Büyük Araba, Büyük Farklılıklar: Volkswagen Touareg 2018

Volkswagen Grup son zamanlarda Frankfurt Motor fuarına çok sıkı hazırlıklar yapıyor. Özellikle SUV sınıfında eskimiş modellerini yenilemeye başlayan Porsche, Audi gibi markaların ardından Volkswagen de büyük SUV modeli olan Touareg’i yenileme çalışmalarına başladı. Touareg modelinin hem casus fotoğrafları hem de kamuflajsız fotoğrafları internete sızdı. 2018 senesinde yollara çıkmaya hazırlanan Touareg hakkında bilinenler yazımızda.

Volkswagen Touareg belki de çok sık yollarda göremediğimiz ancak hiçbir zaman unutulmayan bir araba oldu. Satış rakamları ve popülerlik açısından çok iyi olmasa da ülkemizde kime sorsanız bilinen “Volkswagen’in büyük SUV’si değil mi yaa?” denilen modeli oldu. Bunun detaylarına sonradan geleceğiz zaten. Bu tanınabilirliği dışında ülkemizde çok bir başarısı maalesef bulunamayan Touareg özellikle geniş bir SUV isteyen Avrupalı’lara yönelik bir araba. Her ne kadar ahşap kaplı iç mekanı ve derileri aracın günümüzde hala lüks bir araç olarak sayılmasını sağlasa da özellikle ben şahsen araçta yeni Volkswagen teknolojilerini arıyorum. Yepyeni bir iç yüzü, daha önce görmediğimiz bir ızgara tasarımı ile Touareg 2018’e iddialı girmeyi planlıyor.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Dış Tasarım

Hemen ilk paragrafımızda açıkladığımız farklı dış tasarıma gelelim. Araçta casus fotoğraflarda göremediğimiz ancak kamuflajsız yakalanan fotoğrafta gördüğümüz bir detay çok ilgimizi çekti. Araç bir çok internet sitesinde genel olarak yeni Tiguan veya yeni 7 kişilik model olan Atlas modeline benzer bir dış ızgara ile resmediliyor. Ancak bu fotoğrafta gördüğümüz kadarıyla ön ızgara farlardan daha aşağıya kadar inecek,krom bir kaplamayla kaplanacak ve bu krom kaplama farlara kadar uzanacak gibi duruyor. Bu daha önceden gördüğümüz far ile aynı hizada olan ızgara tasarımından farklı bir tasarım. Açıkçası aracın bu farklılığı özellikle hacim olarak liderliği kaptırdığı Atlas ile arasında fark olmasını sağlıyor. Aracın diğer modellerden farklı olmasını ve tanınmasını sağlıyor. Güzel bir değişiklik olmuş. Sonuçta artık otomotiv dünyasında “tasarım dili” adı altında aynı arabaların boyut küçültülüp veya büyütülüp satıldığına şahitlik ediyoruz. Hatta öyle bir noktadayız ki bir üretici bir modelini diğerlerinden farklı yaptı mı şaşırır ve heyecanla yazar olduk. Bir markanın tasarım dili olmasına bir şey demiyoruz sadece bir tasarım belirlenip onun farklı boyutlarda arabalara uygulanmasına karşıyız. Volkswagen de Touareg modelinde biraz bir farklılık yapıp bizi memnun etti. Bu tasarımsal farklılığı da 2016 senesi Shangai Motor Fuarında tanıttığı T-Prime GTE Konsept aracından aldığını da söyleyelim. Açıkçası araç bir çok yönüyle bu konsept araca benziyor.

Aracın iç tasarımı Arteon modeline benzeyecek.

İç Tasarım

Araç içinde de farklılıklar önceki modele göre belirgin bir şekilde olacak. Öncelikle çok sevdiğimiz Volkswagen Sanal Gösterge ekranı Touareg’de de artık bulunacak. Audi Virtual Cockpit ile çok benzerlik gösteren hatta neredeyse birebir olan bu gösterge şahsi görüşüme göre çok güzel duruyor. Bu gösterge hakkında videolu incelememiz ve daha fazlası da YouTube sayfamızdaki Tiguan incelememizde mevcut. Araçta bunun dışında multimedya ekranı olarak da yeni Golf ile karşımza çıkan ekran gelecek. Bu ekran hem çözünürlüğü hem de bir sürü dokunmadan el hareketleri ile komut etme gibi bir çok özelliği ile önceki modelde bulunan ekrandan çok daha güzel. Bunun yanısıra yarı otonom sürüş ve Audi’nin bu konuda liderliğini yaptığı sürücü asistanları da araçta bulunması beklenen özelliklerden bazıları.Araç içinde kullanılan malzemeler zaten halihazırda çok güzel olmasıyla birlikte araçta biraz daha malzeme kalitesi konusunda iyileştirme bekleniyor. Araç büyük ve geniş iç hacmi ile çok rahat hem öndeki hem de arkadaki yolcular için özellikle uzun yolda büyük rahatlık sağlayacaktır.

Sonuç

Araç hakkında çok fazla bilinen şeyler yok. Özellikle motor konusunda hiç yok. Zaten daha önceden de bahsettiğimiz Tuareg’in özellikle ülkemizde satış rakamlarında yaşadığı hüsranın en büyük sebeplerinden biri de bu. Aracın 3.0 Litrelik V6 motoru. V6 motor her ne kadar çok güzel ses verse de her ne kadar bir petrolhead’in gönlünü hemen kazanıverse de Türkiye şartlarında çok satılan bir motor değil. Aracın en üst vergi dilimine girmesi fiyatının da bir hayli yukarılara çıkmasına sebep oluyor. Şu anda 511.000 liradan başlayan Touareg “bu fiyata da Volkswagen alınır mı?” dedirtiyor ve müşterileri marka değeri daha fazla olan Mercedes Benz, BMW, Land Rover gibi markalara itiyor. Ancak sevindirici bir ümit geldi. Yeni Touareg’lerde sıralı 4 silindirli motor bulunma ihtimali olduğu dönen dedikodulardan. Bu her ne kadar sevindirici olsa da ülkemizde yine de en üst vergi dilimine girmesine sebep olabilir. Yani aracın fiyatı ve markası önündeki en büyük engel. Yine de aracın içinde ve dışında olacak olan değişiklerden daha çok gözümüz motor seçeneklerinde olacak aracın tanıtımında.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın