benz kadar ızgara tasarımı ile ikonik hale gelen markaların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Hal böyle iken Mercedes Benz tasarım ekibinin ön ızgara tasarımına ekstra özen göstermeleri şaşırtıcı bir durum değil. Son bir kaç senedir de ızgara tasarımındaki değişiklikleri bazıları tarafından beğenilirken bazıları tarafından eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Daha önceden coupe ve S 63 ve G 63 hariç AMG modellerinde kullanılan Diamond grille bu araçla ömrünün sonuna geldiğinin sinyalini veriyor. İlk kez AMG GT R modelinde gördüğümüz sonrasında da bütün GT modellerine gelen yeni ızgara tasarımı ilk kez AMG GT modeli hariç bir araçta karşımıza çıkıyor. Bu yeni ızgara tasarımının ismi ise Panamericana. Bunun anlamı ise ileriki AMG modellerinde de bu ızgara tasarımı ile karşılaşırsak şaşırmamalıyız.

Mercedes-AMG-GLC-63-S-19.jpg

İç Tasarım

Aracın dışındaki kadar büyük yeniliklerle karşılaşmadığımız GLC 63 biraz hayal kırıklığına uğratıyor. Üstelik sadece GLC 63 modelinde standart olarak gerçek deri kullanılmadığını öğrenmek biraz şaşırtmıyor değil. Ancak yine de aracın içinde görülen her yer deri veya alcantara kaplama. Konsolda ise kullanılan materyal karbonfiber ancak kapı kollarında karbonfiber yerine fırçalanmış alüminyum kullanılmış. Bu ilk başta AMG modelinde her yerde karbonfiber görme alışkanlığımıza ters gelse de güzel bir dokunuş olmuş. Hem aracın içinin fazla siyah olup kasvetli olmasını engellemiş hem de Burmeister Ses sisteminin hoparlörleri ile uyum sağlamış. Araçta en çok gözümüzün aradığı şey ise çoğu AMG araçlarında bulunan IWC saat. Aracın orta konsoluna yerleştirilebilecek olan bir saat tasarım açısından hem spor görünüşü sağlardı hem de Mercedes Benz klasını hissettirirdi.

Mercedes-AMG-GLC-63-S-Coupe-6.jpg

Sonuç

Her arayışa cevap verecek bir araba. GLC 63 SUV modeli olarak aslında tek bir araba olarak düşünülmemeli. Hem büyük bagaj hacmi hem kullanım rahatlığı hem de istenildiği zaman keyif makinesi olması ile her isteğe göre şekillenebilen bir araç. GLC 63 Coupe ise tasarım olarak SUV modelinden artı sağlasa da bagaj hacmi veya arka koltuktakilerin rahatı gibi bazı şeylerden feragat etmenize yol açıyor. Bu iki araç arasındaki en büyük fark da bu. GLC 63 SUV yeni ızgara ve büyük hava girişleriyle çok güzel görünmesine rağmen GLC 63 Coupe’nin daha sportif duruşu tasarımı ön planda tutanların tercihi olacaktır. Ancak GLC 63 SUV ise kullanım açısından hem büyük bagajı hem de arka baş mesafesi gibi bazı artıları ile kullanımı ön planda tutanların tercihi olacaktır. Daha X3 M40i ve RS Q5 gibi rakiplerinin tanıtılmaması nedeniyle tek rakibi olan Macan Turbo Performance Pack’i hem performans açısından hem de tasarım açısından arkasında bırakan GLC 63 SUV ve Coupe şimdilik sınıfının lideri konumunda.

 

 

 

 

 

fotoğraflar  media.daimler.com sitesinden alınmıştır.
Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın