Citroen C5 Aircross: 2018

Citroen, Şangay Otomobil Fuarı’nda yepyeni SUV modeli C5 Aircross’ un dünya prömiyerini gerçekleştirildi. Citroen’ in kompakt SUV sınıfa giriş belgesi olan C5 Aircross’u sizin için inceleyelim dedik. Lafı fazla uzatmadan hemen tasarımla başlayalım.

Tasarım ve Boyutlar

c5-2

2017 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan C-Aircross’la oldukça benzer. Sağlam, kaslı hatlara, yüksek bir gövdeye, akıcı çizgilere sahip. Bu ona agresif ve özgün bir tasarım katmış. Gündüz farlarının yukarıda bulunduğu bu far dizilimi, C4 Cactus ve diğer birçok Citroen modelinden tanıdık.

c5-3.jpg

İç mekanda bu benzerliklerin sayısı azalıyor. Yatay yerleştirilen ön kokpit, konforlu olduğu söylenen koltuklardan sürücü tarafındakine oturunca, sizi 12.3 inçlik dijital gösterge ekranı, 8 inçlik ikinci bir ekranın bulunduğu geniş ve yüksek orta konsol ve yumuşak malzemeler karşılıyor. Ayrıca aracın 4.50 metrelik boyu ve sahip olduğu 2.73 metrelik dingil mesafesi, 1.84 metrelik genişliği ve 1.67 metrelik yüksekliği ile içeride sizin için bolca alan var.

Teknik Özellikler

C5 Aircross’ un teknik özellikleri hakkında ne yazıkki fazla bilgi yok. Ancak, PSA grubunun EMP2 platformunu kullandığını düşünürsek, platform kardeşi Peugeot 3008 ve yeni tanıtılan bir başka model olan DS7 Crossback ile aynı motor seçenekleriyle geleceğini anlamak çok zor değil. Yani 1.2 130 hp turbo benzinli, 1.6 165 hp turbo benzinli ve 1.6 120 hp turbo dizel seçenekleri ile gelecek. Ayrıca isteyenler EAT6 otomatik şanzımanla da bu motorları kombinleyebilirsiniz. Citroen Advanced Control programı kapsamında geliştirilen Kademeli Hidrolik Süspansiyon, bu araçta kullanılmış ve son derece konforlu bir sürüş vadediyor.

Sonuç

C5 Aircross, eğer doğru donanımlarla ve doğru fiyat politikalarıyla satışa sunulursa Nissan Qashqai, Volkswagen Tiguan, Seat Ateca ve daha birçok dişli rakibiyle başa çıkabilecek potansiyelde. 2017’nin Ekim ayında Çin’ de satışa sunulacak ve 2018’in ikinci yarısında da nihayet Avrupa yollarına ayak basması beklenen C5 Aircross, rekabeti iyice kızıştıracağa benziyor.

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın