Far teknolojilerine geçmişten günümüze, hatta geleceğe doğru bir bakış.

Far sadece geceleri yolumuzu aydınlatmak için üretilmiş bir ekipman olmaktan çıkalı çok oluyor. Markaların farklı teknolojileri kullanıp birbirleriyle bu sektörde de yarışmalarından en faydalı çıkan biz kullanıcılar oluyoruz. Ancak ne kadar ileri gitti bu teknoloji?

Arabaların ilk üretimlerinde bile kullanılan belki motorun arabaya konulması kadar standart ve olmazsa olmaz bir parçadır far. İlk arabalar daha elektrikli farlar yokken gaz lambalarıyla far sorununu çözmüşleridir. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesiyle tek bir standart far teknolojisi yok. LED farlar, BiXenon farlar, Laser farlar ve eski klasik halojen farlar gibi seçenekler sayıca fazlalığıyla kafa karıştırabiliyor. Eğer siz de (doğal olarak) bu far teknolojilerinin ne kadar ileri gittiğini kaçırdıysanız okumaya devam edin. Çünkü bu yazımda size tam olarak da bunu açıklayacağım.

Eski Dost: Halojen farlar

car-sidelights1

Eski diye yabana atmayın onları. Basitler,diğerleri gibi pahalı değiller,güzel gözüküyorlar ve en önemlisi işe yarıyorlar. Öyle havalı gazlar kullanmıyorlar Xenon farlar gibi. Basit bir çalışma prensipleri var anlatırken bize zorluk çıkarmıyorlar. Ampulün içindeki bir tungsten telin içinden geçen elektriğin çıkardığı ışıma sayesinde yanıyorlar. İçindeki halojen gazlar da tungsten in yanıp kül olmasını engelliyor. Basit çalışma prensipli bu farlar diğerleri kadar verimli olamıyorlar ama yazının başında dediğim gibi eğer derdiniz basit birşey olsun günü kurtarsın ise tam size göre. Zaten neredeyse her arabada da standart donanım olarak geliyorlar.

Farlarda ilk değişim sesi:Bi-Xenon veya Xenon

xenonfarlar.jpg

Yıllardır halojenden başka bir teknolojinin kullanılmadığı farlar ilk kez Xenon farlar (diğer ismi ile HID farlar) ile tanıştığında otomotiv dünyası farların da geliştirilebilir birşey olduğunu farketti. İlk kez E32 kasa kodlu BMW 7 serisinde karşımıza çıkan bu teknoloji o zamana halojenden daha verimli, daha açık ve kuvvetli bir ışık olmasından dolayı damga vurmuştu. Farın içine halojenlerden farklı Xenon gazının doldurulmasıyla daha etkili bir ışık yaratılmıştı .Peki bu farlar sorunsuz muydu? Tabiiki hayır. Bu farların sorunu ilk açıldıklarında yeterli seviyede ısınması zaman alıyordu bu yüzden kısa far olarak yine halojenler kullanılırken uzun mesafeli farlarda Xenon tercih edilmişti.Xenon far bunu temsil ediyor bugün araç terminolojisinde.Bi-Xenon ise hem kısa hem de uzun farlarda Xenon kullanılmasını temsil ediyor.Bu farların bir diğer problemi de yaydığı keskin ışık yüzünden karşıdan gelen sürücülerin dikkatini dağıtması idi. Bu sorun da bugün çoğu araçlarda otomatik far kısma ile çözülmüş durumda. Bu özellik gece karanlıkta sürekli uzun far kısa far geçişini yapmamızı engelliyor ve sensörleriyle karşıdan bir araç sezdiğinde otomatikman bizim yerimize kısa far a geçiyor. Günümüzde çoğu arabada opsiyonel olarak sunulan Xenon ve Bi-Xenon farlar üst segmentlerde standart donanım olarak da sunulabiliyor

Günlük kullanımın vazgeçilmesi:LED farlar

PEIwt.jpg

Xenon ile başlayan halojen dışında farlar üretme trendinde ilerleyen teknoloji kendini gösterdi ve karşımıza ilk kez karşımıza gündüz farında kullanılarak Audi A8 ile 2004 yılında çıktı LED farlar. LED ampüller aslında karşımıza otomotiv sektöründen çok daha önce çıkmıştı. Yani Xenon gibi arabalarda kullanılıp arabalar için üretilen bir teknoloji değil; özellikle televizyon,telefon gibi yerlerde kullanılan bir teknolojinin arabalara uyarlanmasıyla arabalarda da gördük LED farları. Şu anda genellikle gündüz farı, stop ve sinyal lambaları gibi yerlerde görmekteyiz. Fakat gece farlarında da görülmüyor mu? Hayır. Şimdilik teknolojisi ve fiyatı bakımından ancak üst segmentlerde bulunan full LED farlar rakiplerine göre çok daha avantaj sunuyor kullanıcılara. Bunlardan en önemlisi sanırım ilk kez dijital olarak Audi tarafından 2013 senesinde makyajlı A8 ile karşımıza çıktı. Full-LED yansıma önleyici adaptif far teknolojisi günümüzde hala birçok üst segment araçlarda karşımıza çıkıyor. Bu teknoloji gece karşıdan bir araç geldiğini gördüğünde kısa fara geçmiyor sadece aracın bulunduğu bölgeye ışık vermiyor. Karşı şeritten gelen araç dışında kalan yerlere normal uzun far gibi ışık yollayabiliyordu bu teknoloji. Bunu LED farların içinde milyarlarca küçük diyotların bulunması ve bunları programla ayarlayabildiğimiz için yapabiliyor. Yani o aracı aydınlatıcak olan diyotlar kapanıyor diğer diyotlar ile kalan yerlere aynı ışık veriliyor. Bu sayede hem karşıdan gelen sürücü ışıktan dolayı rahatsız olmuyor hem de önümüz aydınlanmaya devam ediyor. Bu LED farlar teknolojik olmaları ve hayatımıza Xenon ve halojen farlardan daha fazla kolaylık sağlamaları ile fiyatının hakkını veriyor mu veriyor ama biz yine de standart farlardan ortalama 2000€ daha pahalı olduğunu hatırlatalım. Alıp almamak da size kalsın

Son Teknoloji: Laser

Her şeyde olduğu gibi araç teknolojilerinde de gündem her an değişmekte. Bundan iki sene önce bu yazıyı yazıyor olsaydık LED farlardan sonra bitirirdik yazımızı. Ancak iki sene öncesinde değiliz ve teknolojinin bize en son sunduğu yenilik Laser teknolojisi. Standart LED farlara oranla neredeyse yarı yarıya daha az enerjiye gerek duyan bu teknoloji ilk kez karşımıza Audi tarafından Le Mans yarışlarında çıktı. Fakat ilk kez bir yol aracında BMW’nin konsept aracını hayata geçirmesiyle oluşturduğu ‘gelecekten gelen’ aracı i8 de kullanıldı. Uzun farda LED e oranla daha uzun bir mesafeyi aydınlatmasından dolayı tercih edilen bu teknoloji günümüzde şimdilik sadece BMW’nin son teknolojilerini konuşturduğu 7 serisinde opsiyonel olarak sunulmakta. Bu tarz araçlardan biraz daha ulaşılabilir araçlara gelir mi bilmiyoruz sonuçta şu anda en ucuz bu teknoloji kullanan aracın BMW nin en yeni üyesi 5 serisi olduğunu düşünürsek sanırım biraz daha beklememiz lazım.

Sonuç

Konu far olunca yine teknoloji yerinde durmuyor ve her geçen gün yeni bir özellik karşımıza çıkıyor. Şu anlık bize en iyi teknoloji kimde derseniz BMW’ye ben burda 7 serisindeki LaserLight teknolojisi derim. Bu arada yazıda adı az az geçen Mercedes cephesinde de eğer isterseniz daha açık ve “kristal” netliği arıyorsanız LED farlarınız Swarovski kristallerden geçiyor ve daha açık bir ışık yayıyor. Gerekli mi? Tartışılır. Ancak bu işin bir yere kadar da zorunluluk olduğunu düşünürsek gece sürüşünde güvenli bir yolculuk için size önerimiz biraz paraya kıyın ve eğer standart donanımda yoksa en azından Xenon farlara geçiş yapın. Sonuçta ne kadar iyi sürücü olursak olalım geceleri farların aydınlattığı kadar görebiliyoruz.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın