En Küçük Kardeş: Audi Q3

Audi’nin “Q” takılı SUV ailesi teker teker rejenerasyonlardan geçiyor. Bu yenilenme en büyük üye olan Q7 modeli ile başladı. En son geçen sene ortanca kardeş Q5’in yenilenmesi ile gözler Q3’e çevrildi. Daha sadelikten yana tasarım takip ederek yenilenen “Q” ailesi yeni Q3 ile tamamen yeni yüzüne kavuşmuş olacak. Peki bu kompakt SUV 2018’de ne tarz yeniliklerle gelecek. PistonTurkiye olarak size yeni Q3 hakkında bilinenleri toparladık.

Audi Q3 çıktığı 2011 senesinden beri Audi SUV ailesinin en küçük ve şehirli SUV olarak tanıttığı modeli olmuştu. BMW X1 ve sonradan Mercedes Benz’in çıkardığı GLA gibi dişli rakiplere karşı da bir hayli sevilmişti. Ancak ufak makyajlarla günümüze kadar gelen Q3 artık yenilenmeye ihtiyacı olduğunu da gösteriyor. Audi’nin SUV ailesinin en yaşlı ve eskide kalan üyesinin 2018 yılında yenilenmiş yüzüyle karşımıza çıkması bekleniyor. Casus fotoğrafları ve bazı bilgileri sızdırılan Q3 hakkında bilinenlere göz atalım.

Fotoğraf AutoExpress sitesinden alınmıştır.

Dış Tasarım

Aracın dış tasarım olarak güncel Q7 ile başlayan tasarım çizgisine sahip olacağını biliyoruz. Q5 ve Q2 modellerinde de devam eden aynı tasarım çizgisinin yeni Q3’de de kullanılmasını bekliyoruz. Altıgen şeklinde ön ızgara ve çevresinde bulunan krom kaplamalar aracın casus fotoğraflarından anladığımız tasarımsal ögelerden bazıları. Zaten bütün arabalarında belli bir standart tasarım dili korumaya çalışan Audi’den de bu tarz bir çalışma beklenirdi. Aracın ön yüzünde tam anlaşılmasa da hem Q5 ve Q2’de bulunduğu gibi köşeli LED farların ve alt taraflarda aktif olmayan iki büyük hava girişinin olması bekleniyor. Daha sonradan gelecek RSQ3 ve SQ3 modellerinde ise daha büyük ve agresif ön ızgara ve çamurluk tasarımı bekliyoruz. Aracın arka yüzünde ise halihazırda satışta olan Q3 modelinde olan far tasarımını çok farklılaştırılmayacağını düşünüyoruz. Bunun sinyallerini Audi bize Q5 modelini yenilerken vermişti. Aracın arka farları büyük abisi Q7 gibi kare değil selefine daha çok benzeyen üçgenimsi bir tarzda korunmuştu. Yeni Q3 modelinde de buna benzer bir çalışma bekliyoruz. Aracın arka far tasarımının selefi gibi üçgen yapıda bagaja doğru incelen vaziyette olmasını bekliyoruz. Bagaj demişken aracın selefine göre daha büyük olmacak olması da bilinenlerden biri. Araç hem genişlik hem de uzunluk bakımından artış gösterecek. Aks mesafesi ve genişliği önceki modele göre 50 mm, uzunluğu ise 60 mm uzayacak. Bu da aracın hem şehir içinde kullanımda zorluk çıkarmayıp hem de büyük ve hacimli olmasını sağlayacak. Tabiki de bu boyut artışları içeridekilere de selefine göre daha büyük bir yaşam alanı sunacak.

 

Fotoğraf carwow.com sitesinden alınmıştır. 

İç Tasarım

Aracın ön konsol tasarımında resmen bilinen çok bir şey olmamasına rağmen bir Audi olduğu için biz haber yazarlarının işi kolay. Audi hem SUV hem de sedan modellerinde iç mekan olunca konu bir standart belirleyip o standartı sunuyor. Araçların iç kabinleri belli başlı materyal değişiklikleri dışında çok benzer duruyorlar. Bu benzerlik pahalı olan Q7 gibi modellerde bir dezavantaj iken daha ekonomik Q2 gibi modellerde bir avantaj. Q3 de bu iç mekandan avantajlı çıkan modellerden biri. Sınıfında bu tarz bir iç kabin gayet yeterli hatta iyi kalıyor. Virtual Cockpit ve orta konsolda bulunacak olan tahminen Q2 modelinden alınma 8.3 inçlik ekran araçta gelmesi beklenenlerden bazıları. Ancak bu Virtual Cockpit özelliğinin daha üst donanımlı Q3 modellerinde standart gelmesini bekliyoruz. Bunun dışında çok bir şey beklemediğimiz iç kabinin şık ve minimalistik olmasını bekliyoruz. Tıpkı diğer Audi modellerinin olduğu gibi. Araçta hacim büyümesinin etkilerini iç mekan konforunda göreceğimizi bekliyoruz. Daha önceden bahsettiğimiz 5o mm aks mesafesindeki artış özellikle arka koltukta seyahat edecekleri mutlu edecektir. Kompakt SUV sınıfında arka yolcuların genellikle pek düşünülmediğini varsayarsak bu ufak artış Q3’ün bu konuya değindiğini gösteriyor. Ancak casus fotoğraflardan da anladığımız kadarıyla alçalarak gelen üst tavan arka yolcuların baş mesafesini etkileyecek gibi duruyor. Ayrıca araç selefinde bulunan 420 Litrelik bagaj hacminden de daha büyük bir bagaja sahip olacak.

Q5 modelinde bulunan iç tasarım çizgileri Q3’de de bulunacak.

Motor

Audi Q3’ün motor olarak bir çok seçenekle gelmesi bekleniyor. Başlangıç modelinde 1.0 Litrelik, 3 silindirli, turboya sahip benzinli motor bulunması bekleniyor. Bu motor Q2 modelinde bulunan motorla aynı olup 116 beygir güç ile 200 Nm tork üretiyor. Motor seçenekleri bundan başlayıp Q2 de bulunan 1.6 ve 2.0 Litrelik dizel motorlarla devam edeceğini bekliyoruz. Bu motorların dışında yenilenen Volkswagen Golf modelinde bulunan 1.5 Litrelik benzinli motor da Q3’e gelebilir. Audi bu motorların dışında bir de tamamiyle elektrikli Q3 yapacağının da sinyallerini verdi. Volkswagen Group’un 2025 senesine kadar 30 tane yeni elektrikli araba çıkarma hedefi ve yenilenen Volkswagen E-Golf modeli bu tahminimizi kuvvetlendiren sebepler. Bildiğiniz üzere E-Golf 300 km dayanan şarjı ile çok beğenildi. Audi de kardeş firması olan Volkswagen’da kullanılan bu teknolojiyi alıp Q3 modeline yerleştirebilir.

Sonuç

Şahsi olarak konuşursam benim çok beklediğim bir arabaydı Q3. Audi’nin tasarım dili özellikle Q2, Q3 gibi daha ucuz modellerde çok güzel duruyor. Daha pahalı modellerinde ise biraz ucuz kaçıyor. Q3 de uzun süre yenilenmeyi bekleyen bir arabaydı ve bu yenilik çok güzel bir şekilde geleceğe benziyor. Açıkçası bir nevi küçük Q5 veya Q7 havasında olacak Q3 aynı zamanda Q2 modelindeki çocuksu havaya sahip olmayacak. Ki bu çok güzel bir haber. Tabiki de genişlik arayanlar Q5 veya Q7 modellerine gidebilirler ancak urban SUV yani şehirli SUV olarak fiyatının da daha uygun olması nedeniyle bizce güzel bir Q3 modeli bizi bekliyor. 2017 Frankfurt Motor Fuarında tanıtılması beklenen Q3 fuarda dört gözle bekleyeceğimiz modellerden biri şimdiden oldu.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın