Ford Focus: RS.

Eğer otomobillerle yakından ilgileniyorsanız Ford’un en iyi HotHatch’leri yaptığını bilirsiniz. Belki en güçlü HotHatch’ler Ford’a ait olmayabilir. Fakat en dinamik HotHatch’ler hep bu markadan gelirler…

FORDFOCUSRS9.jpg

HotHatch nedir?

HotHatch aslında ”Hot Hatchback”in kısaltılmışıdır. Yani hepimizin günlük olarak kullandığı araçları (VW Golf, Ford Focus, Peugeot 308 vs.) üreticiler daha da hızlı ve çevik hale getirerek onları Hot (Ateşli) Hatchback modellerine çevirirler. Bu otomobiller özeldir. Çünkü spor araçlar gibi kullanışsız değillerdir ama onlar kadar çevik olmalıdırlar. Üreticilerin hepsi kullanabilecekleri tüm mühendislik yeteneklerini bu araçlarda ortaya çıkartırlar. Şimdi gelelim bu senenin yıldızı olan Ford Focus RS’e.

Motor

FORDFOCUSRS11.jpg2.3 Litrelik Ecoboost makine emisyonlar açısından küçük hacimli olsa da tam 350 beygir gücü üretebiliyor. Bu motor bu sene Wards tarafından 2017’nin en iyi motorları arasında olmakla şereflendirildi. Hacmi sayesinde sakin kullanımda az yakıt tüketen bu motor, devir bandının sonuna doğru yaklaşırken sizi koltuğa yapıştırmaktan çekinmiyor.

Performans

FORDFOCUSRS16.jpg

Bu aracın asıl olayı Performans.

0/100 ? 4.6 saniye.

Son hız ? 264 Km/h

Bu kağıt üzerindeki veriler yetmedi sanırım.

Çekiş? Önden değil, arkadan itiş de değil.

Tam 4 çeker. Bu ligde çok çok pahalı olan Mercedes-Benz A45 AMG dışında 4 tekerlekten çekiş sistemi kullanan iki araç var:Volkswagen Golf R ve Ford Focus RS.  Ford’un bu çekiş sistemi Golf R veya Mercedes-Benz’inkinden çok daha akıllı. Gücün %70’ini arkaya veren geriye kalan %30’u ise ön tekerleklere yollayan bu sistem, aynı zamanda viraj içinde dışarda kalan tekerleklere daha fazla güç yollayıp RS’in limitlerini çok yukarılara taşıyor.

Arkaya daha fazla güç yollanmasının bir getirisi daha var: Drift Modu.

Bu hamleyi bir M5, E63 AMG veya daha büyük spor araçlarda görmek mümkün. Fakat kendi liginde kimse böyle bir mod sunmazken Focus RS diğerlerini tam anlamıyla ezip geçiyor.

Fren mi dediniz? Bu soruyu tek bir cevapla geçiyorum. Kaç pistonlu olduğunu anlatmama gerek yok. Sadece bir tanecik kelime size fazlasıyla yetecektir.

Brembo.

FORDFOCUSRS6.jpg

Aerodinamik

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Ford önlerdeki hava girişlerini, arka Spoiler’i, arka difüzörü kullanarak RS’i aerodinamik hale getirmiş. Bu da limitlerdeyken iyi bir tutuş, ayrıca yüksek hızlarda güven sağlıyor.

 

İç mekan

İç mekanı hep ilk anlatan ben, bu yazıyı yazarken arabanın diğer detaylarıyla ilgili o kadar heyecanlıydım ki ; bundan en son bahsetmeye karar verdim. İç mekanın standart bir Focus’tan çok bir farkı yok. Göstergelerde küçük oynamalar, basınç saatleri gibi şeyler görsek de aracın içinin, dışı kadar etkileyici olmadığını söyleyebilirim.

Yalnız bir nokta var ki; standart bir Focus’tan ciddi bir şekilde ayrılıyor.

Recaro.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu koltuklar RS logolu, yani sadece bu araç için özel üretimler. Yanal destekleri ve diğer bir sürü detay RS’i çok daha iyi hissetmemiz için tasarlanmış. Yalnız oturma pozisyonunun çok yüksek olması bu aracın en büyük eleştirileri arasında.

 

Sonuç

Ford, Fiesta ST ile tüm dünyaya bir ”mini HotHatch” dersi vermişti. Herkes tarafından çokça beğenilen Fiesta ST, rakiplerinden çok daha az güce sahip olmasına rağmen iyi bir sürüş ile tüm kullanıcıların beğenisini aldı. Focus RS’te bütün mühendislik harikalarını kullanan üretici, tüm dünyaya RS ile bir tane daha ders vermeye hazırlanıyor. Top Gear sunucusu Rory Reid’in müthiş bir çekimle yaptığı incelemeyi sizinle aşağıda paylaşıyorum. İyi seyirler…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın