Dedesinin torunu. Renault: Alpine A110

Renault_Alpine_A_110_(Sp).JPG

Alpine, Renault açısından hep özel bir alt marka oldu. Belki okurlarımızdan Alpine A110’u hatırlayanlar olucaktır. Alpine A110 ilk WRC Ralli Şampiyonası’nı kazanan bir araçtı. Arkadan itişe ve tam 140 beygir gücüne sahip olan ilk nesil o zamanlar spor arabalarda bir çağ açmıştı. Renault, Alpine markasını 2017’de geri getiriyor. Bakalım yeni Renault Alpine A110 kağıt üzerinde dedesinin (A110) başarısını yakalayacak bir model mi?

Tasarım olarak Renault Alpine eski A110’dan bir çok özelliği taşıyan bir model ile karşı karşıyayız. Önden arkaya doğru uzanan omuz çizgisi ve 4 gözlü far tasarımı onu eski A110’a benzetmeyi başarmış. Arkada ise far grubu özgün bir şekilde tasarlanmış. Far grubunun üzerinde yer alan ızgaraların da eski bir Porsche 911’i andırıyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Ağırlığı ne? Net bir rakam olmasa da 1000kg bile değil. Bu kadar hafif bir araç, çok iyi bir başlangıç. Motor ortaya alınmış, bu ağırlık merkezinin iyi olacağının bir habercisi ve çeviklik için bir artı. Alpine markasının DNA’sının temellerini hemen size hatırlatalım: Hafiflik ve çeviklik. Yani yeni model şimdilik markanın felsefesine uyuyor.

alpine-reno-web-782

Peki güç? Arkadan itişli olan modelde 1.8 litrelik aşırı turbo beslemeli ve benzinli bir makine, tam 250 beygir güç üretiyor. Bu rakam belki az gelmiş olabilir, tabii eğer aracın 1000 kg bile olmadığını unuttuysanız. Peki ivmelenme? 0/100: 4.5 saniye. Yanlış duymadınız, tam 4.5. Bu değer modelin neredeyse BMW M3 kadar hızlı olduğunu gösteriyor. Ayrıca Porsche 718 Boxter S’ten sadece 0.1 saniye daha yavaş.

Renault Alpine A120’de diğer otomobillerde görmediğimiz bir çok detay da yer alıyor. Benzin depo kapağının üzerinde A harfi var, C sütununun üzerinde ise Fransa bayrağı mevcut. Fransa demişken, aracın tıpkı dedesi eski A110 gibi Fransa topraklarında üretileceğini hatırlatalım.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İç mekanında bolca deri ve kaliteli metal malzemeler görünen Alpine, ekranının yanında bir analog saate de yer vererek önceki modele de atıfta bulunuyor. Kemerler ve koltuklarda hep Alpine yazısı görmek mümkün. Ayrıca kemerlerin o mükemmel 4 noktalı kemerlerden olduğunu da söyleyelim. LCD bir yol bilgisayarına yer verilen modelde, dilerseniz kişiselleştirme ile dedesinin devir göstergesi ve kadranlarını görebiliyorsunuz. Marş butonunun da Lamborghini Aventador’da olduğu gibi bir şeffaf kapağın içinde olduğu detayını da geçmemek gerek.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sonuç olarak Renault Alpine, rakipleri Alfa Romeo 4C ve Porsche 718 Boxter S ile rekabet etmeyi seçmiş gibi durmuyor. Başlı başına bir şaheser olan bu araba, rakiplerini umursamayarak başarıyı elde edebileceğini biliyor. RenaultSport mühendislerinin yıllardır edindiği Formula 1 tecrübesini yol araçlarına da püskürttüğü bir Alpine’den bahsediyoruz. Sürüş keyfi için de uğraşıldığını tahmin etmek çok zor olmayacaktır.Eski A110’dan aldığı 4 göz farları onu trafikte ayırt etmenizi sağlayacaktır…

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın