Geniş hacim isteyen tüketici SUV almaya mecbur mu ? Station Wagonlar başka bir alternatif olabilir mi?

Rahat kullanımlı uzun ve geniş bir araç istiyorsanız Türkiye gibi bir ülkede SUV almaya mecbursunuz. Öyle mi acaba? Türkiye’de şu sıralar pek rağbet görmeyen Station’lar SUV’lerin rakibi olabilir mi ?

160812_Skoda_Octavia_RS_VS_Subaru_Levorg_GTS_23.jpgSource: Motoring.com.au

SUV’ler büyükler, sürücülere güven veriyorlar ve pahalı gözüküyorlar. Fakat bu güzelliklerin bazı götürüleri de var. Mesela gerçekten ”pahalı”lar. Ayrıca çok yakıyorlar. Eee hem büyük hacimli hem de sedanlar kadar yakan araba almak isteyenler ne yapmalı? Bence Station Wagon araçları düşünmeliler. Kimse unutmamalı ki, Türkiye’de aslında eskiden gelen bir Station kültürü var. Kimse Tofaş Kartal’ı unutmadı değil mi? O dönemde gerçekten ciddi miktarda satan Kartal, geniş ailelerin büyük araç ihtiyacını karşılıyordu. Avrupada bu gelenek hala değişmedi, fakat Türkiye’de premium markaların belki de yanlış marka politikaları, Türk kullanıcısını Station Wagon’dan uzaklaştırdı ve SUV, sedan, hatchback gibi sınıflara yönlendirdi.

8.jpg

Peki Türkiye gibi geniş araçlar arayan bir kitleye SUV almanın bir alternatifi gerçekten Station Wagon olabilir mi ?

Sedan arabalar gibi hızlılar ve şehir içinde kıvraklar, aynı zamanda SUV’lere göre daha az yakıyorlar. Genellikle tavan raylarına sahipler, üstlerine Thule vs. gibi aksesuarlar takılabiliyor. Uzun yollar için bagaj hacmi yeterince büyük. Bence Station araçlar Türkiye için biçilmiş kaftan. Evet SUV’ler kadar heybetli gözükmeyebilirler, ayrıca arazi kabiliyetleri de onlar kadar iyi olmayabilir, fakat bu onların çok kullanışlı olduklarını değiştirmiyor. Ayrıca sedanını çok beğendiğiniz bir modeli hacim yüzünden alamaktan vazgeçtiyseniz, Station size iyi bir şans verecektir. Diyelim 5 serisini beğeniyorsunuz ve hacmini küçük buluyorsunuz, fakat bütçeniz de X5 gibi bir SUV’yi aşıyor. Burada 5 serisi Touring (Station) imdadınıza yetişebilir.

Ülkemizde satılan modeller neler ?

Türkiye’ye bu model getirilmiyor diye bilinen gerçek aslında yanlış. Ülkemize siparişle getirilen Station Wagon araçlar olduğu gibi, direk bayiilerde bulabileceğiniz araçlar da var. Bayiilerde görebileceğiniz araçlar:

Direk bayiide bulabilecekleriniz yıldızla işaretli.

*Volkswagen Passat Variant: 1.4 TSI, 1.6 TDI motor seçenekleri ile.

passat.jpg

*Seat Leon FR ST : 1.2 TSI, 1.4 TSI,  1.6 TDI, 2.0 Cupra ( 🙂 ) motor seçenekleri ile.

SEAT-Leon-ST-1-2-TSI--2013-.jpg

 

*Subaru Levorg: 1.6 Benzinli motorseçeneği ile.

subaru-lergog-rt-2016-0198.jpg

*Subaru Outback: 2.0 Dizel motor seçeneği ile.

 

2017_subaru_outback_angularfront.jpg

Audi A4 Avant: 1.4 TFSI motor seçeneği ile.

hqdefault.jpg

Mercedes C serisi Estate : 1.6 Dizel motor seçeneği ile.

Mercedes-Benz-C-Class-C200-estate-Avantgarde_MercC-Cl4e11_2l.jpg

BMW 3 serisi Touring: 1.5 litrelik motor seçeneği ile.

maxresdefault.jpg

*Opel Insignia Tourer: 1.6 CDTI motor seçeneği ile.

Opel_Insignia_Sports_Tourer_1024x440_ins17_e03_103_main_ons.jpg

Ayrıca bir şey daha ekleyelim. Markalar genellikle bu arabalardan yılda en az 10-15 tane getirirler. Diyelim ki, 12 arabayı yıl içerisinde sattılar. Yıl sonunda veya sonraki yıl içerisinde ellerinde kalan modelleri aynı arabanın sedan modelinin daha ucuzuna elden çıkarmak isteyebilirler. Bu arabanın kötü veya problemli olduğunu göstermez, sadece Türk kullanıcılarının tercih etmediğini gösterir.

Umarım avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de station araçlar rağbet görmeye başlarlar. Açıkcası sokaklarda hep aynı sedanları, hatchback veya SUV’leri görmekten sıkıldım. Audi RS6’nın sadece station wagon karoserli üretildiğini ve görüldüğü zaman herkesin dönüp bir daha baktığını da ekleyeyim…

 

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın