Buzlu ve karlı yol koşullarında aracınızı daha güvenli kullanmanız için tavsiyeler.

Bir sabah uyanırsınız ve dışarı baktığınızda kar yağmış olur. İşe, okula veya başka bir yere giderken sorun yaşayacağınızı düşünerek arabaya binersiniz ve dikkatli kullanmaya çalışırsınız. Buna rağmen buzlu veya karlı yol koşulları bir anda aracın beklenmedik bir anda kaymasına yol açabilir ve kazaya sebep olabilir.Bu zorlu koşullarda nasıl reaksiyon vermeliyiz? Bu durumlardan nasıl kaçınmalıyız? İşte bu yazıda cevapları bulabilirsiniz.

1.Kış lastiği kullanın!

winter_tire.jpg

Karlı havada sandalet ile dışarı çıkar mısınız? Hem üşürsünüz hem de ayağınız kayar. Araçlar için de bu durum tamamen aynı. Yaz lastiklerinin hamurları kış şartlarında çok sertleşir ve tutuş kaybı yaşarlar. Bunun yanında, desenleri kış lastiklerine göre daha elverişsizdir.

Araçların yerle temasını sağlayan tek şey lastiktir. 4 tane avuç içi kadar yerden bahsediyoruz. Bu lastikler, 1.5 ton araçları taşıyorlar. Yani onlar tutmazsa arabaların kayması, tabela veya trafik ışıklarına çarpmaları kaçınılmaz.

 

2. Gazla barışık olun

1-Gas-Pedal.png

Karlı ve buzlu yollarda arabanın gaz pedalına hiç olmadığı kadar hafif davranmak zorundasınız. Gaz pedalına fazla basmanız arabanın karda patinaja düşmesi, yani tekerleklerin çekişini kaybetmesi demektir. Bu sebeple ehliyeti ilk alırken söylenen o klişe sözü aklınızdan çıkarmayın ! ”Gaz pedalının altında yumurta varmış gibi basmalısın..”

 

3. Bir üst vitesi tercih edin

manuel.jpg

Eğer arabayı düşük vites ve yüksek devirde kullanarak yürütmeye çalışırsanız, araç yere çok fazla güç iletmeye çalışacaktır. Fakat lastikler kar veya buz içinde oldukları için bu kadar yüksek güç onlara patinaj çektirecektir. Eğer bir üst vitesi seçip düşük devirde kullanırsanız, daha optimum bir çekiş yakalarsınız. Otomatik arabam var, bunu nasıl yapacağım?  diye soruyor olabilirsiniz. Eğer otomobilinizde Manuel kullanma modu var ise, yol bilgisayarından hangi viteste olduğunuzu görebilir, vites üzerinden veya direksiyon arkasındaki kulakçıklar ile vites değiştirebilirsiniz. Eğer manuel modu yok ise, aracınızın vitesi üzerinde mutlaka 1.vites veya L yazan bir vites seçeneği vardır. Bu modlara alırsanız şanzıman araca düşük devir çevirterek optimum çekiş sunacaktır.

 

4.Direksiyon hareketlerinizi yumuşatın ve düşük hızlarda gerçekleştirin.

direksiyon-si.jpg

Eğer yüksek hızlarda ani bir şekilde direksiyon kırarsanız araç sizi gitmek istediğiniz yere değil, kesinlikle gitmek istemediğiniz yerlere götürmeye başlayacaktır 🙂 Kayma esnasında yapmanız gerekenlerden de bahsedeceğiz fakat ilk başta bu kaymaların olmaması için çaba sarf etmemiz gerek. Ayrıca kesinlikle direksiyonu iki elinizle tutun!

5.Önden ve arkadan kaymaları kontrol edin.

Eğer aracınız önden çekişli veya arkadan itişli ise, gaza fazla basmanız durumda normalde olduğundan farklı reaksiyonlar verecektir. Bu kaymalar 4×4 sistemlerde daha az görülür ve bu sebeple rağbet görürler. Kaymalar önden çeken ve arkadan iten otomobiller için ikiye ayrılır.

Önden kayma (Understeering)

Understeering.jpg

Önden kayma araca dönüş sırasında fazla gaz verilmesi sonucu oluşur. Genellikle önden çekişli araçlarda görülür. Kısaca araç viraj içerisinde tutunamaz ve direksiyonu doğru yöne tutsanız bile araç viraj dışına doğru , arabanın ön tarafından kayar. Bunu kontol etmek için hemen ayağı gaz pedalından çekmeliyiz. Gaz pedalından çektiğimiz ayağımızı çok hafif bir şekilde fren pedalına koymalıyız. Eğer araç bu reaksiyonlar sonucu hala dönüş çizgisine oturmamışsa, frene acil bir şekilde basmamalı, lineer ve sürekli olarak aynı basınç ile basmalıyız. Frene fazla basmak arabanın daha da yoldan çıkmasına sebep olabilir. Bu sebeple fren ayarı önemlidir.

Arkadan kayma (Oversteering)

landscape-1440782518-bmw.gif

Burada ise aracın gaz pedalına fazla basması sonucu arka tarafının dönüş çizgisinden kopması gözlenir. Bu durumu kontrol etmek için arabanın direksiyonunun gidilmesi gereken yönün tersine çevrilmesi gerekir. Bunu yaptıktan sonra araba tekrar dönüş çizgisine oturacaktır. Bunları yaparken aracın gaz pedalına basılmaması gerekir. Arkadan kaymayı kontrol etmek aslında daha içgüdüseldir. Bu sebeple sürücüye daha az korkulu anlar yaşatır. Genellikle arkadan itişli araçlarda görülür.

 

6. Yola çıkmadan önce arabanızı temizleyin.

snowy.jpg

Özellikle arabanızın üstünde kalan karı temizleyin. Ani bir frende camınızın üstüne düşebilir ve sizi hiç bir şey görmeyecek durumda bırakabilir.

 

7.Antifriz kullanın.

adding-antifreeze-to-a-car.jpg

Araçlarda genellikle antifriz vardır fakat yine de kontrol edin. Bir tavsiye daha… Cam suyunuz da donabilir. Ona da antifriz koyarsanız donmayı engellersiniz…

8. Arabanızı çalıştırdıktan sonra motorun ısınmasını bekleyin.

bmw kadranı.jpg

Source:F30post.com

Soğukken motorunuza yüksek devir çevirttirmek hiç ama hiç iyi olmayacaktır. Motor değişimine kadar gidebilecek bu problemi aşmak için arabayı 5 dakika çalıştırın sonra kullanın, kullanırken de Redline( çevirebildiği maksimum devir)’ dan uzak durun..

BMW kullanıcıları için söylüyorum, kadranda gördüğünüz şey motor yağ sıcaklığı, motorun çalışma sıcaklığı değil.. Soğuk havalarda motoru çalıştırdığınızda ”70’te takıldı kaldı ya bu. Nasıl iş?? Bir sıkıntı mı var acaba ?” demeyin..:))

9.Eğer hava güneşliyse güneş gözlüğü takın

Jaguar-sunglasses.jpg

Eğer hava güneşliyse güneş yerden yansır ve gözünüzü alabilir. Bu anlık görme kaybı ve kazalara neden olabilir.

 

Bu tavsiyeler size yardımcı olacaktır diye umuyorum.. Keyifli sürüşler..

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın