Gerçek SUV. Karşınızda 2017 Discovery

Land Rover’ların bir efsane olduğu aşikar. Bu marka ki Series 1 ile arazi aracı konseptini neredeyse oluşturan ve Jeep markası ile bugünkü SUV konseptini yaratan bir markaydı. Discovery modeli ise markanın ‘dağdan şehre inme’ modeli olarak düşünülürdü. 2017 modelinde ise hem şehirleşmenin akımına uydu ve daha yuvarlak hatlara kavuştu hem de kimliğini kaybetmedi. Ancak rakipleri de en az onun kadar iyi. Bakalım Land Rover Discovery yeni kasasında rakiplerini sollayabilecek mi?

studio_rear-2.jpg

Öncelikle herşeyden önce Land Rover markasının yıllardır özünden vazgeçmediğini görmek çok hoşumuza gidiyor. Evet tabii ki de yıllar içerisinde günümüz şartlarına uymak zorunda kaldı. Discovery, ilk bakışta çok şehirli ve lüks bir SUV izlenimi veriyor. Hatta model boyutları ve görünüşü bakımından sanki kardeş markası, şık sokakların incisi olan Range Rover amblemi taşıması gerekiyormuş gibi duruyor. Fakat bunlar sizi kandırmasın çünkü içinde o hala bir dağcı ve eğlence dolu.

dynamic_off-road-5.jpg

Motor

Motor olarak henüz ülkemize gelecek modeller açıklanmamış olsa da 2017 model Discovery karşımıza 3 farklı motor seçenekleriyle çıkıyor. 2 Litre 4 silindirli motorun yanısıra, iki adet  V6 motorla satışa sunulacak olan Discovery performans dışında çevreci ve düşük yakıt tüketimi vaatleri ile de dikkat çekiyor. 2 Litrelik motor yani SD4 adlı modeller 237 beygir ve 500 Nm tork ile can bulacakken, 3 Litrelik V6 motorlardan dizel olanı yani TD6 damgalı modeller 255 beygir ve 600 Nm tork üretecekler. Bir diğer 3 Litrelik Süperşarjlı benzinli motor ise 335 beygir gücü ve 450 Nm tork ile karşımıza çıkıyor.

black-pack_exterior.jpg

Dış Tasarım

Araç burada işte o eski klasik tutumunu kaybediyor. Çünkü araçta önceki modele göre çok büyük ve radikal değişimler var. Range Rover Evoque ile görmeye başladığımız yuvarlak hatlar ile yenilenen Range Rover-Land Rover ailesinin en yeni üyesinde de bu hatları görebiliyoruz. Araç 2016 da karşımıza çıkan Discovery Sport modelinin bir büyük büyüğü ve biraz daha ciddisi gibi duruyor. Ancak bütün bu yenilikler sizi şaşırtmasın çünkü Land Rover yıllardır değiştirmediği Discovery çizgisini bozmamış ve araç kalıp olarak hala eski kasalarındaki geleneği taşıyor. Far,ızgaralar,hava kanalları herşey yenilenmiş olsa da aynı Discovery silüeti taşınmış vaziyette. Bunu görmek ise güzel.

interior_drivers-seat-1.jpg

İç Kabin

İç kabinde ise dış tasarıma oranla daha az değişiklik yapılmış. Aracın şehirde dolaşmaktansa arazi için yapıldığını da buradan anlayabiliyoruz. İç kabinde gereksiz teknolojiler ve süslü detaylar yerine daha sade bir tasarım izlenmiş. Ancak yine de araç şehir içinde kullanıma da olanak sağlamış. Deri koltuklar, 10 inçlik multimedya sistemi gibi özellikler daha medeni bir görünüş katmış. Aracın bunların yanısıra çok da kullanışlı olduğunu hatırlatmakta fayda var: İç kabinde buzdolabı, her yerinde bulunan küçük gözleri, bütün arabaya yayılış tam 9 adet USB ve 4 adet 12V şarj üniteleriyle uzun seyahatlerde büyük aileler için ideal bir araç olduğunu kanıtlıyor.

interior_slope_assist.jpg

Off-Road Teknolojileri

Land Rover burada köklü tarihine sadık kalmış ve rakipleri Q7, Volvo XC90, Mercedes GLS gibi modellerden farkını burada göstermiş. Araç Land Rover geleneklerinde bağlı bir off road aracı olmuş. Her ne kadar dış yüzü şehirleştirilmiş gibi dursa da arazi,dik yukuşlar ve zorlu zeminler daha evinde hissettiriyor aracı. Bütün modellerinde standart gelen havalı süspansiyon sayesinde aracın yüksekliği gerektiği yerde ayarlanabiliyor. Bunun dışında araçta ilk kez Evoque da gördüğümüz ancak eminim ki kullanılmayan All Terrain Progress Control sistemi de standart olarak geliyor. Bu da sürücünün 70 km/h a kadar bir hız ayarlayıp pedallardan direksiyona odaklanmasını ve zorlu arazilerde direksiyon hakimiyetini korumasını sağlıyor. Araç bütün bunların dışında Land Rover tarafından bir çekici aracı olarak gösterilmiş vaziyette. İç kabindeki ekrandan arkaya bağlanıcak olan araç,tekne,karavan gibi seçenekler seçildikten sonra araç direksiyon hareketlerini arkadaki araca göre ayarlayabiliyor. Çoğumuz tarafından kullanılmasa da artık bu tarz bir özelliğin istenildiğinde orada olması ve gerektiğinde kullanılabilecek olmasını bilmek güven veriyor.

interior_slope_assist.jpg

Sonuç

Tam anlamıyla eski usül ama yeni bir SUV. Yeni Discovery hakkında söylenebilecek tek şey bu. SUV mantığının haftasonları kampa giden veya çocuklarıyla dağ gezisine çıkan büyük aileler tarafından kullanılan araç olduğunu hatırlayan nadir araçlardan biri. Evet iç tasarımı rakipleri kadar süslü veya şık değil. Ama bütün arazi özelliklerine rağmen dışarıdan baktığınızda çok şık ve farklı gözüken bir araç. Büyük ebatı, güçlü tasarımı ve modern çizgilerle buluşunca araç şehir içinde de çok “dağlı” kalmıyor. Ama hala eski arazi aracı kimliğinden de hiç uzaklaşmış değil. Hatta eski modele göre daha arazi koşularına uygun hale getirilmiş.  Kısacası sadece şehirde kullanım için bir SUV arıyorsanız tam anlamıyla size uygun diyemem ancak aralarda off-road veya arada sırada ailenizle kamp yapan biriyseniz o zaman bu araç size piyasadaki hiçbir SUV’un veremeyeceği özellikler sunmakta.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın