Diferansiyel Nedir?

Diferansiyel, motorlu taşıtlarda 100 yılı aşkın süredir kullanılan ve en az motor ve şanzıman kadar hayati öneme sahip olan parçalardandır. Peki nedir bu diferansiyel?

Kullanım amacı

Askerlik yapanlar, 19 Mayıs’ta yürüyüş yapanlar, hatta okullarında beden dersinde yapmış olanlar bilir. Tabur yürüyüşü sırasında sağa veya sola dönüşlerde dış sıralardakilerin iç sıralardakilere göre daha hızlı yürümesi gerekmektedir. Ayrıca, iç sıralardakiler dar açıyla dönerken, dış sıralardakiler daha geniş açıyla dönerler. İşte bu olay araç tekerleklerinde de geçerlidir. Taburdaki askerler tekerlek ve diferansiyel de dönüşlerde taburu kontrol edip doğru açıyla döndüren komutan gibidir.

Diferansiyel, aracın gücünü yere aktardığı iki tekerlek arasında bulunur. Dört tekerlekten çekiş sistemine ait araçlarda ise çekiş sağlayan her çift tekerlek başına 2 tane bulur. Bu araçlar toplam 4 diferansiyele sahiptir.

diff-2

Önemi

Diferansiyeli olmayan araçların yol tutuşu daha düşük olduğundan dolayı sürüş güvenliğini ciddi şekilde tehdit eder. Yani, aracın arkası her an savrulabilir ya da araç dar dönüşlerde önünü virajın içine sokamaz ve bir anda kendinizi bariyerlerde bulursunuz.

Diferansiyelin icadı ile ilgili bilgiler çok tutarlı olmamakla birlikte, bazı yerlerde mucidinin Carl Benz, bazı yerlerde ise Onesiphore Pecqueur olarak ifade edilmektedir. O dönemki ilkel diferansiyeli arabalarda kullanan ilk marka o dönemlerde özellikle Amerika’da yaygın olan Packard’dır.

Kilitli diferansiyel nedir?

Geleneksel diferansiyellerde iki tekerleğe de aktarılan moment aynıdır. Tekerleklerden biri buz veya çamur gibi çekişin düştüğü bir zemin üzerinde patinaj yapmaya başlarsa, bütün motor gücü patinajdaki tekerleğe aktarılır. Sol tekerleğe güç gitmediği için ise olduğunuz yerden ileriye gidemeyeceksiniz. Kilitli diferansiyeli kullanarak sağ aksınızı kilitlemeniz sayenizde bütün güç asfaltta olan tekerleğe gidecek ve saplandığınız yerden kurtulabileceksiniz.

Asfaltta viraj dönerken gaza tamamen bastığınızda (aracınızın güçlü olduğunu varsayıyoruz) virajın içinde kalan tekerlek patinaj yapmaya başlayacak ve güç eşit bir şekilde patinaj yapan tekerleğe de gidecek. Uzun lafın kısası kilitli diferansiyeliniz yoksa güç daha rahat dönen tekerleğe iletilir ancak kilitli diferansiyelde bu olmaz.

Daha çok arazi araçlarında kullanılan bu sistem,  daha sonra spor araçlarda da kullanılmaya başlandı. Şimdilerde ise iş elektronik şekilde kontrol edilen diferensiyallerle çözülebiliyor.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın