Ford Fiesta ST:2017.

Ford’un hızlı hatchback otomobiller üretmek konusunda çok çok iyi olduğunu sizlere daha önce aktarmıştık. Bunun en somut örneğini de en son çıkan Focus RS olarak göstermiştik. 2016’nın son çeyreğinde piyasaya sunulan RS’in ikinci perdesi ise şimdi başlıyor. Küçük kardeş Fiesta ST, abisi kadar hızlı olmasa da sürücüye keyif verme konusunda onun tam ensesinde. Aaa bu arada, Fiesta ST yapmak kolay değil. Neden mi? Çünkü öncekini öyle bir yaptılar ki…

Tam 22 ödül kazandı! Birkaçından bahsedelim:

Yılın Otomobili (2014) -Top Gear (İngiltere)

En iyi Hothatch (2014)- Autoweek

En değerli ”Sürücü otomobili”- Autocar (İngiltere)

Yani anlayacağınız… Ford’un işi zor. Çok zor!

Tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Fiesta, 7.jenerasyonu ile öncekinden biraz daha farklı bir tasarım diline kavuştu. Arka stoplar artık yatay bir form aldı. Bununla birlikte araç daha da büyük gözükmeye başladı. ST modelinde ise; sis farlarının orda otomobilin boyutlarına göre büyük olan hava kanalları, kocaman ST logosuna sahip bir ızgara ve kızgın bakışlı bir hothatch görüntüsünü görüyoruz. Arka kısımda ise işler biraz daha ”hızlı”. Küçük bir spoiler, yeterli bir difüzör ve iki tane alüminyum egzoz çıkışı bize kendisinin çok hevesli olan bir hızlı hatchback olduğunu müjdeliyor. 18 inç jantlar ile ST ateşli görüntüsünü pekiştiriyor. Fiesta ST 3 ve 5 kapılı olarak 2 karoser ile satılıyor olacak.

İç mekan

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Fiesta’nın 7.jenerasyonu ile ilgili yazımızı okuduğunuz için 🙂 çok fazla uzatmayacağım. Onun tasarımı artık sınıfına göre daha kaliteli. Altı kesik ve üzerinde ST logosu olan bir direksiyon ile kendini belli ediyor. Ford’un SYNC 3 sistemi de mevcut. Bu 8 inç boyutundaki keskin grafiklere sahip olan sistem size Apple CarPlay ve Android Auto deneyimi de yaşatıyor. Durumu daha da güzelleştiren unsurların başında Recaro spor koltuklar geliyor. ST logolu bu koltuklar araca tam oturmuş… Vites topuzunun tasarımı ile normal Fiesta ile çok farklı değil. Keşke Fiesta ST’ye biraz daha özgü bir vites topuzu da gelseydi…

Kullanışlılık

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir HotHatch’in asıl can alıcı noktası: Onların aslında Hatchback oluşu! Yani spor araçlar kadar agresif dış tasarımları yok. Hala şehir arabası bir Fiesta kullanıyor olacaksınız aslında! Tek fark ne? ST logosuna sahip olması. Bu da ona özgü bazı tasarım detaylarını getiriyor… Bagajı hala sınıf standartlarının üzerinde. Arkaya hala pek ideal olmasa da 3 kişi sığdırabiliyorsunuz… Tabii bu kişiler aracı 5 kapılı karoser ile alırsanız rahat edeceklerdir.

Motor

Ford Fiesta engine.jpg
Görseldeki motor Focus RS’in motorudur.

🙂 . Neden gülücükle başlıyorum? Çünkü Ford Performance departmanının yaptığı her motor yüzümde aptal bir gülümsemeyi de beraberinde getiriyor. Güç verileri iyi oldukları için değil. Canlılar, sesleri güzel, kaputun altında FordPerformance yazısına sahipler ve çoğu ödüllü. Ford öyle bir firma ki, geçen Fiesta ST’yi rakiplerinin ondan daha güçlü olacağını bile bile 1.6 litrelik 182 beygir güce sahip bir motorla çıkardı. Rakipleri Clio RS 220 beygir, Peugeot 208 GTi ise 208 beygirdi. Fakat nedense dünyadakiler Fiesta’yı onlara tercih etti. Çünkü Ford’un yaptığı çok ama çok doğru bir şey var. Bu araçlar süperspor olması için değil, sürücüye zevk vermesi için yapılıyor.

Yani isterseniz ona 1000 beygir sığdırın, lineerlik ve ses anlamında tatmin etmiyorsa ”Hızlı Fiesta” diye anılıyor olacaktır. Fakat eğer 1.5 litrelik yepyeni sıralı 6 bozması 3 silindirli 200 beygirlik bir motor koyarsanız… Onu ”Keyifli Fiesta” yapmış olursunuz. Aaa, bizim amaç da bu değil miydi zaten ?  Ford yine yaptı yapacağını:

1.5 litre, yepyeni, capcanlı bir sıralı 3 silindirli motor.

Beygir gücü? 200.

Tork?  290 nM.

0/100? 6.7 saniye.

Evet bu küçük şehir otomobili 6.7 saniyede sizi saatte 100 km/h’ e çıkarabiliyor. 3 silindirli motorların o farklı tınısı, yakıt tüketimi az- beygiri çok olan bir motor ile gelince…

Ford bu motorda teknolojilerinin hepsini de aktif bir şekilde kullanmış. Turbo olduğunu zaten söylemeye gerek yok. Fakat bu sefer kullanılan yeni türbin tasarımı, motorun devirlenişindeki turbo boşluğunu neredeyse yok ediyor.  Bunun dışında ise yüksek basınçlı yakıt enjekte etme sistemini de kullanan motor, gaz tepkilerinize göre değişen subap zamanları ile birleşince ödüllü bir motor olacağının sinyallerini bağırarak veriyor.

Ekonomi için de yapılan yenilikler var. Artık çoğu markada görmeye başlayacağımız aktif silindir kapama teknolojisi bu motorla Fiesta ST’de görevinin başında olacak. Yani Fiesta ST gaz tepkilerinizin sakinleştiğini anladığı anda 3 silindirinden birini deriin bir uykuya daldıracak. Taa ki siz tekrar 200 beygirin her damlasını geri isteyene kadar.

Şanzıman

Sadece ve sadece: 6 ileri Manuel.

Biraz mola verelim;

1.0 litrelik Fiesta RED/BLACK ‘the kullanılan 140 beygirlik EcoBoost motor da çok sayıda ödül almıştı. Ford küçük hacimli motorların kralı mı acaba?

Fiesta 1.0 EcoBoost.jpg

Ford Electronic Sound Enhancement (ESE)

Ford, Fiesta ST’ye aynı zamanda ESE’yi yerleştirmiş. Nedir bu ESE? Aktif bir şekilde motordaki sesi algılıyor ve kullanıma göre motorun doğal sesini bir modül aracılığı ile kabine taşıyor. Bu da günümüzde kullanılan ve sevilmeyen kabin içine verilen yapay ses modüllerinden kendini doğallık ile ayırıyor. Komplike olduysa hemen özetleyelim. Fiesta ST’nin kaputunun içerisinden kabine megafon tutuluyor.

Sürüş modları

Fiesta ST üç tane farklı, canavar gibi modlara sahip olacak.

1.Normal mod:

Her şey bildiğiniz ve alıştığınız gibi. Günlük kullanım için ideal. ESE içeri daha az ses veriyor. Arada ST size farkettirmeden silindirlerinden birini uyutuyor.

2. Spor modu :

TEM’de 130 ile giderken arkadan selektör yapan arabalara karşı kullanmanız gereken mod 🙂 ST burada motorda hiç bir silindirin uyumasına izin vermiyor, aksine onları daha da keskin ve istekli çalıştırmaya başlıyor. Gaz pedalından ve direksiyondan artık daha keskin ve sert tepkiler almaya başlıyorsunuz. ESE ise 1.5 litrelik teknoloji bombasının tınısını kulaklarınız ile birleştirmek için çalışıyor.

3. Pist modu:

İstanbul Park’ta pist günlerini Ford Fiesta ST aldıktan sonra kaçırmazsınız diye düşünüyorum. Araç burada gözlerini bağlıyor ve tamamen size güvenmeye başlıyor. Ne demek bu? Çekiş kontrol sistemi devre dışı. Ayrıca ESP ise sizin ” pist içerisinde arkadan kayma ihtimalinde güç kesmeme veya fren yapmama sonucu oluşan durum” (yanlama) yapmanıza izin veriyor 🙂 Fiesta ST’yi bu mod ile kullanmak çok ama çok zevk verecektir. Eminim! Ayrıca burada ESE artık tüm gücünü sizi gülümsetmeye harcıyor. Sürücüsünü güldüren bir otomobil olduğunu biliyorsunuz.

Ford Fiesta ST-6

Sonuç

FordPerformance. Yine yapacaklarını yapmışlar. Ford Türkiye’de bildiğiniz gibi Fiesta ST, Focus ST, Focus RS ve Mustang gibi araçları artık ülkemize ihtal ediyor. Fiyatı 100.000 TL civarında olan ST’nin rakamsal olarak fiyatının çok olduğunu biliyorum. Fakat şahsi görüşüm olarak, araçlara verilen paraların bu kadar yüksek olduğu bir ülkede onun parasını hakettiğini düşünüyorum. Özellikle bu liquid blue rengi ile gerçekten gözlere hitap ediyor diye düşünüyorum. Bravo FordPerformance! Ülkemizde Ibiza Cupra’ya, 208 GTi’a , Polo GTi’a çok ciddi bir rakip geldi. Rekabet başlasın!

Eğer yazıyı beğendiyseniz aşağıda yer alan sosyal medya butonları ile paylaşabilirsiniz!

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın