Farklı Duruş: Mazda CX-5

Crossover segmenti markalar için çok büyük bir pazar alanı sunuyor. VW Tiguan, Honda CR-V gibi dişli rakipler karşısında en büyük özellği farklı ve sıradışı tasarımı olan Mazda CX-5 2017 için yenilendi. Yepyeni tasarıma sahip Mazda bu sefer rakiplerinden farklı birşeyler yapabilmiş mi?

2017-Mazda-CX-5-front-grille.jpg

Mazda bir japon markası olmasına rağmen italyanlara benzer bir vizyon izler. Duygulara ve insanlarla bağ kuran arabalar üretir. Bindiğiniz zaman sizi gittiğiniz yere götürür ve bunu yaparken mutlu etmeye çalışır. Bu hedefte asla bir italyan gibi olamasa da bu hedefini sezdirir. Markanın crossover segmentindeki aracı olan CX-5 ise sık karşılaştığımız crossoverlara alternatif olmak için yenilendi.

2017-Mazda-CX-5-side-profile.jpg

Motor

Motor seçenekleri olarak dizel olan sıralı 4 -2.2 litrelik 148 beygir gücüne sahip beygir tercih edilmesi gereken motor seçeneği. Çünkü benzinli 2.0 Litrelik motor pek beğenilmiyor. Bir diğer motor seçeneği ise dizel motorun daha güçlendirilmiş hali. Bu motor ise 173 beygir gücü sunarken bir de bunun yanında V6 motor beklediğimiz bir alternatifti. Fakat marka bu konuda avrupa marketi için atılım yapmadı.

2017-Mazda-CX-5-rear-end-02.jpg

Dış Tasarım

CX-5 dış tasarım olarak Mazda’da yeni modellerinde gördüğümüz tasarım çizgisinin korunduğunu görebiliyoruz. Yeni ızgara tasarımı ve farlar ile önceki modele göre farklı görünmesini sağlamış. Yeni burun tasarımı aracın daha sportif görünmesini sağlamış vaziyette. Arka stop farlarının da tasarımı değişmiş ve çok güzel olmuş

2017-Mazda-CX-5-interior.jpg

İç Tasarım

İç tasarım değişikliğin yapıldığı yer olmuş vaziyette. Hem yeni 7inçlik ekranın standart olarak gelmesi mutlu olmamızı sağlayan özelliklerden biri. Bunun yanısıra yeni direksiyon simidi ve yeni ön konsol tasarımı da çok güzel görünüyor.

2017-Mazda-CX-5-rear-three-quarter.jpg

Sonuç

Mazda çok güzel bir çalışma sergilemiş. Tasarımsal ve motor seçenekleri açısından güzel olmasına rağmen ülkemizde çok satacağını düşünmüyorum. Motor seçeneklerinin üst vergilendirme sistemine takılması bu aracın en büyük dezavantajı. Ayrıca ülkemizde Nissan Qashqai ve Volkswagen Tiguan gibi oturmuş rakiplerinin yanında ekstra birşeyler sunmayı başaramayan Mazda yurtdışındaki başarısını Türkiye’de sergileyemez gibi duruyor. Ancak bunu bir avantaja da dönüştürmek mümkün. Sokaklarda çok karşılaşamayacağımız bu aracı kullandığınızda başları şaşkınlıktan kendinize döndüreceğiniz neredeyse garanti.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın