DS 3 Crossback: 2019.

Geçtiğimiz yıl, Citroen’den ayrılarak kendi başına bir marka haline gelen DS’in ilk modeli DS 7 Crossback’i yazmıştık. Son derece başarılı bir otomobil olan, hatta Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un makam aracı olarak seçtiği bu araç, çoğu insanın bütçesinin üzerinde bir fiyat etiketine sahipti. Bundan dolayı Fransız marka, kalitesinden ödün vermeyen ve daha ulaşılabilir bir model olan DS 3 Crossback’i yarattı…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Tasarım

Tasarım son derece göreceli bir şeydir, bizin gözümüze hoş gelen birşey sizin gözünüze hoş görünmeyeblir. Ancak, büyük ihtimalle herkesin ortak görüşü tasarımının son derece ‘özgün’ olduğu. Ön yüzde Audi modellerindekilerle çok benzer formlu bir panjur, Subaru Forester’da bulunanları andıran gündüz farları, kaputtaki agresif çizgiler, uzaktan baktığınız zaman bile bu aracın bir DS olduğunu kolayca ayırt etmenizi sağlıyor.

Profil ön tarafına nazaran daha sade bir tasarıma sahip. Burda öne çıkan detaylar, farklı tasarımlı jantlar ve Tesla modellerinden görmeye alışık olduğumuz kapı kolları. Arka kapılarındaki o gövde parçası ile markanın 3 kapılı coupe modeli olan DS 3’e bir gönderme yapılmış. Bu arada, o parçanın arka camların hareketini kısıtlaması söz konusu değil.

Arka tarafta ise yatay farlar ve köşelerdeki hava çıkışları ile aracın olduğundan geniş görünmesi sağlanmış. Ayrıca, bazı donanım ve motorlarda gelen yuvarlak egoz çıkışları da sportif havayı arttırır nitelikte. İç mekan için de yorumu size bırakıyoruz. Ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

Teknik Özellikler

Araç, 4.12 metre uzunluk, 1.79 metre genişlik ve 1.54 metre yüksekliğe sahip. Bagaj hacmi 350 litre. Neredeyse tamamen aynı boyutlarda olan Renault Captur’dan 27 litre daha az. PSA EMP1 platformunun üzerine üretilen ilk otomobil.

Gelelim motorlara.

Biri dizel, biri benzinli, biri elektrikli olmak üzere toplam 3 motor ve 6 güç seviyesi sunuluyor. İlk olarak dizellerden başlayalım.

2 seçeneğiniz var ve ikisi de 1.5 litre hacme sahip.

100 hp, 250 tork. 0-100km/s: 11.4 sn. 3.7 l/100km yakıt tüketimi

130 hp, 300 tork. Bu motorun hızlanma ve tüketim verileri henüz belli değil.

Benzinlilerde 3 seçeneğiniz var ve hepsi 1.2 litre 3 silindirli.

100 hp, 205 tork. 0-100km/s: 10.9 sn. 4.7 l/100km yakıt tüketimi

130 hp, 230 tork. 0-100km/s: 9.2 sn. 4.9 l/100km yakıt tüketimi

155 hp, 240 tork. 0-100km/s: 8.2 sn. 5.4 l/100 km yakıt tüketimi

Elektrikli olarak tek seçeneğiniz var. 130hp, 260 tork. 0-100km/s: 8.7 sn. Menzil: 300 km.

Ynai anlayacağınız, hepsi mantıklı olan 6 seçeneğiniz var. Hepsi önden çekiş. 6 ileri manuel veya 8 ileri EAT8 tork konvertörlü otomatik şanzıman kullanılacak. Bu otomatik şanzıman dizellerde de alınabilecek. Gelelim DS3 Crossback’in barındırdığı teknolojilere.

ds3 6

İç mekanda standart olarak dijital bir gösterge paneli geliyor. Gözümüzü orta konsola çevirdiğimizde ise, sınıfındaki en büyük bilgi-eğlence ekranıyla karşılaşıyoruz. Bu ekran 10.2 inç büyüklüğünde. Bu ekrana sadece en üst donanım seviyesinde sahip olabiliyorsanız. Ayrıca, müzik sistemi olarak da 12 hoparlörlü Focal ses sistemi de opsiyonel olarak alınabiliyor. Aynı zamanda DS3 Crossback’te bir sürü aktif ve pasif güvenlik sistemleri de sunuluyor.

Sonuç

DS, premium araç kullanan kitleler arasında Alman rakipleri kadar fazla tercih edilen bir marka değildi. Ancak, bu araç ile marka, sahip olduğu kitleyi geliştirme potansiyeline sahip. 2019’un ilk çeyreğinde satışa sunulacak olan DS3 Crossback’in ülkemize 2019’un yaz aylarında gelmesi bekleniyor. Fiyatı konusunda bir yorum yapmak yanlış olur, ancak elektrikli versiyonun sahip olduğu ÖTV avantajı sayesinde 1.2 benzinli versiyonlarla benzer bir fiyat etiketine sahip olacağını düşünüyoruz. Eğer elektriklinin fiyatları düşündüğümüz doğrultuda olursa, oldukça avantajlı olacağını da söylemeden etmeyelim.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın