Elektrikli Araç Devriminin Ucuz Hali: Tesla Model 3

Tesla Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra Lotus’tan artan parçalarla elektrikli araba yapan bir markadan otomotiv sektöründe devrim yapan bir markaya dönüştü. Marka bütün dünyaya elektrikli araba üretmenin ve kullanmanın da “havalı” ve lüks olabileceğini gösterdi. Model S ile başlayan otomotivde Elon Musk dönemi ikinci arabası Model X ile devam etti. Şimdi ise Tesla üçüncü ve en ucuz arabasını tanıtıyor. 2018 de yollarda göreceğimiz Model 3 hakkında bilinen herşey ve fazlası yazımızda

Tesla, Elon Musk ile tırmanışına devam ediyor. Markanın bu tırmanışının üçüncü perdesi Model 3 ile 2016 da ilk kez karşılaşmıştık. Ancak her büyük yenilikte olduğu gibi araç o zamandan bugüne yani üretiminin yapılacağı zamana kadar birçok değişiklik geçirdi. Araç ilk tanıtıldığı zamana göre biraz daha iyileştirildi ve en önemlisi markanın satışta olan Model S ve X’ten bazı sevilen yanları aldı. Bakalım Tesla kompakt araç kategorisinde de diğer kategorilerdeki başarısını sürdürebilecek mi.

screen shot 2016-03-31 at 11.58.22 pm.png

Dış Tasarım

Araç dıştan bakıldığında biraz garip durabilir. Bunun sebebi sınıfında en iyi iç kabin ferahlığını vermesi için proporsiyonlarla biraz oynanmış olması. Araç tipik bir araca göre daha küçük bir kaputa sahip. Bunun sebebi aracın bütün pil ve motorlarının aşağıda olması. Zaten önceki Tesla Modellerinde de böyle olan durum araçta hem ön hem de arka bagaj olmasını sağlıyordu. Tesla bu araçla öndeki bagaj hacmini yolculara daha çok konfor sağlamak için küçültmüş. Onun dışında araç genel olarak önden biraz yeni Porsche Panemera’yı anımsatırken biraz da ilk aracı olan Tesla Roadster’a benzemiş durumda. Arka farlar ise önceki modellere göre fazla değişmemiş. Genel olarak sert bir çizgisi olan araç farklı olmasıyla sokakta sıradan bir kompakt araçtan çok bilim kurgu filminden çıkmışa benziyor. Ayrıca Model X’de çok sevilen full panoramik tavanın da opsiyonel olarak konulabileceğini hatırlatalım.

Silver-Tesla-Model-3-interior-cupholder-touchscreen.jpg

İç Tasarım

Araç iç tasarım ve konfor bakımından önceki modellerle çok benzer durumda değil.Tesla’nın her arabası 17 inçlik kocaman ön multimedya ekranı için bile alınabilir ve Model 3 de nispeten daha ucuz fiyat etiketine rağmen bu ekran standart olarak geliyor. Fakat araç zaten halihazırda çok minimalist yapıda olan Model S ve X’in iç kabininden daha da sadeleştirilmiş. Sürücü önündeki kadran dahil herşey artık multimedya ekranına sığdırılmış. İç kabin Tesla’nın söylemlerine göre sınıfının en geniş iç kabini olmak için çalışsa da aracın altında bulunan bataryalar özellikle arka yolcular için biraz dizlerin yukarıda olması anlamına geliyor.

model-3-fremont-3.jpg

Bilinen Diğer Özellikler

Tesla 2016’da ilk aracın tanıtımını yaparken çok fazla vaadlerde bulunmuştu. Anlaşılan bu vaadlerin biri hariç hepsine ulaşmış vaziyette. Araç hala test aşamasında olduğu için net bir bilgiler olmasa da araç bugüne kadar Tesla’nın yaptığı en güvenli araç olacak. Bu güvenlik sadece 5 yıldız ile kaza testlerinden geçmesi değil aynı zamanda Tesla’nın AutoPilot özelliğinin en yeni ve güncel versiyonu ile gelmesinden de kaynaklanıcak.Ayrıca eğer elektrikli araçların şarj ve menzil sıkıntısını önceki modellerinde çözen Tesla bu modelde de aynı özellikleri standart olarak koyuyor. Araç neredeyse diğer modellerden yarı yarıya daha ucuz olmasına rağmen Tesla’nın birkaç dakika içinde şarj edilmesini sağlayan SuperCharge özelliğiyle gelicek ve 215 mil -346km- menzili ile sınıfındaki benzinli araçlardan farkını kapatmış olacak.Bunun yanısıra araç elektrikli olmasından dolayı performans olarak kötü olacağını düşünmeyin. Çünkü aracın en baz modeli bile 0’dan 100’e hızlanmayı 6 saniyenin altında yapacağı iddia ediliyor Elon Musk tarafından. Ayrıca aracın performans odaklı “L” yani Ludicrous modelinin de geleceği olan dedikodular arasında. Bunların dışında araçta dört çeker özelliği de opsiyonel olarak satın alınabilecek. Gelelim Tesla’nın sözünü verip de tutamadığı tek şeye. Araç normalde 2017 senesinde bizimle olacaktı ancak şu anda Tesla 2017 senesinin ortalarına doğru üretime başlayacaklarını ve ancak 2018 senesinde müşterilerine ulaşacağını söylüyor. Üretimi ve piyasaya çıkışında daha da bir erteleme olmazsa 2018 senesinin ortalarına doğru sokaklarda Tesla Model 3’ü görmek mümkün olacak.

Tercih edilmeli mi?

Araç kesinlikle kategorisindeki bir numaralı araç. Fiyat olarak Volkswagen Golf veya BMW i3 kategorisinde olmasına rağmen kesinlikle sokakta bu tarz araçlardan daha prestijli duracağını söyleyebiliriz. Araç dış tasarım olarak alışılmışın dışında olmasından dolayı eminiz ki sokaklarda ilgi odağı olacaktır. Ayrıca uzun menzili de diğer elektrikli araçlar arasında öne çıkmasını sağlıyor. Ancak gelelim bu aracın en büyük dezavantajına. O da ülkemizde henüz Tesla’nın resmi bir bayisinin 0lmaması ve bütün Tesla araçlarının en büyük kozu olan SuperCharge ünitesinin maalesef ülkemizde bulunmaması. Tesla araçlar bu ünite sayesinde çok kısa bir sürede şarj olabiliyorlar. Bu da elektrikli araçların en büyük dezavantajı olan uzun şarj sürelerinin bir dezavantaj olmamasını sağlıyor. Fakat ülkemizde bu ünitelerin bulunmaması bu aracın hala Türkiye’de uzun yolda sorun çıkartıcağı anlamına geliyor. Yine de eğer 2018’e kadar ülkemize gelirse bu şarj üniteleri ve yaygınlaşırsa 35.000 dolar fiyatı ve ülkemizdeki ÖTV artışından etkilenmemesi yüzünden çok cazip bir tercih olacaktır.

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın