Fazla Söze Gerek Yok İsmi Yetiyor: Ferrari 812 SuperFast.

Ferrari tutkunlarının gözü bu sene Cenevre Motor Fuarında Rosso Corsa renginde saten kumaşın altında gizlenen canavardaydı. O saten kumaş çekilip altından çıkan aynı renkteki araç ise bekleneni karşıladı mı diye sorarsanız hemen hemen herkesin cevabı evet olacaktır. Tasarım olarak yerine geçeceği model olan F12 Berlinetta’dan radikal değişikliklere sahip olmasa da, yine de değişiklikler var. Bu araba bir çok önemli ilklerin ve bir çok önemli sonların arabası. Arkasında hikayeleri ile gelen ve giderken de arkasında bir çok hikaye bırakıcak olan bu arabanın neden sıradan bir Ferrari olmadığını anlatalım.

Ferrari gibi bütün italyan araba markalarının tek bir hedefi vardır. Bir çok kişi bu hedefi hızlı arabalar üretmek, güzel görünen arabalar üretmek gibi düşünürler. Ancak hayır. Bütün bu özelliklere de sahip olan italyan Supercar’ları bunlardan daha farklı bir amaca hizmet eder. İnsanın ruhuna hitap eden ve insanın kalbine dokunan arabalar yapmak. Duygular ön planda yapılan arabalar yapan İtalyanların genellikle hedefledikleri duygu heyecan olur. Görür görmez heyecanlandıran ve kalbinin hızlı atmasını sağlayan arabalar çıkardı bugüne kadar hep Çizmeden. Ancak bu sefer farklı. 812 SuperFast kesinlikle insanı heyecanlandırıyor. Ferrarinin ürettiği en hızlı araba olması bile arabaya bakmayı bile farklı kılıyor. Ama hayır bu arabanın taşıdığı farklı bir duygu var, farklı bir sorumluluk var. Ferrari’nin 70 yıllık geleneğinin bir sonu olma özelliğini taşıyor 812 SuperFast. SuperFast isminin 1967 den beri ilk kez kullanılma özelliğini taşıyor. İlk kez sürüş asistanları ile gelen Ferrari olmayı taşıyor sırtında.

Ferrari-812_Superfast-2018-1280-0d.jpg

Bir Son: V12 motorlu Ferrari

Sanıyoruz ki aracı tanıtmaya başlarken genelde kullandığımız başlıkları kullanamaycağız. Normal bir Supercar gücünü motordan alır bu aracın kaputunun altındaki motor ise sadece bir motor değil. Tabii ki Ferrari mühendislerinin bir şaheseri bu araca can veriyor. Önceki seri olan F12 Berlinetta’nın 6.2 Litrelik motorundan daha kuvvetli bir motor yapma amacıyla yola çıkan mühendisler Ferrari’nin en hızlı ve en güçlü yol arabasını yapmayı başarmışlar. F12 den 0.3 Litre daha büyük olan motor muhteşem bir sayı olan 788 beygir gücü üretebiliyor ve 7000 devirde sunduğu 718Nm tork onu en güçlü Ferrari yapıyor. Ancak bütün bunlar sadece işin rakamsal boyutu. Bir de bu arabanın diğer V12 motorlu Ferrari’lerden farklı olmasını sağlayan başka bir sebep var.

Bu motor sadece araca güç vermek için üretilmemiş.Bu motor aynı zamanda Ferrari’nin V12 motorlara bir vedası olarak nitelendiriliyor. Bundan sonraki 12 takısına sahip olacak modelinde motorun önde ve elektrikli bir motorla destekleneceğini açıklayan Ferrari hibrit teknolojisine geçişinden önce son safkan V12 motorunu 812 SuperFast’a yerleştirmiş. Bu arabanın motoru hem ürettiği güç ve performansı açısından ilklere sahip olmayı ve bir son olmayı başarıyor. Bu aracın kalbi 70 yıllık bir geçmişi gerçekten geçmişte bırakıyor ve bunu yaparken akıllarda kalıcağını da gösteriyor. Ferrari’den V12 motora yakışan bir veda.

Ferrari-812_Superfast-2018-1280-06.jpg

Bir İlk: Elektronik Direksiyon

812 SuperFast Ferrari’nin geliştirdiği ve bugüne kadar ürettiği en kolay sürüşe sahip Grand Tourer olma özelliğini taşıyor. Bu Ferrari’nin tarihinde bir araca en fazla sürüş yardımcısı koymasının bir sonucu. Ferrari hayranlarından çoğu aracı bu yönüyle eleştirse de aracın kullanımını her sürücü için kolaylaştığını söyleyebiliriz. Yani Ferrari 812 SuperFast en güçlü ve en hızlı Ferrari olmasına rağmen sürücü koltuğunda aracın bütün gücünü rahatlıkla kullanmak için Schumacher soyadına sahip olmanız gibi bir şart yok. Bu uzun yol için olan Grand Tourer konseptinde sürücüler için rahatlatıcı bir unsur olsa da Ferrari’nin eski dinamiklerini kaybetmeye başlamasından dolayı biraz endişe veriyor. Ancak bazı şeyler eskide kalıyor. Her ne kadar eski usül mekanik direksiyonların verdiği tepkileri özleyecek olsak da devirin değiştiğini kabul etmemiz lazım.

Ferrari-812_Superfast-2018-1280-05.jpg

Biraz Tanıdık: Tasarım Çizgileri

Ferrari’nin ürettiği her araç tasarım açısından yüzyıllar sonra bile akılda kalıcı ve göze çarpıcı özelliğini korur. Asla eskimezler ve asla göze kötü gelmezler. Araba hayranı olun ya da olmayın Ferrari’nin tasarım açısından beğenmemek çok zordur. Bu yüzden Ferrari araçlarını tasarım açısından betimlemek çok kolaydır: Kaputunda şaha kalkmış bir at bulunan sanat eseri.

Ferrari-812_Superfast-2018-1280-08.jpg

Tabii ki de Ferrari’nin tasarımı bu kadar kolay anlatılabilecek olsa da biz burada bitirmeyeceğiz. 812 SuperFast aslında ilk kez kırmızı örtüsünün altında kendisini bizlere gösterdiğinde tanıdık birşeyler vardı. Önceki model olan F12 ve GTC4Lusso ile benzerlikler gösteren 812 agresif tasarımı ile göze çarpıyor fakat radikal değişiklikler de yapıldığını söyleyemiyoruz. Araçta 458 Italia ile karşımıza çıkan ve o günden beri sadece ufak değişikliklere uğrayan ön far tasarımı korunmuş.

Fakat araca biraz daha yol tutuşu sağlayabilmek amacıyla farların yanlarına konulan aktif hava girişleri araca karakteristik bir görünüm sağlıyor. Genel olarak hatları keskinleştirilmiş bir GTC4 ve F12 karması dış tasarım özelliklerine sahip olan 812 iç kabinde de radikal değişikliklere başvurmamış.

Araç tamamiyle sürücü odaklı Ferrari tasarımını sürdürmüş. Normal sıradan bir araç içinde  bulunmayacak kadar tuş barındıran direksiyon eleştirilere rağmen yine konulmuş. Ferrari’nin ilk kez FF modelinde gösterdiği yolcu tarafındaki hız ve devir özelliklerini gösteren küçük bir ekran ise tek bir amaç için orda: Eğer motorun çıkardığı efsanevi ses ve yanınızdaki araçların birkaç saniye sonra orada olmadığından ne kadar hızlı gittiğinizi anlayamıyorsanız, size ne kadar hızlı gittiğinizi göstermek ve çığlık atmanız için o ekran oraya yerleştirilmiş.

Ferrari-812_Superfast-2018-1280-03.jpg

Il Finale

Ferrari. Tek kelime bile kalbinizi yerinden çıkacakmış gibi atmasına neden olacak tek bir kelime. Otomobillere ilgi duyan herkes onların çıkardığı sesi saygı duyar. Motorlarına aracın yürüyen aksamı olarak değil, şaheser olarak bakar. Çünkü onlar mükemmeliyet veya bilgisayarlarla donatılmış yapay bir araba değildirler. Kalbi beyninden daha çok çalışan ve kalbiyle karar verenlerin arabasıdır.

Her bir modelin kendine özgü bir karakteri ve kişiliği oluşur. Bu yüzden sevilirler. Bu yüzden vazgeçilmez ve zirvede dururlar.

Bu yüzden aşık olursunuz. Bu sebeple park etmiş bir Ferrari gördüğünüzde iç geçirirsiniz. Biraz da içiniz acır, sizin olmasa bile ”Ya burada ona bir şey olursa?” dersiniz. 812 SuperFast türünün son örneği olduğu için kalbimizi kazanıyor, ilklere ve geleceğe doğru bir adım olduğu için kalbimizi kazanıyor, 70 yıllık bir geleneğin sonu olduğu için kalbimizi kazanıyor, gücüyle,karakteri ile kalbimizi kazanıyor. En önemlisi kaputun ortasında taşıdığı amblemi ve arkasında bulunan motoru ile kalbimizi kazanıyor. Kısacası Ferrari 812 SuperFast’ı sevmemek veya hayran olmamak için sebep bulmaya uğraşmamıza rağmen aklımıza birşey gelmiyor.

Güle güle safkan V12, çığlıklarını unutmayacağız! Unutturmayacağız. Biliyoruz ki, yollarımız bir gün daha kesişecek!

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın