Fiat 500X / TEST

Her otomobil güzel olabilir, fakat sadece bazıları size kendinizi özel hissettirir. 500X’e bindiğinizde hissettiğiniz ilk şey, özel bir otomobile bindiğiniz. Peki neden? Aslında formül basit. Hemen anlatmaya başlayayım…

fiat-500x-1440px_1920x1600c.jpg

İlk başta, gördüğünüz detaylar arabaya ister istemez bir sempati beslemenize sebep oluyor. Koltuğun üzerindeki 500 yazısı, soğutmalı torpidonun üzerindeki 500 yazısı vs. Farların içinde de tabii ki yazıyor, fakat günümüz otomobillerinde bunu sıkça görmeye başladık. Peki dışarıdan bu otomobili izlemek istediğinizde neler geliyor aklınıza?

Tasarım:

cropped-Screen-Shot-2017-06-11-at-21.43.21.png

Ön panjur, kendini hem Crossover hem de şehirli olarak göstermeye yetiyor. Baktığınızda italyan tasarımını doyasıya yaşayabiliyorsunuz. Zira bu otomobil, dışarıda gördüğünüz birbirine benzeyen sedanlardan değil. Özgün bir tasarımı var. Sportif? Hayır. Geleneksel? Kesinlikle hayır. 

Bu otomobile bakarken Süper Mario ve Luigi geliyor aklınıza. Bıyık gibi gözüken bir krom çıta, aslında onun keyifli olduğunu size dışarıdan anlatmaya yetiyor. Peki ya içerisi?

İç Mekan

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İç mekandaki malzeme kalitesi çok çok yüksek değil, fakat yine de sizi rahatsız etmiyor. Saklama alanları oldukça fazla, cüzdanınız veya telefonunuz elinizde kalmıyor. Vitesin önündeki gözün hemen üzerinde AUX ve USB girişi var. Telefonu şarj etmek için süper olanak. Eee madem İtalyan otomobiline biniyoruz, Macchiato içelim diyecek olursanız vitesin arkasında 2 tane bardaklık var. Kolçağın içi ise yeterli kelimesinin üzerine çıkmıyor.

Ses sistemi ve multimedya ise tezatlıklardan birisi. Ses sistemini radyodan dinlerken pek haz almadan, usb veya bluetoothdan açtığımızda ise bayılarak dinledik. Macchiato, bu güzel sistemle daha da keyifli içiliyor.  Beats ses sistemi opsiyon olarak bile sunulmasa da, şu ana kadar dinlediğimiz en iyi muzik sistemlerinden biriydi.

Multimedya için bu kadar övgüler yağdıramıyoruz maalesef. FCA grubu burada 5 inçlik bir sistem kullanmış . Bu sistemin dokunmatiği ATM’lerin dokunmatiği kadar kötü de değil, telefonlarımızın dokunmatikleri kadar iyi de değil. Sistemin 7 inçlik olan versiyonu da eskiden varmış. Artık Fiat Türkiye opsiyon olarak dahi 7 inçlik ekranı sunmayacak. Bu da hoş bir haber değil tabii ki.

Tuşlar ile kontol etmek ise hiç kolay değil, rehberinizde isim ararken halkayı çevirmenizle tek tek geçmeniz gerektiğiniz isimleri 3’er 4’er veya 5’er atlayarak geçiyorsunuz.

Navigasyonu kullanması hiç kolay değil, fakat işini yapıyor. TomTom imzalı bu navigasyon sistemi, güncel bir haritaya sahip.

Diz ve baş mesafeleri ise sınıf standartlarında diyebiliriz. Platform kardeşi Jeep Renegade kadar iyi bir yaşam alanı sunmasa da, 175 boyuna kadar olan insanların rahat rahat seyahat edebilecek kadar iyi olduğunu söyleyelim. Bagaj ise 350 litre. Seyahatlerde 3 kişinin bavulunu rahatlıkla alır, fakat biraz daha fazlası için yetmeyecektir.

Screen Shot 2017-06-12 at 00.50.10.png

Konfor

İtalyanların yumuşak olmasını bekliyoruz fakat, İtalyan defansı kadar sert olmasa da, yoldan pek izole edemeyen bir süspansiyon sistemiyle karşılaşıyoruz. Sakın yanlış anlamayın, çok rahatsız edici değil. Sadece çok konforlu değil. Test aracımızın üzerindeki 18 inç ”İnce kenarlı Pizza” gibi lastiklerden olsa gerek. Çukurlardan ise ”Puf Puf” şeklinde geçmeyi bekliyorsanız 18 inçleri almamanızı öneririz.

Screen Shot 2017-06-12 at 00.51.05.png

İzolasyon

Yüksekliği, cam tavanı ve kocaman aynaları onu bu disiplinde de sınıfının iyilerinden yapamıyor. 90’dan ihtibaren rüzgar sesi gelmeye başlıyor, fakat rahatsız edici kadar olmasının sınırı 150.

Motor sesinden yana bir problem yok. Motor uslu uslu kaputun altında homurdanırken, 500X’in içinde duyduğunuz ses sizi rahatsız etmiyor.

Motor

1.6 litre sıralı 4 silindirli bir dizel makine. Fiat Multijet 2, 120 beygir gücünde ve 320 nM tork üretiyor. Ne demiştik? Tork candır. Bu torku otoban hızlarında gaza bastığınızda oldukça hissediyorsunuz. 120 beygir ise size gayet güzel eşlik etmeyi başarıyor. Yani 500X gibi güzel bir hanımefendiye, yakışıklı ve güçlü bir beyefendi eşlik etmiş oluyor.

Başlık parası kısmında ise ( Tüketim) işler çok iyi değil, fakat çok kötü de değil. Sakin kullanımda şehir içi- şehir dışı karma tüketim 7-8 litreler arası geziniyor. Fakat eğer hanımefendi ve beyefendiyi dans etmeye başlatırsanız (gazlamak) 13 litrelik tüketimlere de hazırlıklı olmalısınız.

Şanzıman

Bu şanzımanı özetlemek için aynı örneğimizden devam edelim. Gelinin annesi, yani kaynana ise şanzıman. Şehir içerisinde gayet uyumlu çalışan motor şanzıman ikilisi, gazlanmaya başladığında kararsızlıkları ile bazen sürücüsünü üzüyor. Fakat kullanıcıların çoğu buna takılmayacaklardır.

7 ileri çift kavrama bir şanzımanın çok iyi standartarı olduğu bir dönemdeyiz, gruptan biraz daha iyi bir şanzıman isterdik.

Yokuşlu manevralarda ise D modundan geri vites olan R’ye normal hızlarda geçirdiğinizde, 500X bir anda kaymaya başlıyor. Bu da sizi güvensiz hissettiriyor. Fakat işleri biraz daha ağırdan alırsanız, o zaman yokuş kalkış desteği imdadınıza yetişiyor.

Sürüş

Screen Shot 2017-06-12 at 00.49.55.png

Kocaman lastiklerinden dolayı şehir içerisinde dönüş çapının problem olacağını düşünüyorsunuz fakat, size çok makul bir dönüş çapı sunuyor. Kaldırımın yanına yaklaşırken (lastik değdi değecek heyecanını yaşarken) dönüş çapı, sıcak günde gelen buz gibi su gibi size ilaç oluyor. E haliyle bu otomobili park etmek gayet basit hale geliyor.

Onu virajlara attığınızda ise gayet güvende hissediyorsunuz. Yüksek gövdesinden dolayı virajların içerisinde yana yatsa da, her şey yolunda. Limitleri çok çok yüksek bir otomobil değil, fakat bir problem de yok.

21 derecelik ön, 33 derecelik arka yaklaşma açısına sahip bu Crossover’ı, engebeli köy yollarına soktuğumuzda, oldukça şaşırdık. Hiç evinde gibi hissetmeyeceğini düşünürken, çimlere tasmasız bırakılmış bir köpeğin özgürlüğünü yaşadı 500X. Motor ile birlikte 2 çeker olmasına rağmen gövdesini dikkatli bir şekilde taşıyan 500X. ” Siz bir de beni 4 çeker göreceksiniz 🙂 ” havasını tüm ekibe vermiş oldu.

Sürüş Asistanları ve Donanımlar

Macchiato’nuzu içerken ellerinizi direksiyondan bırakırsanız ve şeridinizden çıkarsanız sizi şeride geri sokacak bir şerit takip asistanı var. İşleri abartıp frene de basmayı unutursanız (ki yapmayın) çarpışma önleme sistemi de var. Otobanda giderken kör noktanızda olan aracı görmediniz ve sinyalinizi yaktınız. ”DÜÜÜÜÜÜÜTT!” diye öten kör nokta uyarı sistemi sizi başka kazalardan kurtaracaktır.

E tabi güvenlik açısından her donanım gayet iyi olunca, ABD’de yapılan IIHS güvenlik testlerinde ”En güvenli şeçim+” ödülünü aldı.

Peki ya konfor namına durumlar nasıl?

Anahtarsız giriş var, fakat kapı kolunun üzerindeki tuşa basmanız şart. Bunun dışında elektronik park freni kemerinizi takmadığınızda sizi bırakmıyor. Taktığınızda ise gaz pedalına dokunduğunuz anda 500X gayet güzel bir şekilde hızlanmasına başlıyor.

Start&Stop sistemi var, normal çalışıyor, bunun dışında yol bilgisayarında Turbo basıncını görebileceğiniz bir ekran bile var.

Sonuç

fiat-500x-1440px_1920x1600c

Eksikleri ve yanlışları olsa da (ki her arabanın var), Fiat 500X fiyatına göre çok çok başarılı bir araç. Biz genel olarak hatalarından bahsetmiş olabiliriz, bunun tek sebebi normal olmayan şeyleri aktarmamız. Sürüş konforu, motoru, donanımları ile aslında ekipteki herkesin gönlünü kaptırdığı bir hanımefendi 500X. Özellikle kullanırken özel hissetme durumu var ya, o tadı alanlar çok mutlu oluyor 500X ile.

Fiyatı ise bu donanım seviyesi ile 115.000 TL’den başlıyor. Opsiyonları ile 130.000 TL’leri bulan 500X’in fiyatına çok diyebilirsiniz. Fakat artık B segmenti araçların 70 bin TL civarlarından başladığı bir dönemdeyiz. Bu haliyle rakiplerinden daha makul fiyatlara sunuluyor olması, PistonTurkiye ekibi olarak bizi sevindirdi.

KIRMAK OTO

Otomobili bize tahsis eden Kırmak Oto’ya çok teşekkürler. Kartal Metrosunun yanında olan Fiat bayiisini ziyaret edin! Lokasyonu aşağıya bırakıyoruz, sizleri test sürüşlerine ve showroom’a davet ediyoruz! 

Screen Shot 2017-06-12 at 00.56.48.png

http://www.kirmak.com

Cumhuriyet Mahallesi Yakacık D-100 Kuzey Yanyol Caddesi No:43 Kartal / İstanbul

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın